SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Veteráni protikomunistického odboja by mohli dostať príplatok 1989 eur

"Účelom návrhu zákona je uctiť si tých, ktorým komunistický režim upieral základné ľudské práva a nespravodlivo obmedzoval ich osobnú slobodu," uviedla predkladateľka návrhu Anna Andrejuvová (OĽANO).

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Veteráni protikomunistického odboja a ich príbuzní by mohli získať jednorazový príplatok k dôchodku v symbolickej výške 1989 eur.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili koaliční poslanci.

Veteránom by sa tiež mohol zvýšiť príplatok k dôchodku zo súčasných päť na desať eur za každý mesiac obmedzenia osobnej slobody.

Vyplácanie príplatkov by sa podľa návrhu malo týkať po novom aj kňazov a rehoľníkov, ktorí boli internovaní v kláštoroch počas tzv. akcií K a R.

Skryť Vypnúť reklamu

"Účelom návrhu zákona je uctiť si tých, ktorým komunistický režim upieral základné ľudské práva a nespravodlivo obmedzoval ich osobnú slobodu," uviedla pre TASR predkladateľka návrhu Anna Andrejuvová (OĽANO).

V prípade schválenia legislatívy sa podľa poslankyne môžu osoby, ktoré získajú nárok na príplatky, obrátiť na Ústav pamäti národa (ÚPN), pričom vyplácať by ich následne mala Sociálna poisťovňa.

Ústav eviduje a priznáva politickým väzňom postavenie veterána protikomunistického odboja.

Andrejuvová zdôraznila, že príplatok pre príbuzných sa týka sirôt, vdov a vdovcov, ktorí prišli o svojho príbuzného v čase jeho perzekúcie.

Návrh by sa mal týkať podľa nej viac ako 2500 osôb.

Zdokumentované prípady podľa poslankyne hovoria, že mnohí sa z dôvodu perzekúcií nemohli uplatniť vo svojej profesii, pracovali na menej platených pozíciách.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ich dôchodok je následkom toho extrémne nízky. Dnes je najvyšší čas na prijatie takejto právnej úpravy, keďže veteráni protikomunistického odboja aj z dôvodu podlomeného zdravia, napríklad z nútených prác v uránových baniach, sa dožívajú veľmi nízkeho veku a ich počet klesá každým mesiacom," dodala Andrejuvová s tým, že 75 percent z nich má viac ako 80 rokov.

Príplatok by mohli dostávať aj osoby, ktoré boli najmenej tri mesiace internované v centralizovaných kláštoroch.

"Do zákona navrhujeme doplniť skupinu obetí komunistického režimu, ktorých základné ľudské práva a slobody boli obmedzené na základe jediného kritéria, a to náboženského presvedčenia," dodala s tým, že akciami K a R chceli komunisti zlikvidovať kláštory.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé príplatky by sa mohli vyplatiť 1. januára 2021, odkedy sa navrhuje aj účinnosť novely zákona.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Dôvod zadržania zatiaľ nie je známy.

Dušan Kováčik.
Slovensko

Pribudlo ďalších 17 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Spolu tak evidujeme 115 úmrtí na toto ochorenie. Obeťami bolo 7 mužov a desať žien vo veku od 47 do 93 rokov.

Ilustračné foto.
Európska únia

Macron si uctil pamiatku zavraždeného učiteľa

Francúzsky prezident odsúdil zbabelcov, ktorí ho "vydali barbarom".

Macron pri rakve zavraždeného učiteľa.
Zahraničie

Komplikácie pre Bidena. Kandidát na prezidenta mal pomáhať synovi v podnikaní

Uniknuté maily ukazujú, ako potomkovia politikov predávajú meno a vplyv otcov a hovoria tomu podnikanie. Keby niečo podobné uniklo na Trumpa, médiá by kričali i jeho vine aj bez dôkazov. Keďže však ide o Bidena, mlčia a sociálni giganti sťahujú túto informáciu ako hoax. A vraj rovný súboj...

Viceprezident Biden a jeho syn Hunter.