SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Situácia je vážna, no podľa prezidentky je potrebné čeliť jej s rozvahou

Čaputová skonštatovala, že v dnešnej situácii a v tomto čase je dôležité počúvať hlas odborníkov a odborníčok z praxe.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu. (Zdroj: Klára Gajdošová)

BRATISLAVA – Situácia je vážna a je potrebné čeliť jej racionálne, s rozvahou a so snahou o maximálnu podporu verejnosti.

Po dnešnej návšteve v Univerzitnej nemocnici v Martine to skonštatovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ako ďalej priblížila, v dnešnej situácii a v tomto čase je dôležité počuť hlas odborníkov a odborníčok z praxe.

Preto si už minulý týždeň dohodla návštevu v danej nemocnici.

„Nemôžeme stratiť zo zreteľa, že práve situácia v našich nemocniciach bude v najbližších dňoch kľúčová a túto tému by nemala obísť ani diskusia o príprave plošného testovania obyvateľstva,“ upozornila hlava štátu.

Prezidentka zároveň zdôraznila, že na stretnutí sa jej potvrdilo to, čo počúva aj počas telefonátov s riaditeľmi iných nemocníc, a síce, že situácia začína byť hraničná.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocnice robia, čo môžu a nateraz situáciu ešte zvládajú, ale o dva týždne, ako uviedla prezidentka, už nemusia.

„Žiaľ, rovnako ako rastú počty infikovaných vo verejnosti, rastú aj počty infikovaných zdravotníkov a spolu s naplnením lôžok hrozí, že tu, aj v ďalších nemocniciach môže prísť k obmedzeniu iných lekárskych úkonov,“ upozornila Čaputová.

V tejto súvislosti sa tiež zaujímala, aký dopad na vykonávanie zdravotnej starostlivosti by malo plošné testovanie, na ktorého zabezpečení sa majú podieľať tisícky zdravotníkov.

Svoje nasadenie si podľa prezidentky predstaviť nevedia. Hlava štátu sa preto domnieva, že skôr je možné, že práve nemocnice budú potrebovať výpomoc ďalšieho personálu.

Zajtra sa preto na Bezpečnostnej rade SR bude pýtať aj na účasť zdravotníkov pri testovaní.

Komunikácia s nemocnicami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti by podľa Čaputovej mala byť základom pri plánovaní tak rozsiahlej medicínskej operácie.

Skryť Vypnúť reklamu

„Lekárom, lekárkam a celému personálu v martinskej nemocnici som dnes vyjadrila podporu, vďačnosť a informovala som sa, ako sú na ďalšie nárasty infikovaných pripravení. Stretla som tam ľudí odhodlaných vydržať a zvládnuť ťažké týždne, ktoré ich čakajú. Aj keď majú chorých kolegov a kolegyne, držia spolu a pomáhajú si navzájom,“ uzavrela prezidentka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Učiteľ prestížnej Eton College kritizoval radikálny feminizmus. Prednášku nestiahol, tak ho vyhodili

Študenti sa za profesora postavili. Jeho prepustenie vnímajú ako narušenie slobodného myslenia na akademickej pôde. Nebol by to však prvý profesor, ktorého akademickom svete západu prepustia pre iný názor.

Eton College.
Európska únia

Morawiecki a Orbán sa opäť stretli, aby pred samitom pripravili spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu

Varšava a Budapešť hrozia EÚ, že budú vetovať budúci sedemročný rozpočet únie, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. Merkelová vie, že dohoda sa bude rodiť ťažko.

Poľský aj maďarský premiér očakávajú od Únie ústupky.
Slovensko

Gröhling poslal členom krízového štábu plán na návrat žiakov do škôl

Ústredný krízový štáb však zrušili, zasadať bude zajtra. Každým dňom odkladu sa znižuje šanca na návrat detí do škôl do Vianoc, uviedol minister.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zahraničie

Irán tvrdí, že jeho vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

Zabitý expert bol považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní, ktorý bol zastavený v roku 2003.

Miesto atentátu na jadrového vedca.