SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Súd potvrdil doživotie pre ošetrovateľa, ktorý usmrtil najmenej 3 ľudí

Poľského ošetrovateľa odsúdili v dvoch prípadoch z pokusu o vraždu, ďalšie tri mu nedokázali. Muž počas procesu mlčal, nakoniec však prehovoril.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Súd v Mníchove odsúdil v utorok na doživotie poľského ošetrovateľa za vraždu najmenej troch ľudí inzulínovými injekciami, ktoré z lekárskeho hľadiska nepotrebovali. Informovala o tom agentúra DPA.

Tridsaťosemročného muža, ktorého identifikovali ako Grzegorza Stanislawa W., pôvodne obvinili zo šiestich vrážd, avšak súd nenašiel dostatok dôkazov, ktoré by umožnili usvedčiť ho aj zo zvyšných troch vrážd.

V dvoch prípadoch ho tak súd uznal vinným z pokusu o vraždu. Vinný je tiež z nebezpečného ublíženia na zdraví a z okradnutia obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

Sudkyňa Elisabeth Ehrlová uviedla, že mnoho pacientov zverených do páchateľovej starostlivosti a tiež ich rodiny ho podozrievali, pričom jeden starší muž sa vyhrážal, že ak sa k nemu Stanislaw W. priblíži, vyskočí z okna.

Napriek týmto pochybnostiam ho však rodiny pacientov boli z dôvodu naliehavosti ich potrieb nútené udržať v pracovnom pomere.

Muž počas procesu odmietol prehovoriť, v utorok sa však príbuzným obetí ospravedlnil a vyjadril ľútosť. "To, čo som urobil, bolo veľmi brutálne," povedal.

Prokuratúra ho obvinila z injekčného podávania inzulínu, ktorý môže byť vo veľkých dávkach smrteľný. Muž čelí aj obvineniam z lúpeže a sprenevery. Keďže mal cukrovku, k inzulínu mal prístup.

V období od apríla 2017 do februára 2018 navštívil domovy najmenej 69 pacientov vo viacerých nemeckých mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa súdu ho predtým v Poľsku odsúdili za podvod a v rokoch 2008 až 2014 bol vo väzení.

Tento prípad oživil spomienky na ošetrovateľa Nielsa Högela, ktorého minulý rok odsúdili za usmrtenie 85 ľudí. Nemecký Spolkový súdny dvor (BGH) mu v septembri potvrdil doživotný trest.

Počas svojho pôsobenia ako ošetrovateľ v nemocniciach v dolnosaských mestách Oldenburg a Delmenhorst v súčasnosti 43-ročný Högel v rokoch 2002 - 2005 injekčne podával pacientom nadmerné dávky liekov ovplyvňujúcich činnosť srdca, aby ich následne mohol oživovať a preukázať tak svoje schopnosti.

V mnohých prípadoch sa mu to však nepodarilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.