SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Zmena vo verejnom obstarávaní bude revolúciou, avizuje Matovič

Nový systém verejného obstarávania umožní podľa premiéra efektívnejšie, rýchlejšie, transparentnejšie a úspešnejšie využívanie európskych finančných zdrojov. Ročne až štyrikrát viac ako doteraz, v hodnote 6 miliárd eur.

Predseda vlády SR Igor Matovič.Predseda vlády SR Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý smeruje do medzirezortného pripomienkového konania, nepredstavuje reformu, ale priam revolúciu.

Vyhlásil to na tlačovej besede predseda vlády Igor Matovič.

Podľa neho nová legislatíva, ktorá má platiť od 1. augusta 2021, umožní efektívnejšie, rýchlejšie, transparentnejšie a úspešnejšie využívanie európskych finančných zdrojov ročne v hodnote približne šesť miliárd eur.

"Je to štyrikrát viac ako sme boli schopní doteraz v priemere sprocesovať a obstarať,“ zdôraznil premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Očakáva, že Slovensko bude konečne aj v oblasti verejného obstarávania vzorom.

Kým dĺžka verejného obstarávania v hodnote nad 20 miliónov eur trvala po starom 695 dní, tak po novom bude už len 275 dní.

Nový systém verejného obstarávania bude v súlade s európskymi smernicami a zjednodušuje sa aj systém námietkových konaní.

Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého transparentnosť sa zvyšuje prostredníctvom zavádzania systému referencovania, zväčšením rozsahu zverejňovania informácií v Centrálnom registri zmlúv (CRZ), zabezpečením úhrady faktúr až 7 dní po zverejnení a povinnosťou zverejňovania údajov v CRZ aj pre obce, mestá a všetky štátne podniky.

„Doterajšie verejné obstarávanie bolo systémom, kde sa najviac kradlo. Všetci sme doplácali na to, že niekoľko zbohatlíkov, oligarchov a mafiánov, ktorí ovládli štát, používali proces verejného obstarávania na to, aby obohacovali samých seba. Úplne na poslednej koľaji bol nejaký princíp hospodárnosti a princíp dobrého hospodára.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz ide o zmenu paradigmy – nič sa nebude skrývať pod stolom. Keď budeme vidieť na prsty verejných obstarávateľov, tak o to viac slobody a menej byrokracie doprajeme verejným obstarávateľom. Bude sa hrať čistá a férová hra s každým jedným obyvateľom tejto krajiny,“ zdôraznil Igor Matovič.

Podľa Štefana Holého v rámci zmeny sa zruší aj Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) k 1. augustu 2021.

Ako podotkol, v rámci verejnej diskusie, ktorá sa začala dnešným dňom, sa môžu k návrhu vyjadriť aj zástupcovia ÚVO.

„Tento návrh by mal prerokovať vláda v decembri a mal by prejsť v druhom čítaní v parlamente už vo februári 2021. Je to veľmi ambiciózny cieľ,“ podotkol Štefan Holý.

Minister financií Eduard Heger víta prípravu novej legislatívy v oblasti verejného obstarávania, lebo táto „revolúcia“ podľa neho umožní efektívnejšie čerpať a investovať financie z európskych zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda parlamentu Boris Kollár taktiež privítal návrh, ktorý prinesie transparentnosť vo verejnom obstarávaní.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na margo nového systému verejného obstarávania pripomenula potrebu zmeniť aj systém v správnom súdnictve.

Rezort spravodlivosti preto pracuje na vzniku troch úplne nových súdov, ktoré budú zamerané len na správne súdnictvo.

Predseda ÚVO Miroslav Hlivák v reakcii na tlačovú konferenciu venovanú verejnému obstarávaniu vyhlásil, že si nahlas vypočul slová, ktoré sa šepkajú už dlho, a to že sa majú odobrať ÚVO kompetencie, na základe ktorých môže dôsledne kontrolovať verejné nákupy.

Pritom aj v programovom vyhlásení vlády, aj v pláne obnovy sa podľa neho deklaruje, že súčasná vláda chce posilňovať nezávislosť úradu, či napríklad zaviesť do oblasti verejného obstarávania odbornosť - tzv. profesionalizáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento materiál, ktorý bol predstavený na tlačovej konferencii, stále nepoznáme v detailoch. Tento materiál bol pripravený bez úradu, ktorý za môjho vedenia začal pracovať úplne inak ako v minulosti, pustil sa do kontrol veľkých tendrov, dáva transparentný odpočet svojej činnosti, otvorene komunikuje, či prekopáva zákon v spolupráci aj s Európskou komisiou.

Napriek všetkému sa budem pozerať na oblasť verejného obstarávania odborne. Verím, že po otvorení verejnej diskusie k tomuto materiálu budú aspoň vypočuté odborné návrhy, ktoré úrad pripravil a ktoré vláde predloží, aby na Slovensku bola zaistená dôsledná kontrola prerozdeľovania peňazí všetkých občanov,“ povedal Hlivák.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.