SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Veľká časť nových prípadov sú opäť dohľadané kontakty, ktoré sa pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadieb či osláv

Na počet nových prípadov ešte podľa hlavného hygienika nemali vplyv prísnejšie protiepidemické opatrenia od októbra, ich efekt by sa mal prejaviť o dva až tri týždne.

Hlavný hygienik Ján Mikas.Hlavný hygienik Ján Mikas. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí.

V reakcii na rekordný prírastok potvrdeným prípadov to uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas.

COVID-19 sa podľa hygienikov šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov.

"Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach," informuje hlavný hygienik.

Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 ešte podľa Mikasa nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra.

Skryť Vypnúť reklamu

"Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime," odkazuje hlavný hygienik.

Stále častejšie sa pritom podľa neho stretávajú s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení.

Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali napríklad niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska.

Rovnako sa hromadia prípady, keď sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

"Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Lekár následne určí postup diagnostiky ochorenia a liečby," apeluje Mikas.

Nastavenými opatreniami podľa neho nechcú nikoho obmedzovať, ale chrániť zdravie občanov v čase, keď pribúdajú ťažké priebehy tohto ochorenia.

"Našou úlohou je nastavenými opatreniami zabezpečiť, aby sme mali čo najmenej takýchto prípadov a aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili úmrtiam. Akokoľvek prísne opatrenia sa minú účinku, ak ich nebudeme dodržiavať," konštatuje hlavný hygienik.

Obchádzaním pravidiel sa podľa neho zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň opätovne pripomína dodržiavanie jednoduchých zásad, a to nosenie správne nasadeného rúška, dodržiavanie dostatočného odstupu a časté umývanie a dezinfekciu rúk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.
Ekonomika

Pandémia posilnila online nakupovanie, oslabila nákupné centrá

Slováci stále viac míňajú v zahraničných e-shopoch ako v slovenských, pandémia však tento pomer vylepšila v prospech tých slovenských.

Ilustračné foto.
Slovensko

V piatok pribudlo 3805 pozitívnych osôb a 55 úmrtí

Vyšetrili 63 632 osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 18 percent. Včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 55 100.

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.