SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko: Zahraničná politika EÚ bez jednomyseľnej zhody je nebezpečná

"Tento systém by odstrčil štáty, ktoré nepatria do liberálneho mainstreamu, od ich práva presadzovať vlastné záujmy, keď príde na rozhodovanie o zahraničnej politike," uviedol maďarský minister.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ - Zahraničná politika Európskej únie, ktorá by sa robila bez jednomyseľnej dohody členských štátov, bude nebezpečná, varuje maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Podľa neho ide z maďarského pohľadu o nebezpečné rozhodnutie, ktoré ide "absolútne proti všetkým únijným dohodám."

Informoval o tom web maďarskej vlády abouthungary, komunikujúci politiku kabinetu do zahraničia.

Zásadnú zmenu spôsobu hlasovania v zahraničnej politike EÚ v minulých dňoch podporil český minister zahraničia Tomáš Petříček, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Szijjártó sa zišiel v pondelok so svojimi partnermi v Luxemburgu.

Po rokovaní návrh, ktorý by už nevyžadoval jednomyseľnú podporu všetkých zahraničnopolitických rozhodnutí zo strany členských štátov, považuje za veľmi nebezpečný.

"Návrh, ktorý je únijným štátom vnucovaný zo strany liberálnych, mainstreamových vlád a samotného Bruselu, porušuje únijné pravidlá," povedal Szijjártó.

Vo video príspevku Szijjártó povedal, že podľa novej stratégie Európskej únie by mohla prijímať rozhodnutia týkajúce sa zahraničnej politiky obyčajnou jednoduchou väčšinou hlasov členských štátov.

"Tento systém by odstrčil štáty, ktoré nepatria do liberálneho mainstreamu, od ich práva presadzovať vlastné záujmy, keď príde na rozhodovanie o zahraničnej politike," uviedol maďarský minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Maďarska by navrhovaná zmena pravidiel poškodila záujmy niektorých štátov a bola by nefér.

"Niektoré budúce rozhodnutia by potenciálne mohli poškodiť členské štáty, ktorých záujmy neboli vzaté na vedomie, keď došlo k hlasovaniu," dodal Szijjártó.

Debata sa v posledných dňoch rozhorela okrem iného preto, že sa štáty EÚ v druhej polovici septembra nemohli dohodnúť na sankciách proti Bielorusku, pretože rokovania blokoval len jediný štát: Cyprus.

"Hoci je tu jasná vôľa prijať sankcie, požadovanú jednomyseľnosť sa nám nepodarilo docieliť," povedal novinárom po rokovaní šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Podľa Borrella aj niektorých ministrov, vrátane toho českého, Tomáša Petříčka, je neschopnosť dohodnúť sa na potrestaní jasného porušovania práv Bielorusov dokladom toho, že EÚ by mala v niektorých otázkach zahraničnej politiky prejsť od jednomyseľného schvaľovania k väčšinovému.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tento príklad ukazuje, že by sme sa o tom mali pobaviť a aj u nás doma si povedať, či našu pozíciu predsa len trochu nezmeniť, aby sme prispeli k efektívnejším reakciám EÚ," pripustil Petříček, že by Praha mala zvážiť podporu posilneniu väčšinového hlasovania, ktoré dlhodobo odmieta .

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet pozitívne testovaných sa zvýšil o ďalších 1 312 osôb

Vyšetrili 6175 ľudí, pomer nakazených k vyšetreným prekročil 20 percent.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik aj expolicajný funkcionár budú stíhaní väzobne

Súd neprijal peňažnú záruku ponúknutú manželkou obvineného Dušana Kováčika a ani jeho písomný sľub.

NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Slovensko

Testovať vo vlastnej réžii bude môcť viacero firiem a tiež poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 4 000 zamestnancov, ich budú môcť testovať vo vlastnej réžii. Štát im poskytne antigénové testy, certifikáty a príslušníka Ozbrojených síl, ktorý bude na priebeh dohliadať.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov, z toho deväť elektorov

Medzi deviatimi voličskými kardinálmi figuruje aj arcibiskup Wilton Gregory z Washingtonu; stane sa tak prvým Afroameričanom v danom postavení.