SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Učiteľka blondínka ako diabol. Podrezanie učiteľa ukázalo, v akom veľkom probléme je francúzske školstvo

Deklarácie na demonštráciách boli len chabou ukážkou vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia.Vo Francúzsku sa po vražde učiteľa konali pochody za slobodu slova i učenia. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Cez víkend sa konali vo Francúzsku pochody a zhromaždenia na podporu učiteľov potom, čo v piatok na ulici odrezal hlavu mladý čečenský utečenec stredoškolskému profesorovi, ktorý pred tým na vyučovaní ukazoval karikatúry proroka Mohamenda.

Demonštranti boli v drvivej väčšine pôvodní Francúzi, moslimov bolo nepatrne, píše server echo24.cz.

A heslá boli tradičné: "Je suis enseignant", "je suis prof" (Som učiteľ, Som profesor), ktoré majú deklarovať podporu pre učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

V skutočnosti však ide len o planú deklarácii, chabé vzplanutia, francúzske školstvo je totiž pred islamom dlhodobo v úplnej defenzíve.

Situáciu odhaľujú početné svedectvo profesorov, ktoré publikoval napríklad včera denník Le Figaro, tri dni po podrezaní Samuela Patyho v Conflans-Sainte-Honorine na parížskom predmestí.

"Je to už niekoľko rokov, čo už nehovorím o koráne so študentmi šiesteho ročníka, aj keď je to v osnovách," vysvetľuje Jeanne, učiteľka francúzštiny na strednej škole v Yvelines.

"Pracujem v oblasti, kde majú študenti fundamentalistické náboženské vzdelanie, imám z ich susedstve je veľmi virulentný," opisuje ďalej.

"Keď som odučila svoj kurz, ktorý však nebol príliš podrobný, mnoho mojich žiakov zareagovalo rázne. Povedali, že sa mýlim, že korán má vždy pravdu a že je nad trestným právom aj vedeckými textami. Cítila som, že som na tenkom ľade. Navyše som žena, blondínka, dali mi pocítiť, že predstavujem tak trochu diabla," pokračuje.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tým, že nezaradím tento kurz, sa zbavím hŕby problémov," dodala.

Ďalší učiteľ opisuje, ako žiak, v pre neho nesúhlasnej názorovej pozícii, nahlas vykríkol "Alah Akbar".

Vedenie školy učiteľa však odrádza od toho, aby sa sťažoval rodičom.

"Vždy sa od nás žiada, aby sme nerobili vlny, bez ohľadu na situáciu. To nám bráni upozorniť na správanie, ktoré môže byť závažné," komentuje.

Ústupové správanie škôl charakterizuje udalosť už z roku 2015. Učiteľ zo strednej školy Françoise Villona v Mulhouse tam bol dokonca na štyri mesiace suspendovaný, aby sa "dali veci do poriadku."

Vtedy, po teroristickom útoku na redakciu Charlie Hebdo, ukázal študentom karikatúry proroka Mohameda . Rodičia sa potom vzbúrili a vyhrážali, že budú demonštrovať na ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalší učiteľ z Nîmes opisuje psychický stav, v ktorom učia.

"Venujem pozornosť každej vete, každému slovu. Tu, v závislosti na tom, ako formulujete vetu, na vás môže vyštartovať celá trieda a tiež rodičia. To isté platí pre islam. Akonáhle o tom začnete hovoriť, atmosféra okamžite zhustne."

Predseda Národného zväzu stredných a vysokých škôl (SNALC) Jean-Rémi Girard potvrdzuje tieto skutočnosti.

"Tieto situácie existujú už dlhý čas, ale v skutočnosti sa neurobilo nič, čo by im zabránilo."

Rovnako hovorí generálna školská inšpekcia, ktorá už pred mnohými rokmi upozorňovala vládu na to, že laické republikánske školstvo sa ocitlo v defenzíve pred islamom.

Vláda sa po piatkovej brutálnej vražde snaží ukázať, že so školstvom bude niečo robiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak "prípad Mila" nechal začiatkom roka úrady de facto v pokoji. Stredoškoláčka Mila na Instagrame kritizovala islamské náboženstvo a zdvihla sa vlna slovných útokov, vrátane vyhrážok smrťou.

Od tej doby má dievča policajnú ochranu, do svojej školy chodiť nemôže a skrýva sa na neznámom mieste.

Zhodou okolností začal v pondelok francúzsky Senát prerokúvať zmenu ústavy, ktorá má posilniť a jasne definovať sekulárne republikánske zriadenie.

"Je potrebné zastaviť totalitný projekt radikálneho islamizmu v našej krajine," vysvetlil šéf republikánov v Senáte a spoluautor novely ústavy Bruno Retailleau.

Prvý článok Ústavy má obsiahnuť zásadu, podľa ktorej "žiadny jednotlivec ani žiadna skupina nemôže využiť svoj pôvodu alebo svoje náboženstvo na to, aby sa odprostili od spoločných noriem."

Skryť Vypnúť reklamu

Druhý článok ukladá politickým stranám povinnosť rešpektovať princíp sekularizmu, rovnako ako princípy národnej suverenity a demokracie , s cieľom vylúčiť komunitarizmus (všeobecne paralelná, teraz konkrétne islamská, spoločnosť, spoločenský separatizmus) z verejného financovania volebných kandidátov.

Komunitarizmus "spochybňuje republiku vo všetkých oblastiach každodenného života," zdôrazňuje predseda Právneho výboru Senátu François-Noël Buffet.

O prijatí zákona Senátom nie je pochýb, ale otázka visí nad Národným zhromaždení, ktorému dominuje Macronova prezidentská väčšina.

Zmene ústavy by zrejme predchádzalo referendum.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.
Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.