SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Matovič: Dáždnik, ktorý sme si zobrali do dažďa pred dvoma týždňami, odfúkol uragán

Pandemická komisia rokovala šesť hodín. Avizuje sprísnenie opatrení. Matovič vyzval ľudí na nosenie rúška.

Zasadnutie pandemickej komisie. Zľava Mikas, Krajčí a Matovič.Zasadnutie pandemickej komisie. Zľava Mikas, Krajčí a Matovič. (Zdroj: FB MZ SR)

BRATISLAVA - Po zverejnení piatkových výsledkov testovania, ktoré odhalili 1887 nakazených koronavírusom, zvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí pandemickú komisiu.

Zasadala šesť hodín, po jej skončení pred novinárov predstúpili premiér Igor Matovič, minister Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas.

"Keď som si ráno prečítal čísla v Českej republike, takmer deväť tisíc nakazených prebehli mi zimomriavky, v akej katastrofálnej situácii sa nachádzajú.

Neuplynuli dve hodiny a prečítal som si vo svojom maili, že sme sa vydali tou istou cestou. 1887 nových prípadov je veľmi zlé číslo a tendencia je katastrofálna. Lebo nárast o 169 percent oproti minulému piatku je niečo, čo nikto z nás neočakával.

Skryť Vypnúť reklamu

Musíme sa brániť, lebo sa nachádzame v ťažkej chvíli, a tá chvíľa bude ešte ťažsia. Vzhľadom k inkubačnej dobe je dnes zrejmé, že tie počty v najbližších dňoch a týždňoch ešte narastú," povedal Matovič.

Pandemická komisia prijala podľa neho súbor nových opatrení, ktoré však najprv prednesú na nedeľňajšom ústrednom krízovom štábe, ktorý zasadne o desiatej doobedu a až potom ich oznámia verejnosti.

"Verím, že krízový štáb podporí naše opatrenia a že sa nám podarí zmierniť nárast nakazených," povedal minister Krajčí.

Hlavný hygienik povedal, že hoci sa opatrenia zavedené od 1. októbra ešte nemohli prejaviť, sú nútení prijať prísnejšie.

"Chcem poprosiť občanov, aby zajtra schválené opatrenia dodržiavali, lebo inak sa minú účinkom," vyzval Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér vyzval ľudí k opatrnosti a k noseniu rúška. "Rúško je naša najväčšia zbraň, noste ho vždy a všade," povedal.

"Pred dvoma týždňami, keď sme prijímali prvé opatrenia, tak sme sa obrazne povedané pozreli von oknom a tam pršalo, tak sme sa rozhodli, že si zoberieme dáždnik. Dnes je však z obyčajného lejaku uragán a ten dáždnik nám v žiadnom prípade nepomôže," dodal na záver.

"Ak sme si pred dvoma týždňami zobrali dáždnik, lebo vonku pršalo, tak medzitým už je vonku uragánSúbor nových opatrení však prednesú až na zajtrajší Ústredný krízový štáb.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.