SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Exekutíva EÚ predstavila nový desaťročný plán na podporu Rómov v Európe

"Mnohí Rómovia naďalej čelia diskriminácii a rasizmu. To nemôžeme akceptovať," vyhlásila eurokomisárka. Plán sa zameriava na sedem kľúčových oblastí: rovnosť, začlenenie, účasť, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotná starostlivosť a bývanie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRUSEL - Európska komisia (EK) prijala v stredu nový desaťročný plán na podporu Rómov v EÚ.

Plán sa zameriava na sedem kľúčových oblastí: rovnosť, začlenenie, účasť, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravotná starostlivosť a bývanie.

Pre každú z uvedených oblastí eurokomisia vytýčila nové ciele a vydala členským štátom odporúčania, ako ich dosiahnuť.

Ciele a odporúčania poslúžia ako dôležité nástroje na monitorovanie pokroku v tejto oblasti a zabezpečenie toho, aby Únia výraznejšie napredovala pri poskytovaní nevyhnutnej podpory, ktorú stále potrebujú mnohí Rómovia žijúci v EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v tejto súvislosti pripomenula, že EÚ za posledných desať rokov neurobila dosť na podporu rómskych spoluobčanov, čo je "neospravedlniteľné".

"Mnohí Rómovia naďalej čelia diskriminácii a rasizmu. To nemôžeme akceptovať. Nadväzujeme na predošlé úsilie o nápravu tejto situácie s jasnými cieľmi a obnoveným záväzkom dosiahnuť v nasledujúcom desaťročí skutočné zmeny," uviedla Jourová v správe pre médiá.

Podľa slov eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej ak sa chce stať Európska únia skutočnou úniou rovnosti, musí zabezpečiť pre milióny Rómov rovnaké zaobchádzanie, sociálne začlenenie a možnosť zúčastňovať sa na spoločenskom a politickom živote bez výnimky.

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom EK je dosiahnuť do roku 2030 pokrok v budovaní takej Európy, ktorá bude Rómov prijímať ako súčasť svojej rozmanitosti, v ktorej sa budú Rómovia podieľať na živote spoločnosti a kde budú môcť plne prispievať k politickému, sociálnemu a hospodárskemu životu a mať z toho prospech.

Komisia chce do roku 2030 aspoň o polovicu znížiť podiel Rómov, ktorí boli vystavení diskriminácii a zdvojnásobniť podiel Rómov, ktorí ohlásia svoju skúsenosť s diskrimináciou. Zámerom je aspoň o polovicu znížiť: medzeru chudoby medzi Rómami a majoritným obyvateľstvom; rozdiel v účasti na vzdelávaní v ranom detstve; podiel rómskych detí, ktoré navštevujú segregované základné školy; rozdiel v zamestnanosti a rozdiel v zamestnanosti žien a mužov a rozdiel v strednej dĺžke života.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším cieľom je aspoň o jednu tretinu znížiť rozdiel, pokiaľ ide o zlé podmienky v oblasti bývania a zabezpečiť, aby aspoň 95 percent Rómov malo prístup k vode z vodovodu.

Eurokomisia upozornila, že na dosiahnutie týchto cieľov je nevyhnutné, aby členské štáty zaviedli správne politiky, k čomu im budú slúžiť predložené usmernenia a zoznam opatrení.

Ide napríklad o rozvoj systémov na podporu rómskych obetí diskriminácie, kampane na zvyšovanie informovanosti v školách, podporu finančnej gramotnosti, podporu zamestnávania Rómov vo verejných inštitúciách či zlepšenie prístupu rómskych žien ku kvalitným lekárskym prehliadkam a plánovanému rodičovstvu.

Podľa výzvy EK by členské štáty mali do septembra 2021 predložiť národné stratégie pre integráciu Rómov a následne každé dva roky podávať správy o ich vykonávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.