SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Giulio Meotti: Na životoch černošských kresťanov zrejme nezáleží

Západ odsúdil genocíu Ujgurov v Číne a genocídu Rohingov v Barme ženie pred súd v Haagu. Zároveň sú obe v hľadáčiku médií. Pri správach o stotisíc zavraždených kresťanov v Nigérii však ten istý Západ len pokrčí plecami.

Následky útoku skupiny Boko Haram v nigérijskom Maiduguri.Následky útoku skupiny Boko Haram v nigérijskom Maiduguri. (Zdroj: SITA/AP)

"Zastavte vraždenie", "Už toho bolo dosť", "Na našich životoch záleží," skandovali nigérijskí kresťania a predstavitelia kresťanských cirkví, ktorí v Londýne 20. augusta 2020 demonštrovali proti genocíde kresťanov v Nigérii.

Britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi zaslali list obviňujúci medzinárodné médiá z "komplotu mlčania", piše Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Správa troch organizácií - Medzinárodnej organizácie pre budovanie mieru a sociálnej spravodlivosti, Medzinárodného výboru pre Nigériu a celostraníckej parlamentnej skupiny pre medzinárodnú slobodu náboženského vyznania a viery - súčasne odhalili, že v Nigérii bolo za posledných 20 rokov zabitých 100 000 kresťanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Boko Haram, Al-Kájda, pastieri z kmeňa Fulbov a ďalšie islamistické skupiny uskutočnili 21 000 samostatných útokov a majú na svedomí smrť viac ako 96 000 kresťanov.

Podľa tejto správy teroristické skupiny Boko Haram, Islamský štát a Al-Kájda vyvraždili 43 242 kresťanov; 18 834 kresťanov zahynulo pri útokoch Fulbov a 34 233 kresťanov zahynulo pri útokoch iných ozbrojených skupín.

Z Nigérie sa stáva "najväčší bitúnok kresťanov na svete."

"Deje sa to systematicky," povedal anglikánsky arcibiskup Benjamin Argak Kwashi z Josu.

"Je to starostlivo naplánované ... majú v pláne islamizovať Nigériu."

Strategické stávky sú v tomto regióne obrovské. Podľa štúdie odborného časopisu The Lancet by Nigéria - už dnes najľudnatejšia africká krajina - mohla mať v roku 2100 približne 800 miliónov obyvateľov a mohla by sa stať deviatou najväčšou ekonomikou sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pokiaľ si islam podmaní Nigériu, tak sa zvyšok Afriky stane jeho ľahkou korisťou," povedal biskup Hyacint Egbebo.

V správach o masakroch nigérijských kresťanov sa stále opakuje tá istá scéna: V dedine uprostred polí, kde je len niekoľko chatrčí, sa objavia uprostred noci džihádisti a napadnú postupne všetky príbytky.

Vyrazia dvere, revú pritom "Alláhu akbar", zavraždia starých ľudí, znásilnia a zmrzačia ženy a unesú deti pre výkupné. Po ich odchode zostane z príbytkov, škôl a kostolov len spálenisko.

"Je to, ako by už na životoch kresťanov nezáležalo," povedal pastor Stephen Baba pánov, prezident evanjelikálnej cirkvi Evangelical Church Winning All.

"V nigérijských štátoch na severe a v strede krajiny boli pri útokoch vedených bojovníkmi hnutia Boko Haram, pastiermi kmeňa Fulbov a ďalšími extrémistickými milíciami zavraždených tisíce civilistov," napísala barónka Caroline Cox.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zo stoviek vypálených kostolov ostali len ruiny. Celé komunity boli prinútené opustiť svoje domovy a svoju poľnohospodársku pôdu."

Medzinárodná spoločnosť pre občianske slobody a právny štát varovala, že v Nigérii hrozí "genocída ako v Rwande".

Organizácie, ktoré sledujú prenasledovanie kresťanov, upozorňujú už dlho na to, čo sa deje v Nigérii.

Charitatívna organizácia Open Doors USA upozornila na hrozbu genocídy v Nigérii už v roku 2012.

Koľko kresťanských životov bolo za tých osem rokov stratených? Koľko kresťanov by sme mohli zachrániť, ak by médiá, vlády a medzinárodné organizácie vyvinuli tlak na nigérijskú vládu, aby ochránila svojich kresťanov?

Prečo Západ nikdy nepodmienil obchodnú, diplomatickú, vojenskú a politickú spoluprácu s Nigériou ochranou tamojších kresťanov?

Skryť Vypnúť reklamu

Americký prezident Ronald Reagan zahrnul do rozhovorov so Sovietskym zväzom požiadavku umožniť ruským Židom opustiť krajinu.

