SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Po záplavách vo Francúzsku a Taliansku nachádzajú mŕtvoly. Benátky ochránil Mojžiš

Rieky sa rozvodnili po výdatných dažďoch. Strhávali domy, cesty i mosty a mnoho horských oblastí sa čelilo sa zosuvy pôdy. Nový systém ochrany si naopak pochvaľujú v Benátkach.

Nakopené autá vo frnacúzskom mestečku Breil-sur-Roya pri talianskych hraniciach.Nakopené autá vo frnacúzskom mestečku Breil-sur-Roya pri talianskych hraniciach. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ, RÍM - Už desať mŕtvych sa našlo po záplavách, ktoré zasiahli regióny na hraniciach Talianska a Francúzska. Po viac ako dvadsiatich ľuďoch sa stále pátra.

Agentúra AFP však upozornila, že niektoré z nájdených tiel voda najskôr vyplavila z cintorínov, píše server idnes.cz.

Z Benátok naopak hlásia dobrú správu, v prvej ostrej prevádzke zafungoval protipovodňový systém Mojžiš a mesto uchránil pred veľkou vodou.

Rieky v regiónoch Ligúria a Piemont sa koncom minulého týždňa rozvodnili po výdatných dažďoch. Strhávali domy, cesty i mosty a mnoho horských oblastí sa čelilo sa zosuvy pôdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansky denník Corriere della Sera uviedol, že sa v Taliansku po záplavách našlo už osem ľudských tiel.

Agentúra AFP však napísala, že časť z nich bola v pokročilom štádiu rozkladu, a mohlo by tak ísť o telá vyplavené z niektorých cintorínov. Talianska pobrežná stráž uviedla, že ich identifikácia bude zložitá.

V Benátkach silné dažde z minulého týždňa vyvolali veľké obavy. Mesto preto prvýkrát kvôli hrozbe aktivovalo kontroverzné a dlho budovaný systém desiatok morských bariér.

Predpoveď počasia avizovala zdvihnutie hladiny až o 130 centimetrov, po vysunutí masívnych žltých zábran však bolo historické centrum mesta ušetrené výraznejších problémov a v sobotu po poludní bolo možné suchou nohou prejsť cez svetoznáme Námestie svätého Marka.

Miestni činitelia si výsledok prvého ostrého testu Mojžiša pochvaľovali.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sme spokojní," citovala agentúra AP z reakcie starostu Luigiho Brugnara.

Uvedenie systému 78 bariér do akcie údajne na viac ako hodinu zamestnalo stovku technikov.

"Je to skvelý moment. Chcel by som poďakovať všetkým z technického zázemia ..., pretože toto je prvá operácia za týchto podmienok," povedal šéf projektu Giuseppe Fiengo.

Záplavy v piatok a v sobotu zasiahli nielen Taliansku, ale aj Francúzsko. Podľa francúzskeho regionálneho denníka Nice-Matin zomreli vo Francúzsku najmenej dvaja ľudia.

Po dvadsiatich ľuďoch policajti a hasiči pátrajú, u ôsmich z nich panuje podozrenie, že ich strhli rozvodnené rieky. Sú medzi nimi aj dvaja hasiči.

Do postihnutej oblasti tento týždeň dorazí prezident Emmanuel Macron.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.