SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia, oslavy budú menšie

Stredobodom sobotňajších osláv je ceremónia v Postupime, na ktorej sa zúčastní prezident Frank-Walter Steinmeier.

Symboly východného Nemecka - Wartburg a opustená továreň.Symboly východného Nemecka - Wartburg a opustená továreň. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN - V Nemecku si v sobotu pripomínajú 30. výročie zjednotenia krajiny.

Dôležitý historický míľnik však Nemci pre pandémiu koronavírusu oslávia decentnejšie, ako pôvodne plánovali.

Kancelárka Angela Merkelová uznala, že tohtoročné oslavy "budú nenápadnejšie, ako by si táto príležitosť skutočne zaslúžila".

Stredobodom sobotňajších osláv je ceremónia v Postupime neďaleko Berlína.

Podujatie, ktoré povedie prezident Frank-Walter Steinmeier bude mať 230 hostí, čo je zhruba jedna pätina pôvodne plánovanej účasti.

Komunistická Nemecká demokratická republika (NDR) sa pripojila k západnej Nemeckej spolkovej republike (NSR) 3. októbra 1990.

Skryť Vypnúť reklamu

Stalo sa tak po štyroch desaťročiach rozdelenia a necelom roku od pádu Berlínskeho múru.

Hoci odvtedy zjednotené Nemecko dosiahlo značný pokrok, ekonomické a iné rozdiely medzi západom a menej prosperujúcim východom stále pretrvávajú.

V posledných rokoch sa však konečne zastavil dlhotrvajúci trend väčšieho odchodu ľudí z východu, ako sťahovania sa tam.

"Za týchto 30 rokov sme dosiahli veľa," zhodnotila tento týždeň v parlamente Merkelová, ktorá vyrastala v NDR.

"Podarilo sa nám výrazne znížiť rozdiely v životných podmienkach medzi východným a západným Nemeckom, ale štrukturálne rodziely zostávajú," skonštatovala tiež kancelárka a dodala, že je potrebné ďalšie úsilie.

Čaputová: Vtedajšie udalosti zmenili politickú mapu Európy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová poslala pri príležitosti štátneho sviatku Nemeckej spolkovej republiky Dňa nemeckej jednoty blahoprajný list nemeckému prezidentovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Píše v ňom, že udalosti, ktoré sa v Nemecku udiali pred tromi desaťročiami, zmenili politickú mapu Európy. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Víťazstvo demokracie a zjednotenie Vašej krajiny zásadne prispeli k rozšíreniu územia slobody, v ktorom majú oba naše štáty svoje pevné miesto.

Hodnoty nerozlučne späté s pádom Berlínskeho múru – jednotu, solidaritu a spolupatričnosť – považujem za základ pre posilňovanie a stabilitu Európskej únie, ako aj pre ďalšie kroky v boji s výzvami, ktorým dnes naše krajiny spolu so zvyškom Európy a sveta čelia.

Som presvedčená, že kľúč k prekonaniu pandémie COVID-19, zvládnutiu globálnej klimatickej krízy či k posilneniu právneho štátu v Európe spočíva v našom spoločnom porozumení, súčinnosti a úzkej spolupráci," píše v liste Čaputová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

8 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

11 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

12 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

14 h