SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pandemická komisia navrhuje zatváranie reštaurácií, fitnescentier či divadiel, SaS je proti

Navrhujú, aby boli reštaurácie a ďalšie prevádzky otvorené za dodržania prísnych hygienických opatrení, ako sú dvojmetrové odstupy, rúška či dezinfekcia rúk. Matovič ho už za to na sociálnej sieti nepriamo zjazdil.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pandemická komisia navrhuje zatvoriť reštaurácie, zástupcovia SaS sú zásadne proti.

Počas rokovania Ústredného krízového štábu to uviedol minister hospodárstva a predseda strany Richard Sulík.

"Sme za to, aby sa dodržiavali hygienické opatrenia, dvojmetrové odstupy, rúška, dezinfekcia rúk, pokojne aj meranie teploty," povedal.

SaS podľa neho rovnako nevidí dôvod na zatváranie fitnescentier či divadiel.

"Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. My nevieme, koľko z tých nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla či reštaurácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vieme akurát, že ohniská nákazy sú svadobné hostiny. V poriadku, tie zakážme, limitujme alebo inak výrazne obmedzme. Tomu rozumiem, to je pochopiteľné," konštatoval Sulík.

Práve pre chýbajúce dáta považuje takéto zákazy 'za strieľanie od pása' a zároveň mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul, že už na jar prišlo k veľkým škodám na ekonomike. Reštaurácie či fitnescentrá si podľa neho vyčerpali svoje rezervy.

"Melú z posledného. Keď teraz príde zákaz, tak ich vlastne zlikvidujeme," povedal Sulík.

Dúfa preto, že takéto rozhodnutie nepadne.

"Za to, že na svadobných hostinách sa nakazí množstvo ľudí na Orave, predsa nie je dôvod zatvárať reštaurácie v Poltári," uviedol minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by však Ústredný krízový štáb o ich zatvorení rozhodol, štát podľa neho musí pokračovať v kompenzáciách, ktoré však nikdy nenahradia plné výpadky príjmov.

"Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. Nevieme, koľko z nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla, reštaurácií," povedal novinárom.

Preto tieto zákazy považuje za "strieľanie od pása" a mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Matovič kritizuje koaličných partnerov

Niektorí členovia Ústredného krízového štábu sa zasadania zúčastnili iba na chvíľu a nepočúvali argumenty.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Jeho výhrady boli pravdepodobne namierené voči Sulíkovi.

„Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to mrzí.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci majú povinnosť byť na Ústrednom krízovom štábe, prídu tam na chvíľu, nevypočujú si argumenty ... v pohode si oddídu na obedík, hoci koniec zasadnutia najdôležitejšieho krízového štábu je v nedohľadne ... a idú sa opäť hrať na pekných pred médiá ako počas prvej vlny.

To naozaj v čase, kedy ide o záchranu stoviek životov a ochranu tisícok ľudí pred celoživotnými následkami Covid-19 sa musíme hrajuškať na svoje percentíčka?" pýta sa Matovič na Facebooku.

"To naozaj si nedokážeme uvedomiť, že primitívne útoky v médiách na ľudí z Pandemickej komisie a Ústredného krízového štábu (ešte počas jeho zasadnutia) výrazne znižujú šancu, že ľudia budú následne ochranné opatrenia dodržiavať? To naozaj si neuvedomujeme, že na to ľudia doplatia životmi?

Skryť Vypnúť reklamu

To naozaj nám zdravie a život cudzieho človeka nestojí za dočasné obmedzenie našej osobnej slobody?" kládol premiér otázky.

"Mne teda za to tie životy stoja a správanie sa nášho koaličného partnera v takto vážnej chvíli považujem za mimoriadne nezodpovedné a mimoriadne neľudské. A je mi to mimoriadne ľúto," napísal Matovič v statuse.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.