SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pandemická komisia navrhuje zatváranie reštaurácií, fitnescentier či divadiel, SaS je proti

Navrhujú, aby boli reštaurácie a ďalšie prevádzky otvorené za dodržania prísnych hygienických opatrení, ako sú dvojmetrové odstupy, rúška či dezinfekcia rúk. Matovič ho už za to na sociálnej sieti nepriamo zjazdil.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pandemická komisia navrhuje zatvoriť reštaurácie, zástupcovia SaS sú zásadne proti.

Počas rokovania Ústredného krízového štábu to uviedol minister hospodárstva a predseda strany Richard Sulík.

"Sme za to, aby sa dodržiavali hygienické opatrenia, dvojmetrové odstupy, rúška, dezinfekcia rúk, pokojne aj meranie teploty," povedal.

SaS podľa neho rovnako nevidí dôvod na zatváranie fitnescentier či divadiel.

"Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. My nevieme, koľko z tých nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla či reštaurácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vieme akurát, že ohniská nákazy sú svadobné hostiny. V poriadku, tie zakážme, limitujme alebo inak výrazne obmedzme. Tomu rozumiem, to je pochopiteľné," konštatoval Sulík.

Práve pre chýbajúce dáta považuje takéto zákazy 'za strieľanie od pása' a zároveň mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul, že už na jar prišlo k veľkým škodám na ekonomike. Reštaurácie či fitnescentrá si podľa neho vyčerpali svoje rezervy.

"Melú z posledného. Keď teraz príde zákaz, tak ich vlastne zlikvidujeme," povedal Sulík.

Dúfa preto, že takéto rozhodnutie nepadne.

"Za to, že na svadobných hostinách sa nakazí množstvo ľudí na Orave, predsa nie je dôvod zatvárať reštaurácie v Poltári," uviedol minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by však Ústredný krízový štáb o ich zatvorení rozhodol, štát podľa neho musí pokračovať v kompenzáciách, ktoré však nikdy nenahradia plné výpadky príjmov.

"Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. Nevieme, koľko z nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla, reštaurácií," povedal novinárom.

Preto tieto zákazy považuje za "strieľanie od pása" a mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Matovič kritizuje koaličných partnerov

Niektorí členovia Ústredného krízového štábu sa zasadania zúčastnili iba na chvíľu a nepočúvali argumenty.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Jeho výhrady boli pravdepodobne namierené voči Sulíkovi.

„Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to mrzí.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci majú povinnosť byť na Ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty ... v pohode si oddídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne ... a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny.

To naozaj v čase, kedy ide o záchranu stoviek životov a ochranu tisícok ľudí pred celoživotnými následkami Covid-19 sa musíme hrajuškať na svoje percentíčka?" pýta sa Matovič na Facebooku.

"To naozaj si nedokážeme uvedomiť, že primitívne útoky v médiách na ľudí z Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu (ešte počas jeho zasadnutia) výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať? To naozaj si neuvedomujeme, že na to ľudia doplatia životmi?

Skryť Vypnúť reklamu

To naozaj nám zdravie a život cudzieho človeka nestojí za dočasné obmedzenie našej osobnej slobody?" kládol premiér otázky.

"Mne teda za to tie životy stoja a správanie sa nášho koaličného partnera v takto vážnej chvíli považujem za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské. A je mi to mimoriadne ľúto," napísal Matovič v statuse.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.
Európska únia

Veriacich v Nice mal podrezať 21-ročný Tunisan, ktorý v septembri priplával na Lampedusu

Na ostrov priplávajú lode nelegálnych migrantov neustále, mnohokrát ich privážajú samotné mimovládne organizácie. Podrezaný kostolník mal manželku a dve dcéry.

Chrám, v ktorom Tunisan zabil troch ľudí.
Slovensko

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú podľa Matoviča príplatok 500 eur

Niektorí ľudia sa podľa premiéra snažia plošné testovanie sabotovať. Chce ich motivovať peniazmi.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.
Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.