SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Exekutíva EÚ predstavila nový desaťročný plán na podporu Rómov v Európe

"Mnohí Rómovia naďalej čelia diskriminácii a rasizmu. To nemôžeme akceptovať," vyhlásila eurokomisárka. Plán sa zameriava na sedem kľúčových oblastí: rovnosť, začlenenie, účasť, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotná starostlivosť a bývanie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Európska komisia (EK) prijala v stredu nový desaťročný plán na podporu Rómov v EÚ.

Plán sa zameriava na sedem kľúčových oblastí: rovnosť, začlenenie, účasť, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotná starostlivosť a bývanie.

Pre každú z uvedených oblastí eurokomisia vytýčila nové ciele a vydala členským štátom odporúčania, ako ich dosiahnuť.

Ciele a odporúčania poslúžia ako dôležité nástroje na monitorovanie pokroku v tejto oblasti a zabezpečenie toho, aby Únia výraznejšie napredovala pri poskytovaní nevyhnutnej podpory, ktorú stále potrebujú mnohí Rómovia žijúci v EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ za posledných desať rokov neurobila dosť na podporu rómskych spoluobčanov, čo je "neospravedlniteľné".

"Mnohí Rómovia naďalej čelia diskriminácii a rasizmu. To nemôžeme akceptovať. Nadväzujeme na predošlé úsilie o nápravu tejto situácie s jasnými cieľmi a obnoveným záväzkom dosiahnuť v nasledujúcom desaťročí skutočné zmeny," uviedla Jourová v správe pre médiá.

Podľa slov eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej ak sa chce stať Európska únia skutočnou úniou rovnosti, musí zabezpečiť pre milióny Rómov rovnaké zaobchádzanie, sociálne začlenenie a možnosť zúčastňovať sa na spoločenskom a politickom živote bez výnimky.

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom EK je dosiahnuť do roku 2030 pokrok v budovaní takej Európy, ktorá bude Rómov prijímať ako súčasť svojej rozmanitosti, v ktorej sa budú Rómovia podieľať na živote spoločnosti a kde budú môcť plne prispievať k politickému, sociálnemu a hospodárskemu životu a mať z toho prospech.

Komisia chce do roku 2030 aspoň o polovicu znížiť podiel Rómov, ktorí boli vystavení diskriminácii a zdvojnásobniť podiel Rómov, ktorí ohlásia svoju skúsenosť s diskrimináciou. Zámerom je aspoň o polovicu znížiť: medzeru chudoby medzi Rómami a majoritným obyvateľstvom; rozdiel v účasti na vzdelávaní v ranom detstve; podiel rómskych detí, ktoré navštevujú segregované základné školy; rozdiel v zamestnanosti a rozdiel v zamestnanosti žien a mužov a rozdiel v strednej dĺžke života.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším cieľom je aspoň o jednu tretinu znížiť rozdiel, pokiaľ ide o zlé podmienky v oblasti bývania a zabezpečiť, aby aspoň 95 percent Rómov malo prístup k vode z vodovodu.

Eurokomisia upozornila, že na dosiahnutie týchto cieľov je nevyhnutné, aby členské štáty zaviedli správne politiky, k čomu im budú slúžiť predložené usmernenia a zoznam opatrení.

Ide napríklad o rozvoj systémov na podporu rómskych obetí diskriminácie, kampane na zvyšovanie informovanosti v školách, podporu finančnej gramotnosti, podporu zamestnávania Rómov vo verejných inštitúciách či zlepšenie prístupu rómskych žien ku kvalitným lekárskym prehliadkam a plánovanému rodičovstvu.

Podľa výzvy EK by členské štáty mali do septembra 2021 predložiť národné stratégie pre integráciu Rómov a následne každé dva roky podávať správy o ich vykonávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí.

Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.
Slovensko

Na Slovensku bude od 24. októbra do 1. novembra platiť zákaz vychádzania

Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom. Zavrú 2.stupeň základných škôl, bude aj celoplošné testovanie. Denne zomrie na Slovensku 18 ľudí na Covid-19.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.
Slovensko

Prezidentka požiadala zodpovedných o jasnú komunikáciu a racionálne kroky

Čaputová uviedla, že to potrebujeme v tomto vypätom období, keď Slovensko pravdepodobne čakajú ďalšie obmedzenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Podľa Televízie Joj bude lockdown od pondelka

Na krízovom štábe, ktorý momentálne zasadá, sa dolaďujú detaily, informuje webová stránka televízie.

Ilustračné foto