SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Tridsať rokov od nemeckého znovuzjednotenia

Britská premiérka Thatcherová - a Nemci ju za to nemali radi - predvídala, že zjednotenie Nemecka zásadným spôsobom zmení celú Európu a z rovnováhy vychýli koncept európskej integrácie, tak ako sa "zhmotnil" v dnešnej únii.

Berlínsky múr padol pred 30-rokmi.Berlínsky múr padol pred 30-rokmi. (Zdroj: TASR/AP)

Keď som začal písať tento text, bezmyšlienkovite som ho nadpísal "tridsať rokov od nemeckého zjednotenia", píše Václav Klaus v článku uverejnenom v októbrovom vydaní časpopisu Xantypa a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Potom som to opravil na znovuzjednotenie (hoci toto slovo čeština nepozná), ale Nemci sú na tento malý doplnok veľmi citliví.

Nemali by sme zabúdať, že sa zjednotili už v záverečnej tretine 19. storočia.

Tridsiate výročie nového zjednotenia sa pripomínať má, v Nemecku nesporne aj oslavovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred rokom som pri 29. výročí tejto udalosti mal prejav v historickej budove bavorského krajinského parlamentu v Mníchove a pýtal som sa, či sa to u nich naozaj oslavuje? Ako to oslavuje bežní Bavoráci?

Pýtal som sa preto, že som tam v tento deň žiadne oslavy nevidel.

K novému spojeniu západného a východného Nemecka nedošlo výlučne zásluhou Nemcov samotných, aj keď by masové demonštrácie v Lipsku na jeseň roku 1989 (u nás nič v takom rozsahu nebolo) nemali byť prehliadané.

Znovuzjednotenie bolo spojené s koncom komunizmu, v Nemecku s "pádom berlínskeho múru", u nás so zamatovou revolúciou.

Je to tak, že pád komunizmu zmenil Európu a umožnil znovuzjednotenie Nemecka.

Niektorí - keď sme nemohli jazdiť na Západ - sme sa vo východnom Berlíne a v ulici Unter den Linden aspoň na ten Západ chodili cez stenu pozerať, ale rozdelené mesto na nás pôsobilo smutne a bezvýchodiskovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstránenie tejto steny sme Nemcom určite priali, ale len máloktorí tušili, že sa rodí nový problém.

Medzi ne patrila britská premiérka Thatcherová a Nemci ju za to nemali radi.

Ona predvídala, že zjednotenie Nemecka zásadným spôsobom zmení celú Európu a z rovnováhy vychýli koncept európskej integrácie, tak ako sa "zhmotnil" v dnešnej Európskej únii (aj keď mohol mať aj iné alternatívy).

Bývalá NDR sa v pohľade západu Európy (nie v očiach obyvateľov NDR) zdala svojou rozlohou a významom malá, a preto sa neočakávalo, že zjednotenie NDR a NSR niečo zmení.

Po troch desaťročiach vieme, že zmenilo. Vznikol veľký, v Európe dominantný štát, ktorý druhou svetovou vojnou utvorené európskej usporiadanie radikálne posunul.

To sa ešte v súčasnosti zosilňuje tým, že Európu, resp. Európsku úniu, opúšťa Veľká Británia, ktorá tam vlastne rovnako nikdy nepatrila.

Skryť Vypnúť reklamu

(Zabúda sa, že vo svojom slávnom fultonskom, a rovnako tak aj neskoršom zürišskom prejave Winston Churchill síce prial Európe po zničujúcej vojne integráciu, ale nezabudol dodať, že bez Veľkej Británie.)

V rovnakej chvíli slabne - aj keď si to Macron nemyslí (chce urobiť Francúzsko "great again") - ďalšia tradičná európska veľmoc Francúzsko.

Nepatrí do sveta politickej korektnosti povedať, že sa Nemecko stalo jedinou dominantnou európskou veľmocou a že to docielilo bez vojny.

V Európe vzniklo veľmi podivné usporiadanie, pre ktorého štruktúru nemáme v ekonomickej teórii žiadny jednoznačný názov - nie je to model monopolu, nie je to ani duopol alebo oligopol, ale určite to nie je ani "dokonalá konkurencia" rovnocenných európskych štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecko sa v roku 1990 nemohlo nezjednotiť. Vedľajšie dôsledky to však má. A to nielen pre Európu ako celok alebo pre nás ako jedného zo susedov.

Nejednoznačné dôsledky to má aj pre východnú časť Nemecka. Prežívali sme - niektorí veľmi aktívne - proces transformácie našej spoločnosti a ekonomiky z komunistického typu do formy parlamentnej demokracie a trhovej ekonomiky. Niečo o tom preto vieme.

V Nemecku sa však stalo niečo mimoriadne. Prebehlo zjednotenie východnej a západnej časti krajiny bez predchádzajúcej transformácie východonemeckej spoločnosti.

To sa ukázalo byť mimoriadne nákladnou metódou riešenia transformačného problému. Bolo to nákladné z hľadiska finančného (ročné finančné transfery zo západu na východ Nemecka v mnohých rokoch tohto tridsaťročného obdobia presahovali HDP Českej republiky, čo Nemci - ani na Západe, ani na Východe - vôbec netušili).

Skryť Vypnúť reklamu

Bolo to však nesmierne nákladné (pre mnohých frustrujúce) i ľudsky. Obyvatelia východného Nemecka sa stali objektami zjednotenia, nie subjektami postkomunistickej transformácie.

"Transformoval" ich niekto iný.

Prišli o šancu vyrovnať sa s komunizmom sami, svojím úsilím, svojím transformačným projektom, pre pocit človeka tak dôležitú vlastnou zásluhou, nie peniazmi svojho bohatého brata.

Keď to hovorím na východe Nemecka, tlieskajú mi. Na západe Nemecka ma nechápu. (Asi sú v tom reminiscencie slávneho výroku Konrada Adenauera - po druhej svetovej vojne - že na východ od Labe už sú ruské stepi.)

Začal som tým, že je znovuzjednotenie Nemecka historickým momentom, ktorý sa pripomínať a sláviť má, ale musím trvať na tom, že sa nemá vidieť len jeho jedna stránka.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodné, Otto von Bismarckom vykonané zjednotenie Nemecka uskutočňoval jeho autor s vedomím toho, že bude zjednotené Nemecko pre Európu problém.

Veľmi by som si prial, aby si toho boli vedomí aj tí, ktorí vykonávali znovuzjednotenie a najmä tí, ktorí sú dnes ich nasledovníkmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

2 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

7 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

5 h
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.

Pozitívny postoj pracujúceho dôchodcu k očkovaniu sa spája s rodinnou históriou.

9 h