SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Úrad verejného zdravia navrhne prísnejšie opatrenia

Celoplošný výskyt epidémie je podľa úradu dôsledkom konania sa svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších udalostí v posledných týždňoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na výrazne zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu navrhne prijatie prísnejších opatrení a ďalších odporúčaní.

Najvýraznejší nárast ochorenia zaznamenáva v územnej pôsobnosti regionálnych úradov v Bardejove a Dolnom Kubíne.

Väčšina ochorení súvisí so svadbami či rodinnými oslavami, informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má podľa nej charakter celoplošne zvýšeného výskytu, pričom sa ochorenie začína šíriť najmä v rodinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Celoplošný výskyt epidémie je podľa úradu dôsledkom konania sa svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších udalostí v posledných týždňoch.

"Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach," priblížila Račková.

V regióne Bardejova a Dolného Kubína sa podľa ÚVZ minimálne posledný týždeň pred obmedzením počtu účastníkov na hromadných podujatiach konali svadby denne a niekedy aj v počte niekoľkých desiatok.

Početnejší výskyt COVID-19 hlásili aj regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci či Prešove.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach.

V regióne Čadce ide o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj o importy zo zahraničia. Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb.

Početnejší výskyt COVID-19 v okrese Dunajská Streda potvrdili podľa Račkovej testy u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb.

"RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení," dodala.

V prievidzskom regióne šlo zväčša o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb. Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk.

Skryť Vypnúť reklamu

V regióne Liptovský Mikuláš tvoria väčšinu prípadov dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy na pracoviskách.

Väčšinu potvrdených prípadov v trebišovskom regióne tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísnením celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách či rodinných oslavách. Vírus následne rozšírili do ďalších kolektívov.

"Ochorenie sa v malom množstve z pretestovaných zamestnancov aj klientov potvrdilo v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania," priblížila hovorkyňa ÚVZ.

Na Slovensku v piatok pribudlo 1887 nakazených novým koronavírusom z 11 123 testov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.