SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

"Havel nebol váhavý slaboch." Pithart, Gál a ďalší kritizujú film o exprezidentovi

Film podľa nich vykresľuje Havla "ako prešľapujúceho slabocha, ktorý sa nevedel nikdy rozhodnúť, ktorého musel vždy niekto údajne postrčiť, ako okrajovú, historicky náhodnú váhavú figúrku".

Válava Havla vo filme hrá Viktor Dvořák.Válava Havla vo filme hrá Viktor Dvořák. (Zdroj: BONTON)

PRAHA - Znepokojenie nad obrazom, ktorý o bývalom československom a českom prezidentovi Václavovi Havlovi podáva film Slávka Horáka, vyjadrila v otvorenom liste skupina niekdajších Havlových priateľov a kolegov.

Havel nebol slaboch, ale symbol silné rovnej chrbtice, uviedli signatári, medzi ktorými je niekdajší premiér a predseda Senátu Petr Pithart, bývalý veľvyslanec Peter Janyška, výtvarník Joska Skalník alebo spoluzakladatelia Verejnosti proti násiliu Fedor Gál a Ladislav Snopko.

Proti ich vyjadreniam sa však ohradili tvorcovia filmu, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Film Havel prináša príbeh Václava Havla z jeho disidentských čias, odohráva sa v rokoch 1968 až 1989.

Snímka sa sústreďuje na jeho osobný život, ktorému vo filme dominuje nielen boj za pravdu, prenasledovanie a väznenie, ale aj milostné vzťahy, vlastné pochybnosti a humor.

Režisér Horák sa pri vzniku filmu podľa svojich slov sústredil na emócie. Hovorí, že pravda bola mnohokrát popísaná, kto chce, nájde si ju v prameňoch.

Na ňom, ktorý film aj produkoval, vraj bolo urobiť z pravdy príbeh.

"My, ktorí sme Václava Havla poznali, boli jeho priateľmi alebo pracovali v jeho blízkosti, sme šokovaní, aký obraz o prvom ponovembrovom prezidentovi a dlhoročnom hýbateľovi bývalej opozície ten film predkladá," uviedli signatári listu.

"Ako prešľapujúceho slabocha, ktorý sa nevedel nikdy rozhodnúť, ktorého musel vždy niekto údajne postrčiť, ako okrajovú, historicky náhodnú váhavú figúrku," uviedli.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvorcovia sa ohradili, citujú i zahraničné komentáre

Film podľa nich vytvára akúsi nakreslenú, nepravdivú podobu Václava Havla aj celého vtedajšieho disidentského prostredia a prispieva tak k demontáži významného symbolu modernej českej identity.

"Symbolu rovnej, neohnutej chrbtice vo veciach verejnej a politickej angažovanosti, ktorý Václav Havel stelesňuje v novodobých českých dejinách a ktorý je pre české skupinové povedomie tak potrebný. Havel ho navyše stelesňuje nielen doma, ale stále aj vo svete," uvádza sa v liste.

Jeho signatári pripomínajú, že Havel bol pri všetkej svojej váhavosti a slušnosti "silák, ktorý menil dejiny", mal výrazný organizačný talent a veľkú charizmu, stál v epicentre väčšiny aktivít bývalej opozície a dokázal prepájať najrôznejších ľudí a skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol majster slova, ako málokto dokázal opísať marazmus 70. a 80. rokov aj formulovať požiadavky opozície, a zároveň mal odvahu zaplatiť za to rokmi opakovaného väznenia a policajného prenasledovania," dodávajú.

Film podľa nich robí z Havla karikatúru, a demontuje tak jeden z pozitívnych prvkov, na ktoré sa odvoláva moderná národná identita.

Proti kritike zo strany Havlových priateľov a kolegov sa ohradil režisér filmu Slávek Horák, podľa ktorého je film "o človeku, ktorý sa rozhodol bojovať proti nespravodlivosti, šiel pre svoje presvedčenie do väzenia a skoro tam za svoju pravdu umrel."

"O človeku, ktorý si svoje jedno zaváhanie vyčítal natoľko, že už ďalej načúval iba hlas svojho svedomia, a to z neho urobilo svetovú ikonu," uviedol Horák.

Skryť Vypnúť reklamu

"So všetkými ľudskými nedokonalosťami a občas absurdnými rozpormi, ktoré si myslím sám uvedomoval, ako o tom svedčí jeho tvorba. To je pre mňa Havel, o tom je náš film," dodal Horák s tým, že film podľa neho pozitívne kvitujú nielen v Česku, ale aj v zahraničí.

Spomenul okrem iného aj názor Johna Malkovicha.

"Výborný film s vynikajúcimi hereckými výkonmi," popísal podľa Horáka jeho snímku Malkovich.

Viceprezident časopisu Variety Steven Gaydos zase podľa Horáka uviedol, že Havel má oscarový potenciál.

"Ak Havla pošlete do oscarovej súťaže, má, myslím si, veľké šance uspieť. Havel je nesmierne odvážny a komplexný film. Nie je to obyčajný životopis, v druhom pláne pojednáva témy, ktoré sú pre Američanov veľmi aktuálne a pálčivé. Havel okrem iného vierohodne ukazuje, čo sa deje umelcovi, ktorému vezmete slobodu," cituje Horák Gaydose.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto
Zahraničie

V súvislosti s Navaľného návratom zadržali takmer 70 ľudí

Navaľnyj bol zadržaný po prílete do Moskvy pre vyhýbanie sa povinnosti hlásiť sa na väzenskej inšpekcii, ako mu to ukladajú podmienky stanovené súdom v rámci podmienečného trestu, oznámila Federálna služba pre výkon trestu.

Navaľného podporovateľov na letisku Vnukovo polícia zatkla.