SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Od začiatku roka zanikla takmer tisícka slovenských reštaurácií a pohostinstiev

Ničí ich najmä pandémia nového koronavírusu a ničí najmä živnostníkov.

Reštaurácie, pohostinstvá či kaviarne môžu od štvrtka podávať nápoje a jedlo len na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou.Reštaurácie, pohostinstvá či kaviarne môžu od štvrtka podávať nápoje a jedlo len na terasách alebo ich baliť zákazníkom so sebou. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVa - Od začiatku tohto roka už zanikla takmer tisícka slovenských reštaurácií a pohostinstiev, či prevádzok s rýchlym občerstvením.

Ničí ich najmä pandémia nového koronavírusu. Upozorňuje na to analyticko-poradenská spoločnosť Bisnode.

Do konca septembra tohto roka bolo pritom na Slovensku zaevidovaných 11 605 gastroprevádzok na základe živnostenského oprávnenia a 8714 spoločností s ručením obmedzeným či akciových spoločností, ktoré podnikajú v oblasti stravovania.

"Boom služieb verejného stravovania na Slovensku rapídne vzrástol v posledných dvoch rokoch. Napríklad v posledných desiatich rokoch ich počet narástol o 100 %. Dnes patria tieto prevádzky vplyvom pandémie k najohrozenejším skupinám podnikateľov," tvrdí analytička spoločnosti Petra Štěpánová.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť pripomenula, že od štvrtka je podnikanie reštaurácií a prevádzok spojených s predajom a podávaním jedál opäť obmedzené.

Konzumácia v interiéri je totiž zakázaná - jesť sa môže iba vonku, alebo si jedlo treba zobrať zabalené domov.

Reštaurácie pritom už na jar bili na poplach, keď takisto pre pandémiu museli zavrieť svoje prevádzky.

Podľa dát spoločnosti prišli prevádzky v priemere o 42 % tržieb, mnohé hrozia prepúšťaním a aktuálne žiadajú vládu o zníženie dane z pridanej hodnoty.

"Dlhodobý výpadok príjmov nemusia prežiť viaceré prevádzky. Na kolená môže padnúť väčšina malých prevádzok, ktoré nemajú dostatočné finančné rezervy. Vidíme to na číslach - od začiatku tohto roka zaniklo v gastrosegmente 78 'eseročiek' či akcioviek v rovnakej oblasti, no zároveň až 796 subjektov, ktoré podnikajú v rovnakej oblasti na základe živnostenského oprávnenia," priblížila Štěpánová.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uzavrela spoločnosť, gastroprevádzky najviac zanikali v kategóriách s najnižšími tržbami či najnižším počtom zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

ilustračné foto

Vykonali viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 percenta. Krajčí naznačil, odkedy by sa mohli opatrenia uvoľňovať.

1 h

PCR testami vyšetrili 16 498 osôb, antigénovými vyše pol milióna. Podiel nakazených stúpol na 11,5 percenta (PCR), pri antigénových bol menší ako 1 percento. Celkový počet zaočkovaných občanov je 95 766.

3 h
Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

5 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

17 h