BRATISLAVA - Na Slovensku pribudli ďalšie štyri úmrtia na COVID-19.
Ako na tlačovej besede informoval patológ Michal Palkovič, pacienti zomreli koncom septembra a začiatkom októbra a všetci boli straší ako 60 rokov.
Dve úmrtia zaznamenali v bratislavskej, jedno v trnavskej nemocnici. Jeden pacient zomrel doma.
Celkovo tak počet úmrtí stúpol na 61. Ďalších 25 ľudí zomrelo z iných príčin, aj keď boli pozitívne testovaní na koronavírus.
Podľa Palkoviča patológovia prešetrujú ďalších 31 úmrtí pre podozrenie, že ich mohlo spôsobiť ochorenie COVID-19.
Situácia na Slovensku nie je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího stabilizovaná a počíta sa s ďalším dramatickým nárastom nakazených.
Zároveň hrozí, že počas budúceho týždňa presiahne počet pozitívne testovaných číslo 1 500.
„Pokiaľ by ľudia boli ochotní obmedziť socializáciu a dodržiavali tri základné pravidlá ROR (rúško - odstup - dezinfekcia rúk), tak by sa nám mohlo podariť krivku zlomiť a počty infikovaných zastaviť. Pokiaľ táto vôľa ľudí nebude, trend, ktorý nie je vôbec radostný, bude aj v ďalších dňoch pokračovať,“ povedal Krajčí.
Ako ďalej informoval, sedemdňový priemer pozitívnych prípadov stúpol z 510 na 756 a počet hospitalizovaných vzrástol za týždeň zo 191 na 324.
Mierne stúpol aj počet pacientov na lôžkach, jednotkách intenzívnej starostlivosti a pľúcnej ventilácii.
Vzrástol tiež priemerný počet testov z takmer 5 900 testov na aktuálnych vyše 7 500 denne. Podiel pozitívnych testov sa zvýšil v rámci sedemdňového priemeru na takmer 10 percent.
Takmer celé Slovensko je už na semafore červené. Zelenými ostali len okresy Bytča, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Poltár, Revúca a Turčianske Teplice.
Percento pozitívne testovaných presiahlo podľa ministra vo viacerých okresoch podiel 30 percent, niektoré okresy dosahujú až 50 percent.
Ide o okresy Veľký Krtíš, Námestovo, Tvrdošín , Dolný Kubín, Prievidza, Partizánske, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Bardejov, Svidník, Stropkov, Humenné, Snina, Medzilaborce a Trebišov.
„Predpokladá sa, že v týchto regiónoch bude infekcia naberať v ďalších dňoch na počtoch,“ uviedol minister.
Podľa Krajčího sa nám nedarí pred infekciou uchrániť seniorov nad 65 rokov. Najviac postihnutý je v tomto smere Prešovský kraj.
Za aktuálne dobrý označil Krajčí podiel nárastu pozitívnych testov v Bratislavskom kraji, kde sa prenos infekcie podarilo hygienikom účinnými opatreniami zastaviť.
Aktuálne počty infikovaných už ale u nás rastú podľa ministra rýchlejšie ako v Rakúsku či Maďarsku, zatiaľ čo Česká republika má najhoršiu epidemiologickú situáciu v celej Európe. Situácia sa zhoršuje aj v Poľsku.
Aktuálne je na Slovensku 11 401 aktívnych prípadov ochorenia. Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 16 910, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 528 367 laboratórnych testov.
Vo štvrtok 8. októbra pribudlo ďalších 1 184 nakazených koronavírusom. Laboratóriá otestovali 10 136 vzoriek.