SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Francúzske znovudobýjanie: Štát chce späť oblasti ovládané pouličnými gangmi

Vláda priznáva, že vo Francúzsku je šesťdesiat oblastí, nad ktorými polícia stratila kontrolu. Na policajné budovy útočia aj mínometmi!

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

PARÍŽ - "Vo Francúzsku prebieha vojna o územia. Chceme ich dobyť späť. Tieto územia budú obsadené policajtmi. Všetkým, ktorí bojujú proti štátu, môžem rovno povedať: nevyhráte."

Minister vnútra Gérald Darmanin bezprostredne po nedávnych útokoch na policajtov hovoril do televíznych kamier síce stručne, zato tvrdo, píše server idnes.cz.

Cez víkend dav približne štyridsiatich ozbrojených ľudí napadol policajnú stanicu na parížskom predmestí Champigny-sur-Marne, už tretíkrát za posledné dva roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na budovu strieľali mínometom, vzduchom lietala pyrotechnika a dav sa s použitím kovových tyčí snažil dostať dovnútra.

Dvaja policajti, ktorí počas nočnej služby vyšli von na cigaretu, sa ešte stihli vrátiť a zamknúť za sebou dvere.

Len o dva dni skôr, v piatok večer, sa na parížskom predmestí Herblay odohral ďalší útok na dvoch policajtov.

Počas rutinnej pochôdzky v civile boli vážne postrelení, 30-ročný policajt je v ohrození života. Jeden podozrivý je teraz vo väzbe.

Darmanin rovnako ako premiér Jean Castex v tejto súvislosti používajú slovo reconquete, ktoré sa dá preložiť aj ako znovudobytie.

Ďalší francúzski politici vzhľadom k nebezpečnej situácii na francúzskych predmestiach hovoria rovno o "vojne".

Kvôli vysokej kriminalite a stále častejším útokom na policajtov v utorok Darmanin rokoval so zástupcami policajných odborov, vo štvrtok ráno ich mimoriadne prijal aj prezident Emmanuel Macron.

Skryť Vypnúť reklamu

"Už sa tu nedá žiť"

"Je to stále horšie, násilia stále pribúda, títo ľudia nemajú žiadny rešpekt. Jedna policajná stanica pre túto oblasť už dávno nestačí. Je to hanba, členovia týchto pouličných gangov často nemajú ani dvadsať rokov," citoval denník Le Parisien ženu menom Rosa, ktorá v Champigny žije vyše päťdesiat rokov, v dome priamo oproti zničenej policajnej stanici.

"Už sa tu nedá žiť, snažím sa tu tráviť čo najmenej času," povedal denníku ďalší z obyvateľov Champigny.

"Je tu príliš veľa mladých ľudí, ktorí nemajú na práci nič iné, ako ostatným robiť problémy."

Práve predmestie Champigny-sur-Marne na juhovýchode parížskej aglomerácie je jednou z pätnástich prioritných oblastí, ktoré v roku 2018 predchádzajúci minister vnútra Gérard Collomb označil za hlavné ciele "republikánskeho znovudobytia", ako znie oficiálny názov tejto vládnej iniciatívy.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá sa následne rozšírila na celkom šesťdesiat oblastí s veľmi vysokou kriminalitou, nad ktorými polícia stratila dostatočnú kontrolu.

Okrem Champigny sa to týka napríklad predmestí Marseille, Štrasburgu, Lyonu, Toulouse, Bordeaux, Lille alebo Montpellier.

Plán pre tieto oblasti počíta so zvýšením počtu policajtov, ktorí v nich pôsobia, s bojom proti drogovej kriminalite a s posilnením právomocí miestnych samospráv.

To tiež minister Darmanin sľuboval policajtom počas utorkovej schôdzky vrátane vyšších príplatkov za nebezpečnú prácu v noci alebo zriadenie novej policajnej akadémie.

Je paradoxné, že časť tohto úsilia už v Champigny prebehla: začiatkom roka sa tu s veľkou slávou znovu otvorila policajná služobňa, ktorá prešla rekonštrukciou vo výške 4,4 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve tá služobňa, ktorá bola počas víkendových útokov opäť zničená. Mal to byť príklad toho, ako štát prostredníctvom polície na predmestiach opäť získava kontrolu nad pouličnými gangmi a priekupníkmi drog.

V rámci nákladnej rekonštrukcie policajná budova okrem iného dostala robustné, nepriestrelné vstupné dvere.

Nebyť ich, dvaja policajti, ktorí sa za nich po začiatku víkendového útoku stihli rýchlo schovať, by už najskôr boli po smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stanfordská univerzita.

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.


echo24.cz 12 h
Očkovanie je považované za najlepší spôsob prevencie pred ťažkým priebehom ochorenia covid-19. Napreduje však pomaly.

Do stredy zaočkovali prvou dávkou vakcíny 2 412 371 osôb a druhou dávkou 2 216 082 osôb.


TASR 14 h
Rozdelenie okresov platné od 20. septembra.

Červených okresov bude od budúceho týždňa 27, oranžových 44 a v zelenej farbe budú už len štyri okresy.


SITA 17 h
Antigénový test na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol k desiatim percentám.


19 h
Skryť Zatvoriť reklamu