SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Jiří Weigl: Deväť tisíc päťsto štyridsať štyri

Hlavné publikované indikátory epidémie, o ktoré sú argumentačne opreté prijímané drakonické opatrenia, nie sú seriózne a vo vážnej diskusii nemôžu obstáť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Deväť tisíc päťsto štyridsať štyri - dnes ako v posledných týždňoch takmer každý deň na nás z médií kričí ďalšie desivé číslo údajne potvrdzujúce nezadržateľnú explóziu covidovej pandémie.

Hovoria tomu počet novo nakazených z minulého dňa, niektorí dokonca počet chorých.

Väčšinu ľudí toto trvalo rastúce číslo desí a zrejme ich desiť má. Panika silnie, píše Jiří Weigl v článku uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa (IVK).

V skutočnosti je toto číslo - náš hlavný indikátor vývoja situácie - absolútne nezmyselné.

Skryť Vypnúť reklamu

Samo o sebe takmer postráda vypovedaciu hodnotu.

Jednak nejde ani o počet novo chorých, ani nakazených, ale počet pozitívnych testov zistených metódou PCR.

To znamená, že obsahuje duplicity (ľudí opakovane testovaných) a pozitivita testov automaticky neznamená nákazu, nieto stav choroby.

Deväťdesiatim percentám pozitívne testovaných ľudí vôbec nič nie je a medzi chorých byť počítaní nemôžu.

(Len pre porovnanie, pri chrípkových epidémiách, keď sa uvádza rádovo vyšší počet nakazených, ide o skutočne chorých ľudí, pretože pozitivitu na chrípkový vírus u zdravých ľudí nikto nezisťuje).

Druhou zásadnou vecou je fakt, že sa v distribuovanom spravodajstvo toto číslo pozitívne testovaných explicitne nedáva do súvislosti s počtom vykonaných testov.

Tých sa dnes vykonáva cca 30 000 denne, čo znamená, že pozitívnych je dnes asi tretina.

Skryť Vypnúť reklamu

To je samozrejme veľa, ale vôbec nám to nič nehovorí o vývoji nákazy v čase.

Ak nám hovoria iba, že predvčerom bolo 6,5-tisíc pozitívnych, včera 8000 a dnes 9 000, vyzerá to, že nákaza prudko rastie, ale ak dodáme, že prvé dva dni sa vykonalo 20 000 testov a dnes o tretinu viac, znamená to, že sa nárast počtu pozitívnych spomaľuje.

Takto však situáciu nikto zreteľne neinterpretuje. Keby sa nám dnes naraz podarilo zvýšiť počet testov na sto tisíc, budeme mať novo "chorých" cez 30 000, a v súčasnej interpretačnej praxi sa nám nákaza zo dňa na deň viac ako strojnásobí.

V skutočnosti však zostáva rovnaká.

Ďalšia zamlčanou neznámou je, ako sa vytvára a v čase mení testovaný súbor obyvateľstva.

Ak sú na testy orgánmi hygieny posielaní prevažne ľudia s príznakmi choroby a ich blízke okolie zistené trasovaním, pomer medzi celkovým počtom testov a počtom nakazených bude vysoký.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ do hry vstupuje väčší počet náhodných osôb, ktorí nemajú príznaky a nežijú s nakazenými, pomer sa bude logicky znižovať.

Ako sa mení kompozícia testovanej vzorky v čase, nám neoznamuje nikto, ale čísla sú nám prezentované ako porovnateľné, čo nie je pravda.

To všetko znamená, že hlavné publikované indikátory epidémie, o ktoré sú argumentačne opreté prijímané drakonické opatrenia, nie sú seriózne a vo vážnej diskusii nemôžu obstáť.

Jedinou relevantnou informáciou môže byť nárast počtu hospitalizovaných, hospitalizovaných v ťažkom stave a predovšetkým počty zomrelých.

Práve vývoj úmrtnosti, respektíve jej radikálne zhoršovanie, môže ospravedlniť karantény, lock-downy a enormné ekonomické a finančné straty.

Nejde však o úmrtnosť na covid, ani s covidom, ide o vývoj úmrtnosti celkovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Počty úmrtí, ktoré sú publikované a pripisované covidu, sú absurdné nezmyselné čísla.

Vyplývajú z oficiálnej definície ministerstva zdravotníctva, že sa za obeť covidu považuje každý pozitívne testovaný zosnulý, nech bola príčina jeho smrti akákoľvek.

Nezmyselnosť tohto prístupu je tak evidentná, až je desivá.

Znamená, že pozitívne testované obete dopravných nehôd alebo samovrážd sú vykazovaní ako tí, ktoré zahubil koronavírus.

Keby sme obdobné pravidlo ako pri covide aplikovali na črevnú baktériu escherichia coli, na ktorú je pozitívny každý človek, mohli by sme razom označiť za vyhubené všetky známe choroby a tvrdiť, že smrť má na svete iba jedinú príčinu - túto baktériu.

Obrázok o závažnosti situácie si tak môžeme urobiť iba z údajov o vývoji celkovej úmrtnosti v krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa posledných zverejnených údajov ČSÚ nielen že celková úmrtnosť v ČR nerastie, ale oproti relatívne priaznivému minulému roku (mierna zima, slabá chrípková epidémia atď.) sa dokonca znížila a za posledných 5 rokov zostáva druhá najnižšia.

Nikde sa tiež bežný občan, ktorý je na smrť hysterizovaný výkrikmi, že na covid už zomrelo vyše tisíc ľudí, nedozvie, že za tri štvrtiny každého roku zomrie u nás 80 až 90-tisíc ľudí, denne v priemere vyše 300.

Toto meradlo v mediálnom hodnotení situácie chýba.

Ak nedochádza k dramatickej zmene celkovej úmrtnosti, znamená to, že covid fakticky nič podstatné nemení, iba možno koncentruje bežné fatálne prípady spôsobené inými chorobami do kratšieho obdobia v priebehu roka, čo môže krátkodobo zahlcovať zdravotnícky systém alebo jednotlivé nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Legitimita drakonických opatrení likvidujúcich celé odvetvia ekonomiky a ničiacich na dlhé roky verejné financie v dôsledku karantén a lock-downov však v takomto prípade rozhodne mizne. O vývoji celkovej úmrtnosti sa zaryto mlčí.

O absurdite a nezmyselnosti publikovaných údajov a na nich založenej propagande vedia nielen laici, ale vedia o nej samozrejme predovšetkým odborníci, príslušné štátne orgány aj politici, ktorí už na to boli navyše mnohokrát upozornení.

Napriek tomu s nami týmto nehoráznym spôsobom stále manipulujú a vedome šíria strach a hystériu.

Pýtajme sa ich, prečo to robia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stanfordská univerzita.

Myslia si, že terajšia podoba programu škodí akademickému výskumu a že viacero osôb vyšetrujú nie na základe dôkazov, ale len preto, že sú čínskeho pôvodu.


echo24.cz 12 h
Očkovanie je považované za najlepší spôsob prevencie pred ťažkým priebehom ochorenia covid-19. Napreduje však pomaly.

Do stredy zaočkovali prvou dávkou vakcíny 2 412 371 osôb a druhou dávkou 2 216 082 osôb.


TASR 15 h
Rozdelenie okresov platné od 20. septembra.

Červených okresov bude od budúceho týždňa 27, oranžových 44 a v zelenej farbe budú už len štyri okresy.


SITA 17 h
Antigénový test na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol k desiatim percentám.


20 h
Skryť Zatvoriť reklamu