SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Obmedzenie počas sviatkov nikto neplánuje, hovorí Sulík

Sulík tvrdí, že vláda je veľmi opatrná pri tom, kde by mala niečo obmedziť. Pellegrini oponoval, že vláda môže niečo deklarovať, no napríklad trestné sadzby sú počas núdzového stavu v zmysle zákona prísnejšie.

Richard Sulík, minister hospodárstva SR a podpredseda vlády SR. Richard Sulík, minister hospodárstva SR a podpredseda vlády SR. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Hoci vláda od začiatku októbra vyhlásila 45-dňový núdzový stav na celom území Slovenska, obmedzenia počas Sviatku všetkých svätých nikto neplánuje, povedal v nedeľu v relácii televízie TA3 V politike minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Myslí si tiež, že zatváranie okresov na jar nebolo šťastné riešenie.

Na možné obmedzenia ľudí a aj na ďalšie dôsledky vyplývajúce z vyhlásenia núdzového stavu upozornil podpredseda NRSR Peter Pellegrini (nezaradený).

"Na rovinu priznám, zavretie okresov nebolo šťastné, ale na druhú stranu ani zavretie obchodov nebolo šťastné," zdôraznil Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Možné zneužitie núdzového stavu vylúčil.

"Po prvé sme to dali na 45 dní a nie na 90, po druhé sa oveľa opatrnejšie teraz narába s tým, čo bude uzavreté a čo nie," povedal Sulík.

Koaličná rada ani vláda podľa ministra nerokovali o tom, že by mali opäť zatvoriť obchody.

"Ukázalo sa to ako škodlivé," povedal Sulík.

Hoci zákon o hospodárskej mobilizácii dáva možnosť obmedziť slobodu ľudí, Sulík tvrdil, že vláda je veľmi opatrná pri tom, kde by mala niečo obmedziť.

Pellegrini oponoval, že vláda môže niečo deklarovať, no napríklad trestné sadzby sú počas núdzového stavu v zmysle zákona prísnejšie.

"Dnes niekto neúmyselne urobí niečo, za čo by inak dostal podmienečný trest, vzhľadom na to, že od prvého je výnimočný stav, pôjde natvrdo do basy, pretože sudcovia nemajú inú možnosť," povedal Pellegrini.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredseda NRSR kritizoval vládu aj za to, že neposilnila kapacity Úradu verejného zdravotníctva.

Najvážnejšie podľa neho je, že kabinet Igora Matoviča (OĽANO) ešte nestihol pomôcť niektorým sektorom, ako sú napríklad umelci, cestový ruch či športovci.

Sulík oponoval, že už beží preplácanie nájmov pre podnikateľov, ktorí mali na jar z rozhodnutia štátu zatvorené prevádzky, pomoc už je schválená pre podnikateľov v nepravidelnej autobusovej doprave a rezort hospodárstva v súčasnosti rieši zamestnancov v kreatívnom priemysle.

Podľa Sulíka nie je posilnenie počtu pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva jediné riešenie rastúcej pandémie a dôležitá je aj osveta obyvateľov.

Situáciu by podľa neho mali zlepšiť antigénové testy, ktoré v súčasnosti nakupuje Správa štátnych hmotných rezerv.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Pellegriniho je osveta naozaj dôležitá, no stratil sa podľa neho konsenzus medzi vládou a občanmi a ľudia vláde prestali dôverovať.

Sulík sa s Pellegrinim nezhodol ani na podpore ekonomiky. Zatiaľ čo Pellegrini tvrdil, že pomoc bola nedostatočná a ani sa neblíži k pôvodne deklarovaným zámerom vlády, Sulík obhajoval cielenú pomoc jednotlivým skupinám namiesto plošného rozhadzovania peňazí.

"To takto nemôže dlhodobo fungovať," spochybnil Sulík plošnú podporu ekonomiky. "Som proti tomu," dodal.

Vo výške pomoci sa podľa Sulíka dá nájsť správna miera. Podstatná je podľa neho podpora ekonomiky tak, aby mali ľudia aj v budúcnosti dobre platenú prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

34m
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

3 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

6 h
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

18 h