BRATISLAVA - Predchádzajúca vláda okradla len za minulý rok Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) v prospech súkromných zdravotných poisťovní o 58 mil. eur.
Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády Igor Matovič.
Robert Fico s krytím Petra Pellegriniho podľa premiéra vytvoril systém, kde tunelovali štátnu poisťovňu v prospech súkromných.
Za roky 2017, 2018 a 2019 podľa neho tento systém okradol VšZP o 243 miliónov eur.
"Peniaze skončili na súkromných účtoch majiteľov súkromných zdravotných poisťovní," uviedol premiér.
"Fico s Pellegrinim spravili z VšZP ošklbanú hus, ale perie nekončilo v našom spoločnom paplóne, ale skončilo v duchne pána Jaroslava Haščáka a ďalších ľudí, ktorí vlastnia skromné zdravotné poisťovne," konštatoval Matovič.
Preto sa podľa neho kabinet rozhodol "systematicky vykrádanej VšZP" poskytnúť pomoc vo výške 100 mil. eur. Ako doplnil, cez pomoc, ktorá bola počas koronakrízy nastavená, poskytli 87 miliónov eur vlastne všetkým zdravotným poisťovniam.
"Keď raz prispejete zamestnávateľom na to, aby mohli zamestnávať ľudí alebo dať im príspevok na odvody, príslušná časť skončí v zdravotných poisťovniach," uviedol.
Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková konštatovala, že štát prvýkrát podporuje svoju zdravotnú poisťovňu zvýšením základného imania o 100 mil. eur.
Prečo k tomu prišlo vysvetlila tým, že VšZP vytvorila v roku 2016 stratu okolo 112 mil. eur. Keď sa začal prehodnocovať rok 2015, zistilo sa, že účtovníctvo nebolo správne, boli robené opravné zápisy.
V rokoch 2015 a 2016 sa VšZP nehospodárnym nakladaním s peniazmi zadlžila sa až na sumu 190 mil. eur.
"Keď raz toto máte v účtovníctve, tak sa to s vami ťahá do budúcnosti," povedala Ježíková. Doplnila, že rezort si je na 100 % istý a má to potvrdené aj rozsudkom Európskeho súdneho dvora, že takáto pomoc VšZP nie je nezákonnou štátnou pomocou.
"Súkromné poisťovne sa nemôžu tváriť, že sú súkromní podnikatelia dlhé roky, keď vykazujú zisky, ale keď majú trochu prispieť a podieľať sa na strate, zrazu povedia, že sú rozpočtová organizácia a očakávajú, že štát príde a zaplatí straty," dodal predseda vlády.
"Neochota vlády Igora Matoviča spravodlivo dofinancovať zdravotnícky sektor je arogantným výsmechom viac ako dvom miliónom občanov, ktorí sú poistení v súkromných zdravotných poisťovniach," uviedol v reakcii PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.
Bojom proti Pente si podľa neho táto vláda zobrala za rukojemníkov poistencov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
"Je to o to zarážajúcejšie, že k takémuto riešeniu pristupuje v roku, ktorý je zásadne negatívne ovplyvnený pandémiou," konštatoval Štepianský.
Návrh kapitálového vstupu štátu do súkromných zdravotných poisťovní považuje Dôvera za neprimeraný a neodôvodnený zásah do vlastníckych práv.
Zároveň tento návrh považuje za prvý krok v už deklarovanej snahe vytlačiť z trhu súkromné zdravotné poisťovne.
"Kategoricky odmietame, aby nás vláda vťahovala do svojich sporov s finančnou skupinou Penta. Dnešné mimoriadne zavádzajúce tvrdenia nás šokovali a zásadne s nimi nesúhlasíme," uviedla hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová s tým, že ďalšie vyjadrenia poskytne poisťovňa na štvrtkovom brífingu.
Samotná skupina Penta reagovala stanoviskom, v ktorom uviedla, že každý, kto aspoň trochu rozumie trhu zdravotného poistenia, chápe, že v stredu prezentované tvrdenia premiéra sú absolútnym nezmyslom.
"Záporný rozdiel medzi príjmami a výdavkami VšZP nie je spôsobený zle fungujúcim prerozdeľovacím mechanizmom, ale tým, že vo VšZP dlhé roky nefunguje dobre revízna činnosť, neefektívne riadi nákup zdravotnej starostlivosti a má nedostatky pri uzatváraní zmlúv," uviedla PR Specialist skupiny Lenka Vargová.
Prerozdeľovací mechanizmus podľa nej v skutočnosti zabezpečuje maximum prostriedkov v prospech štátnej poisťovne na úkor súkromných.
"Ďalšia úprava prerozdeľovacieho mechanizmu v prospech VšZP tak, ako ju dnes avizoval premiér Matovič, by tak len podporovala ďalšie plytvanie a neefektivitu štátnej zdravotnej poisťovne," doplnila Vargová s tým, že posledná zmena v prerozdeľovacom systéme sa udiala na základe návrhov spoločnosti Gupta Strategist, ktorá sa okrem iného zaoberá aj prerozdeľovacím mechanizmom v Holandsku, ktoré má dlhodobo najlepšie hodnotený systém zdravotného poistenia v Európskej únii.