Ale ani Židia v Sovietskom zväze nezažívali taká zverstvá, aké každý deň zažívajú kresťania v Nigérii.

Americký prezident Donald Trump túto otázku nastolil pri svojom konaní s nigérijským prezidentom Muhammaduem Buharim v roku 2018.

Donald Trump Buharimu povedal: "Máme veľký problém s vraždením kresťanov v Nigérii."

Prezident Trump je však medzi predstaviteľmi západných krajín osamotený, túto otázku nastolil pri rokovaní s Buharim len on.

Keď sa s Buharim stretol jeho predchodca - prezident Barack Obama - tak sa o vraždení kresťanov vôbec nezmienil.

Prezident Trump by mal "vymenovať osobitného vyslanca pre Nigériu a oblasť Čadského jazera, ktorý by sa 'precízne zameral' na útoky Boko Haram a ďalších islamských militantov ... aby sme zastavili genocídu kresťanov v regióne," naliehal bývalý kongresman Frank Wolf.

Skryť Vypnúť reklamu

Islamistická skupina Boko Haram uniesla pred 6 rokmi v nigérijskom Chiboku 276 prevažne kresťanských študentiek. Tento hromadný únos bol medzinárodne odsúdený.

Na Twitteri sa vtedy šíril hashgtag #BringBackOurGirls - na Buhariho to však prekvapivo nemalo žiadny vplyv a kampaň trvala len krátko.

Jedna z unesených nigérijských dievčat - Leah Sharibu - v zajatí Boko Haram strávila dva dlhé, strastiplné roky. Dôvod? Odmietla sa zriecť kresťanstva a konvertovať na islam.

Jej matka sa zúčastnila protestu v Londýne, ale žiadne veľké európske noviny si na ňu nenašli čas. Novinár Franz-Olivier Giesbert povedal: "Zatvárame oči kvôli únave zo zlých správ alebo z hanby nás samých nad sebou, alebo z oboch."

"Záleží nám na životoch kresťanov na východe, v Afrike a v Ázii? To je otázka, ktorú si musíme položiť, keď vidíme, ako naše milované médiá informujú o vraždách a diskriminácii, ktorým čelia katolíci a protestanti po celom svete: Nijako, alebo takmer nijako, až na pár vzácnych výnimiek (...) Toto naše pokrytectvo priamo živí stret civilizácií."

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšou výnimkou je francúzsky filozof Bernard-Henri Lévy.

V dlhom článku Lévy popísal svoju návštevu nigérijských kostolov a dedín vypálených a zničených islamskými fundamentalistami, v ktorých mu miestni kňazi a biskupi ukazovali fotografie zmrzačených kresťanských žien, ktoré boli zmrzačené, pretože odmietli konvertovať na islam.

Jeden muž z kmeňa Fulbov mu povedal:

"Toto je naša krajina, je tu fakt moc kresťanov. Kresťania sú psy a deti ku * ev. Sú to zradcovia, pretože konvertovali k náboženstvu belochov. Až všetci zmiznú, bude Nigéria konečne slobodná."

Americká novinárka Kirsten Powers napísala:

"Kresťania sú na Strednom východe a v Afrike vraždení, mučení, znásilňovaní, unášaní, podrezávaní a sú nútení utekať z oblastí, ktoré boli tradične kolískou kresťanstva. Človek by si myslel, že kazateľnice a lavice amerických kostolov budú zahltené zdesením. Nestalo sa tak. To ticho je ohlušujúce. "

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné americké cirkvi po smrti George Floyda ohľadom rasizmu veľmi horlivo "signalizujú svoju cnosť", ale žiadny kresťanský líder ani raz nepovedal "Black Christian Lives Matter" (Na životoch černošských kresťanov záleží), aby zvýšil všeobecné povedomie o masakrovaní kresťanov v Afrike.

Ako povedal jeden biskup - mlčanie Západu o prenasledovaní kresťanov v Afrike je "zlovestné".

"Kultúrna genocída" Ujgurov čínskym režimom bola odsúdená a je v hľadáčiku našich médií; "Genocída Rohingov" v Mjanmarsku (Barme) skončila pri Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu a odsúdili ju aj poslanci Nemecka a Európskej únie.

Ale pri správach o genocíde 100 000 kresťanov v najväčšej africkej krajine Západ len pokrčil plecami.

Skryť Vypnúť reklamu

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.
Slovensko

Obytné nehnuteľnosti na Slovensku zdraželi viac ako priemer EÚ

Medziročne sa ceny bytov a domov v rámci celej EÚ v treťom kvartáli 2020 zvýšili o 5,2 percenta, na Slovensku to bolo výrazne viac.

Sídlisko Sekčov.