SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úrad verejného zdravia navrhne prísnejšie opatrenia

Celoplošný výskyt epidémie je podľa úradu dôsledkom konania sa svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších udalostí v posledných týždňoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na výrazne zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu navrhne prijatie prísnejších opatrení a ďalších odporúčaní.

Najvýraznejší nárast ochorenia zaznamenáva v územnej pôsobnosti regionálnych úradov v Bardejove a Dolnom Kubíne.

Väčšina ochorení súvisí so svadbami či rodinnými oslavami, informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má podľa nej charakter celoplošne zvýšeného výskytu, pričom sa ochorenie začína šíriť najmä v rodinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Celoplošný výskyt epidémie je podľa úradu dôsledkom konania sa svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších udalostí v posledných týždňoch.

"Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach," priblížila Račková.

V regióne Bardejova a Dolného Kubína sa podľa ÚVZ minimálne posledný týždeň pred obmedzením počtu účastníkov na hromadných podujatiach konali svadby denne a niekedy aj v počte niekoľkých desiatok.

Početnejší výskyt COVID-19 hlásili aj regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci či Prešove.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach.

V regióne Čadce ide o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj o importy zo zahraničia. Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb.

Početnejší výskyt COVID-19 v okrese Dunajská Streda potvrdili podľa Račkovej testy u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb.

"RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení," dodala.

V prievidzskom regióne šlo zväčša o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb. Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk.

Skryť Vypnúť reklamu

V regióne Liptovský Mikuláš tvoria väčšinu prípadov dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy na pracoviskách.

Väčšinu potvrdených prípadov v trebišovskom regióne tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísnením celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách či rodinných oslavách. Vírus následne rozšírili do ďalších kolektívov.

"Ochorenie sa v malom množstve z pretestovaných zamestnancov aj klientov potvrdilo v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania," priblížila hovorkyňa ÚVZ.

Na Slovensku v piatok pribudlo 1887 nakazených novým koronavírusom z 11 123 testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

11m
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

2 h
Odberné miesto na covid.

PCR testami vyšetrili 3806 osôb, antigénovo 284-tisíc. Podiel nakazených pri PCR tetsoch stúpol na 14,5 percenta. Celkový počet zaočkovaných občanov je 96 285.

5 h
Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

7 h