SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko: Zahraničná politika EÚ bez jednomyseľnej zhody je nebezpečná

"Tento systém by odstrčil štáty, ktoré nepatria do liberálneho mainstreamu, od ich práva presadzovať vlastné záujmy, keď príde na rozhodovanie o zahraničnej politike," uviedol maďarský minister.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ - Zahraničná politika Európskej únie, ktorá by sa robila bez jednomyseľnej dohody členských štátov, bude nebezpečná, varuje maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Podľa neho ide z maďarského pohľadu o nebezpečné rozhodnutie, ktoré ide "absolútne proti všetkým únijným dohodám."

Informoval o tom web maďarskej vlády abouthungary, komunikujúci politiku kabinetu do zahraničia.

Zásadnú zmenu spôsobu hlasovania v zahraničnej politike EÚ v minulých dňoch podporil český minister zahraničia Tomáš Petříček, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Szijjártó sa zišiel v pondelok so svojimi partnermi v Luxemburgu.

Po rokovaní návrh, ktorý by už nevyžadoval jednomyseľnú podporu všetkých zahraničnopolitických rozhodnutí zo strany členských štátov, považuje za veľmi nebezpečný.

"Návrh, ktorý je únijným štátom vnucovaný zo strany liberálnych, mainstreamových vlád a samotného Bruselu, porušuje únijné pravidlá," povedal Szijjártó.

Vo video príspevku Szijjártó povedal, že podľa novej stratégie Európskej únie by mohla prijímať rozhodnutia týkajúce sa zahraničnej politiky obyčajnou jednoduchou väčšinou hlasov členských štátov.

"Tento systém by odstrčil štáty, ktoré nepatria do liberálneho mainstreamu, od ich práva presadzovať vlastné záujmy, keď príde na rozhodovanie o zahraničnej politike," uviedol maďarský minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Maďarska by navrhovaná zmena pravidiel poškodila záujmy niektorých štátov a bola by nefér.

"Niektoré budúce rozhodnutia by potenciálne mohli poškodiť členské štáty, ktorých záujmy neboli vzaté na vedomie, keď došlo k hlasovaniu," dodal Szijjártó.

Debata sa v posledných dňoch rozhorela okrem iného preto, že sa štáty EÚ v druhej polovici septembra nemohli dohodnúť na sankciách proti Bielorusku, pretože rokovania blokoval len jediný štát: Cyprus.

"Hoci je tu jasná vôľa prijať sankcie, požadovanú jednomyseľnosť sa nám nepodarilo docieliť," povedal novinárom po rokovaní šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Podľa Borrella aj niektorých ministrov, vrátane toho českého, Tomáša Petříčka, je neschopnosť dohodnúť sa na potrestaní jasného porušovania práv Bielorusov dokladom toho, že EÚ by mala v niektorých otázkach zahraničnej politiky prejsť od jednomyseľného schvaľovania k väčšinovému.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento príklad ukazuje, že by sme sa o tom mali pobaviť a aj u nás doma si povedať, či našu pozíciu predsa len trochu nezmeniť, aby sme prispeli k efektívnejším reakciám EÚ," pripustil Petříček, že by Praha mala zvážiť podporu posilneniu väčšinového hlasovania, ktoré dlhodobo odmieta .

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

50m

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

2 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

4 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

17 h