SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

COVID-19 zaznamenali doteraz na Slovensku najmä u 20- až 24-ročných

Za celé obdobie malo bezpríznakovú formu 45 percent prípadov pozitívnych osôb, teda došlo k miernemu zvýšeniu proporcie pozitívnych s klinickými príznakmi približne o päť percent," píše sa v analýze.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

BRATISLAVA - Od vypuknutie pandémie nového koronavírusu na Slovensku zaznamenali doteraz ochorenie COVID-19 najmä u 20- až 24-ročných.

Ochorenie sa však vyskytlo vo všetkých vekových skupinách, najmenej u detí do desať rokov.

Vyplýva to zo septembrovej analýzy prípadov ochorení COVID-19 na Slovensku, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR.

Výskyt COVID-19 mal v posledných týždňoch "charakter celoplošne zvýšenej incidencie" spôsobenej nástupom žiakov a študentov do škôl, príchodom študentov zo zahraničia, s nimi súvisiacich prípadov spojených so zavlečením do niektorých firiem, zdravotníckych zariadení či rodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Taktiež organizáciou množstva rodinných osláv, svadieb a firemných podujatí.

"Tieto sa stali miestom vzniku množstva ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie na svojich pracoviskách a vo svojich rodinách," spresňuje analýza.

V septembri stúpla chorobnosť medzi 15- až 19-ročnými.

"Proporcia vekovej skupiny 65-ročných a starších zo všetkých prípadov sa zvýšila na 11,5 percenta oproti 8,5 percenta v auguste a 5,9 percenta v júli," spresnil úrad.

Za uplynulý mesiac bolo 2799 prípadov bez klinických príznakov, teda 40 percent.

V podobe respiračnej formy bolo 3780 prípadov (53 percent), 338 prípadov malo febrilnú formu ochorenia, v 36 prípadoch malo ochorenie pľúcnu formu, ojedinele sa vyskytli iné formy ochorenia - senzorická, črevná forma, neurologická či očná.

Skryť Vypnúť reklamu

"Za celé obdobie malo bezpríznakovú formu 45 percent prípadov pozitívnych osôb, teda došlo k miernemu zvýšeniu proporcie pozitívnych s klinickými príznakmi približne o päť percent," píše sa v analýze.

V septembri bola zaznamenaná najvyššia incidencia výskytu COVID-19 v Bratislavskom a Žilinskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom kraji.

Proporcia importovaných nákaz sa výrazne znížila na 8,7 percenta. Celkový počet pozitívnych zdravotníckych pracovníkov za september bol 579, z toho v 133 prípadoch išlo o profesionálnu nákazu.

"V septembri si hospitalizáciu vyžiadalo 393 pacientov, teda šesť percent. Najvyššia proporcia hospitalizovaných bola vo vekovej skupine 65-ročných a starších, celkom 223 osôb, to je 56,7 percenta všetkých hospitalizovaných," spresnili v analýze.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet testov na COVID-19 sa uplynulý mesiac zvyšoval.

Za obdobie 13. až 19. september a 20. až 26. september sa počet vykonaných testov zvýšil o 5903, pričom počet nových pozitívnych prípadov stúpol o 1256.

Za obdobie 20. až 26. september a 27. september až 3. október sa počet vykonaných testov zvýšil o 13.268, kým počet nových pozitívnych prípadov stúpol o 1660.

"Rýchlejší nárast počtu testov v porovnaní s nárastom počtu nových prípadov svedčí o dobre fungujúcom systéme testovania," tvrdí úrad.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Slovensko

Celoplošné testovanie musí podľa Čaputovej prebehnúť bez toho, aby bolo ohrozené zdravie občanov

Prezidentka taktiež vyzvala k tomu, aby po celoplošnom testovaní nebolo ohrozené fungovanie nemocníc a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka po stretnutí s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou.
História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.