SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

OĽaNO a Za ľudí podporujú iniciatívu k vyhláseniu klimatickej núdze

V strane SaS ju nepovažujú za „šťastnú“. Podľa strany Za ľudí musí byť obnova Slovenska zelená a „radikálne inovatívna“.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA – Koaličné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Za ľudí podporujú petíciu Za klímu a iniciatívu, ktorá smeruje k vyhláseniu stavu klimatickej núdze Národnou radou SR (NR SR).

V strane Sloboda a Solidarita (SaS) nepovažujú vyhlásenie o stave klimatickej núdze za šťastné. Vyplýva to z odpovedí, ktoré poskytli agentúre SITA.

Klimatická kríza je podľa hnutia OĽaNO jav, s ktorým bude ľudstvo zápasiť počas celého 21. storočia.

„Podporujeme preto iniciatívy ľudí, ktorí volajú po väčšej zodpovednosti voči tomu, ako sa k okolitému prostrediu správame,“ uviedol v tlačovej správe Martin Kalužák z mediálneho tímu hnutia.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že programové vyhlásenie vlády ráta s podporou energetických riešení pre nízkouhlíkové hospodárstvo a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, predovšetkým v podobe lokálnych zdrojov energie, „ale tak, aby nemali žiadny dopad na koncovú cenu elektriny, respektíve len minimálny“.

Aktivity, ktoré pomáhajú znížiť uhlíkovú stopu na celom Slovensku, podporuje aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Petíciu Za klímu a iniciatívu, ktorá smeruje vyhláseniu stavu klimatickej núdze parlamentom, víta aj strana Za ľudí.

Podľa jej predsedníčky a ministerky informácií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej musí byť obnova Slovenska zelená a „radikálne inovatívna“.

„Zelená transformácia ekonomiky je zdrojom rozvoja, stimuluje inovácie a podporuje tvorbu nových pracovných miest. Životné prostredie a prírodné zdroje sú bohatstvom, ktoré nám zanechali predchádzajúce generácie a sú bohatstvom, ktoré my máme povinnosť odovzdať budúcim generáciám,“ ozrejmila Remišová.

V strane SaS nepovažujú vyhlásenie o stave klimatickej núdze za šťastné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Altruistický prístup a apokalyptické predstavy našej klíme nepomôžu, praktické riešenia však áno, osobitne vtedy, keď sa ekologické správanie stane aj ekonomicky výhodné,“ myslí si predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Vláda musí podľa jej slov prioritne aktívne pristupovať k opatreniam na zmiernenie klimatickej zmeny a adaptáciu krajiny.

„Jedine tak budeme krajinou, v ktorej bude symbióza aj medzi ekológiu a ekonomikou,“ dodala.

Cieľom iniciatívy Klíma ťa potrebuje, ktorá je organizátorom petície Za klímu, je vyhlásenie stavu klimatickej núdze parlamentom.

Iniciátori petície zároveň žiadajú, aby NR SR zaviazala vládu podriaďovať schvaľovanie legislatívy a prípravu štátnych politík a projektov cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2040.

Iniciatívu podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová, osobnosti ako Michal Sabo, Viktor Vincze, Michal Kubovčík, Zuzana Kubovčíková Šebová, Táňa Pauhofová, komik Fero Joke či slovenské vysoké školy. Petíciu podpísalo vyše 50-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) 28. septembra potvrdil, že 37 percent všetkých peňazí, ktoré Slovensko dostane z fondu obnovy Európskej únie (EÚ), pôjde na opatrenia na zmiernenie dopadov klimatických zmien.

Stanovisko do uzávierky z koaličných strán nedodalo hnutie Sme rodina.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je na rozhodnutí chránenej osoby, koho bude viezť so sebou v aute, tvrdí Mikulec

Minister vnútra uviedol, že prešetria prítomnosť finalistky Miss Universe vo vozidle Borisa Kollára počas zákazu vychádzania.

Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Celoplošné testovanie nakoniec bude, rozhodol Ústredný krízový štáb

Testovanie však bude prebiehať inak, ako počas pilotného projektu na Orave a v Bardejove.

Premiér Matovič hodnotí celoplošné testovanie na Orave a Bardejove.
Slovensko

Ombudsmanke sa nepozdáva karanténa rómskych obydlí

Tvrdí, že ak sú v bloku nakazení štyria, nemalo by ísť do karantény 500 obyvateľov. Dôvodom je komplikované trasovanie blízkych kontaktov nakazených osôb.

Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.