SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Mylná tolerancia obrích dlhov

Je táto podivná choroba Covid-19 dostatočným dôvodom vzniku, v minulosti neznámeho rozmeru štátneho deficitu?

Český exprezident Václav Klaus.Český exprezident Václav Klaus. (Zdroj: TASR/AP)

Klasický učebnicový pohľad ekonómov hovorí - a bolo to rešpektované po celé stáročia - že je rozpočtový deficit štátu zlo a nezodpovednosť.

Platí aj to, že čím väčší deficit, tým väčšie zlo, píše Václav Klaus v článku uverejnenom v Mladej fronte DNES a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Tu môže ekonóm skončiť a eventuálne pripustiť, že síce existujú výnimky ako vojny, ale treba pripomenúť, že tie väčšinou spôsobujú naprostý rozvrat financií štátu a vedú k vysokým infláciám, ktoré likvidujú peňažný systém.

Skryť Vypnúť reklamu

Často je následkom aj rozvrat politický a spoločenský.

Vlády moderného sveta, najmä po II. svetovej vojne, aj bez vojen často vytvárajú deficit, žijú na dlh. Že deficit je dlhom, ktorý niekto niekedy bude musieť splatiť, je triviálnym výrokom.

A tu začína problém.

1. Covid-19 nie je ani svetovou vojnou, ani vojnou občiansku. Je táto podivná choroba dostatočným dôvodom vzniku, v minulosti neznámeho rozmeru štátneho deficitu?

Odpoveď ekonóma je jednoznačná: nie.

Epidémia tejto choroby vyvolala ponukový šok, zosilnený vládou prikázaným zastavením ekonomiky. Pretože vláda ekonomiku zastavila, prefinancovává ju (nezmyselne nezodpovedne a - pretože platí z cudzieho - neadekvátne veľkoryso).

A to aj pri vedomí toho, že sa zastavením ekonomických aktivít znižujú rozpočtové príjmy štátu. Bludný kruh sa tým dáva do pohybu.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Ekonomické subjekty - jednotlivci, rodiny, firmy (i štát) - majú na svoje výdavky menej a mali by sa tomu prispôsobiť.

Je toho dnešná rozmaznaná spoločnosť schopná? Neprijala zhubnú myšlienku, že už to neplatí? Nepremenila sa v spoločnosť nárokov? Nedošlo - už dlhý čas trvajúcim a politikmi stále viac obhajovaným - nárastom sociálnych výdavkov štátu k prerušeniu väzby výkon - odmena - spotreba, na ktorej je ľudská spoločnosť založená? Neobnažila to práve táto epidémia?

3. Na tom, že ľudia sporia a zadlžujú sa, je založený celý moderný bankový systém. Jednotliví ľudia síce robia chyby, ale napriek tomu vnímajú dlhodobý časový horizont svojho života.

Vedia, že pôžičku budú musieť splácať, vedia, že ju prípadne budú musieť splácať ich potomkovia. To sa týka aj rokovaní racionálne fungujúcej firmy, ktorá má jasne definovanú vlastnícku štruktúru. Netýka sa to štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Štát nie je rovnako sa správajúcim subjektom. Kuvajtský emir možno - vzhľadom k dlhodobosti trvania jeho dynastie - takto uvažuje. Čínsky komunistický vodca asi tiež, aj on má - aj keď z úplne iných dôvodov - dlhodobú istotu svojho politického postavenia.

Demokratický politik však má štvorročný volebný cyklus a - akokoľvek môže byť usporiadaným človekom (v zaobchádzaní so svojimi vlastnými peniazmi) - ako politik o štátnych financiách uvažuje nevyhnutne krátkodobo a krátkozrako. Len do budúcich volieb.

4. Klasické ekonomické myslenie bohužiaľ v 30. rokoch minulého storočia spochybnil John Maynard Keynes. Vtedajšiu veľkú krízu interpretoval dopytovo (ako deficit agregátneho dopytu), a preto žiadal, aby tento deficit vyrovnával štát svojím vlastným deficitom, svojim zadlžovaním sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Od tej doby vlády majú sklon považovať každú krízu za dopytovú a za povel k rozhadzovaniu peňazí a k štátnym deficitom.

Koronavírusová kríza nie je krízou dopytovou (nie je demand-driven). Dnešná kríza nie je dôvodom na poskytnutie neobmedzenej platinovej platobnej karty pani Maláčovej.

5. Zastavenie ekonomiky znamená, že je ekonomický výkon našej krajiny (merané napr. hrubým domácim produktom) nižšia.

To musíme prijať - na spotrebu, investície aj na štátne výdavky máme v roku 2020 menej ako v roku 2019. To znamená, že musíme zmeniť, prispôsobiť, svoje správanie. Alebo žiť z úspor. Alebo sa ako jednotlivci premyslene zadlžiť.

Na začiatku 90. rokov bolo moje meno spojené - mylne - s uťahovaním opaskov, ale ja som vtedy trval iba na tom, že musíme žiť v súlade s existujúcimi možnosťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Nesľuboval som väčšie, voľnejšie opasky. Teraz si každý (či skôr väčšina z nás) opasok utiahnuť musí. Hlavne by si ho však mala utiahnuť vláda a niektorí jej členovia.

6. Žijeme v ére zdôrazňovania tzv. predbežnej opatrnosti. Bránime sa - nehroziacemu - globálnemu otepľovaniu, ale čo keby?

Nosíme povinne málo účinné rúška, o ktorých vieme, že nimi koronavírus SARS-Cov2 ľahko prechádza.

Nútia nás nosiť lyžiarske a cyklistické prilby, aj keď sme to predtým nerobievali. Mnohí vieme, že prilby tohto typu oslabujú pozornosť k rýchlosti jazdy na lyžiach či kolesách a že preto počet zranení skôr zvyšujú (nie znižujú).

Naopak chýba propagácia predbežnej opatrnosti v zaobchádzaní s peniazmi (a vlastnými príjmami).

Ako je možné, že toľko ľudí žije bez peňažných rezerv? To je ďaleko horšie ako nemať na lyžiach helmu. Rozpočtovú opatrnosť (teda helmu) nemá ani naša vláda.

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa ku klasickej ekonómii, podľa ktorej je deficit štátneho rozpočtu zlo a v histórii častý dôvod k výmene vlády.

Ak je k dispozícii nejaká iná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.
Európska únia

Veriacich v Nice mal podrezať 21-ročný Tunisan, ktorý v septembri priplával na Lampedusu

Na ostrov priplávajú lode nelegálnych migrantov neustále, mnohokrát ich privážajú samotné mimovládne organizácie. Podrezaný kostolník mal manželku a dve dcéry.

Chrám, v ktorom Tunisan zabil troch ľudí.
Slovensko

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú podľa Matoviča príplatok 500 eur

Niektorí ľudia sa podľa premiéra snažia plošné testovanie sabotovať. Chce ich motivovať peniazmi.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.
Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.