SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump podľa lekárov ešte nie je úplne v poriadku, z nemocnice ho však prepustili

Američanov vyzval, aby sa choroby COVID-19 nebáli. Biden je ochotný ísť s Trumpom do druhej debaty, napriek koronavírusu, ak to dovolia lekári.

Prezident Trump sa vracia do Bieleho domu.Prezident Trump sa vracia do Bieleho domu. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump (74) sa po hospitalizácii pre koronavírus SARS-CoV-2 vrátil v pondelok podvečer miestneho času do Bieleho domu. Informovala o tom televízia CNN.

Krátko pred svojím prepustením z vojenskej nemocnice Walter Reed Army Medical Center prezident Trump prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že sa "čoskoro vráti" ku kampani pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 3. novembra.

Zároveň Američanov vyzval, aby sa choroby COVID-19 nebáli.

Skryť Vypnúť reklamu

Televízia CNN i ďalšie televízne stanice Trumpov odchod z nemocnice vysielali v priamom prenose.

Trump - s rúškom na tvári - vyšiel najprv z budovy nemocnice a potom po schodoch zostúpil k vozidlu triedy SUV, ktoré ho odviezlo k vrtuľníku pripravenému na let k Bielemu domu, kde stroj americkej námornej pechoty pristál po krátkom lete.

Po vystúpení z vrtuľníka Trump bez pomoci vyšiel po vonkajšom schodišti. Pred vchodom do budovy si sňal rúško, chvíľu postál a pózoval pre fotografov, potom zasalutoval a vošiel do svojej rezidencie.

Prezident USA pri odchode z nemocnice nemal žiadne vyhlásenie pre novinárov, povedal im len: "Ďakujem veľmi pekne".

Niekoľkokrát bojovne zovrel v ruku v päsť alebo urobil gesto "palec hore".

Skryť Vypnúť reklamu

Očakáva sa, že 74-ročný Trump bude pokračovať v zotavovaní v Bielom dome, kde sa o neho bude nepretržite starať tím lekárov a zdravotných sestier.

Nie je za vodou

Americký prezident Donald Trump "ešte nie je úplne za vodou", čo sa týka uzdravenia z choroby vyvolávanej novým koronavírusom.

Povedal to ešte pred prezidnetovým odchodom z nemocnice v pondelok večer jeho osobný lekár Sean Conley.

Napriek tomu, že Trump ešte nie je celkom zotavený z ochorenia COVID-19, Conley a jeho tím sa zhodli na tom, že je možné prezidenta prepustiť do domáceho ošetrenia v Bielom dome.

"Všetky naše hodnotenia, a čo je najdôležitejšie, jeho (Trumpov) klinický stav podporujú prezidentov bezpečný návrat domov, kde mu bude nepretržite poskytovaná prvotriedna zdravotnícka starostlivosť".

Skryť Vypnúť reklamu

Lekári spresnili, že prezident USA bude ďalšiu liečbu dostávať priamo v Bielom dome.

Biden je ochotný ísť do druhej debaty

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden v pondelok uviedol, že je pripravený stretnúť sa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na v poradí druhej prezidentskej debate, "ak vedci povedia, že je to bezpečné".

"Ak vedci povedia, že je to bezpečné, ak budú bezpečné vzdialenosti, potom si myslím, že je to v poriadku," povedal Biden novinárom pred odletom na Floridu, kam odcestoval v rámci prezidentskej kampane.

To, či by sa mala nasledujúca prezidentská debata naplánovaná na 15. októbra v Miami, konať virtuálne, Biden komentovať odmietol.

Trump a Biden stáli od seba počas prvej debaty 29. septembra v Clevelande vo vzdialenosti zhruba tri metre, no žiaden z nich nemal na sebe ochranné rúško.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump mal pozitívny test na nový koronavírus minulý štvrtok a svoju nákazu oznámil v piatok v skorých ranných hodinách.

V rámci preventívnych opatrení sa počas debaty kandidátov na viceprezidenta, ktorá prebehne v stredu 7. októbra v štáte Utah, zväčší povinný odstup medzi účastníkmi z pôvodných dvoch metrov na 3,6 metra.

Vynárajú sa i otázky, či by sa nasledovná debata prezidentských kandidátov mala konať vonku, s povinnými rúškami, virtuálne alebo vôbec, poznamenala AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.
Kresťanstvo

Evanjelici si pripomínajú sviatok Pamiatky reformácie

Podstatou reformácie bol od jej začiatku návrat k Božiemu slovu, náprava chýb a očistenie cirkvi.

Luther spálil pápežskú bulu na námestí vo Wittenbergu.