SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Komplikácie pre Bidena. Kandidát na prezidenta mal pomáhať synovi v podnikaní

Uniknuté maily ukazujú, ako potomkovia politikov predávajú meno a vplyv otcov a hovoria tomu podnikanie. Keby niečo podobné uniklo na Trumpa, médiá by kričali o jeho vine aj bez dôkazov. Keďže však ide o Bidena, mlčia a sociálni giganti sťahujú túto informáciu ako hoax. A vraj rovný súboj...

Viceprezident Biden a jeho syn Hunter.Viceprezident Biden a jeho syn Hunter. (Zdroj: TASR/AP)

Republikáni obviňujú Joe Bidena, že pomáhal synovi, aby kasíroval z jeho viceprezidentstva.

Čo je za tým?

Je to zvláštna história, v ktorej vôbec nejde o Huntera Bidena, ale o jeho otca.

Hunter nikam nekandiduje, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Je to tiež príbeh jedného notebooku, ktorý sa náhle vynoril a vypadli z neho maily, ktoré otec Biden a jeho štáb popierajú.

Ale robia to naozaj zvláštne, napríklad nikto nepoprel, že tie maily nie sú pravé.

A ak sú, prinášajú nepríjemné otázky.

Skryť Vypnúť reklamu

Z príbehu jedného notebooku by sa mohol stať aj hlavný príbeh posledných dní americkej prezidentskej kampane, teda ak by sa ho prodemokratické médiá nesnažili vyzmizíkovať. Dopredu vedia, že je to špinavá dezinformácia.

Začalo to tak, že majiteľ jednej počítačovej opravovne odovzdal senátnej komisii vyšetrujúcej počínanie otca, viceprezidenta Joe Bidena, a syna Huntera na Ukrajine, notebook poškodený vodou.

Podnietila ho vraj správa o práci senátnej komisie. Ale opravár tiež povedal, že obsah notebooku už v decembri odovzdal FBI.

Boli tam pekné veci.

Potenciálne najvýbušnejší je vďačný mail jednej z hláv ukrajinskej plynárenské firmy Buresma z jari 2015, ktorý ďakuje svojmu kolegovi Hunterovi za možnosť stretnúť sa s jeho otcom, viceprezidentom USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Hunter pre Buresmu začal rok predtým pracovať, čo bolo prekvapujúce: o energetickom biznise nič nevedel a bolo to na druhom konci sveta.

Ako ho Ukrajinci našli? Možno nápoveda: v tom čase dostal otec Biden v Bielom dome na starosť Ukrajinu.

Vtip je v tom, že Joe Biden vždy hovoril, že so synom sa o jeho ukrajinskom angažmán vôbec nebavil.

Drobný problém je, že Joe Biden napríklad prinútil Ukrajinu, aby zosadila prokurátora, ktorý vyšetroval podozrenie Buresmy z korupcie.

Sám so smiechom rozprával, ako im povedal, že ho do večera musia odvolať, inak nedostanú miliardu od USA.

Ale boli tam aj iné veci. Napríklad dopyt od kolegov z Buresmy, ako by Hunter mohol "využiť svoj vplyv pre dobro firmy".

A tiež maily o podnikanie Huntera s čínskou firmou CEFC (poznáme ju dobre aj z Česka, dokonca až z Hradu).

Skryť Vypnúť reklamu

Hunter tam letel s otcom oficiálne v Air Force Two a vracal sa domov s miliardou na vznik spoločného investičného fondu, ktorý bol založený dvanásť dní po návšteve.

K tomu sa vzťahujú aj ďalšie zaujímavé maily.

Trebárs ako Hunter píše v "čínskej" korešpondencii, že by "to mohlo byť zaujímavé pre mňa a moju rodinu".

V inom mailu, ktorý má v predmete uvedené slovo "očakávania", vypisuje finančné požiadavky svoje a ľudí, ktorí sú uvedení krstnými menami, pričom sa ale zmieňuje aj o niekom, koho nazýva "Big Guy", Veľký chlapík.

Pre toho by malo ísť desať percent. Médiá píšu, že jeden z adresátov mailu tvrdí, že Veľký chlapík je otec Biden.

Ale je to naozaj tak?

Problém je Bidenova reakcia. Napríklad k údajnej schôdzke s hlavou z Buresmy jeho štáb povedal, že ju v Bidenovom oficiálnom programe z tej doby nenašli.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale tým nepovedali, že nebola. Koniec koncov, nie všetko sa asi zapisovalo, pretože schôdzka u prezidenta Obamu, keď pár dní pred odchodom z Bieleho domu preberali s FBI vyšetrovanie nastupujúceho Trumpa, tam tiež nebola.

Biden nikdy nepovedal ani to, že maily sú podvrh.

Hovoria to za neho len spriatelené médiá.

Twitter a Facebook článok o notebooku zablokovali, tlač mlčí, maximálne uisťuje, že ide o dezinformáciu. Len nepíše, ako k tomu dospela.

Často ako by išlo len o prejav viery.

Riaditeľ Národného spravodajstvo, teda šéf všetkých spravodajských služieb USA oznámil, že podľa expertízy nejde o ruský podvrh, ale niekoľko desiatok bývalých spravodajcov napriek tomu podpísalo list, že ide o ruský podvrh, bez toho, aby to nejako vyargumentovali.

Keď sa Bidena na Hunterove podnikanie spýtal Trump pri prvej debate, Biden surreálne odpovedal, že je na Huntera pyšný, pretože prepadol drogám, ale dostal sa z toho.

Skryť Vypnúť reklamu

A moderátor povedal, že to už by k téme stačilo.

Samozrejme, že nie je náhoda, že notebook vyplával práve teraz. Je to klasické "októbrové prekvapenie", bomba odpálená tesne pred voľbami.

Hovorí sa, že v tom majú prsty Rudy Giuliani a Steve Bannon. Ale to neznamená, že notebook a maily v ňom nie sú pravdivé.

Ak áno, ukazuje to, ako potomkovia politikov predávajú meno a vplyv otcov a hovoria tomu podnikanie.

Vo fonde s Hunterom a Číňanmi bol partnerom aj nevlastný syn vtedajšieho ministra zahraničia USA Johna Kerryho.

Hunter dostával od jedného čínskeho miliardára desať miliónov ročne za "predstavovanie".

Na Ukrajine to zase zašlo tak ďaleko, že námietky vznášali aj vtedajší americkí úradníci ako na ambasáde v Kyjeve, tak v USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Cynicky povedané, keby sa niečo podobné objavilo o Trumpovi, americké médiá by to neprekvapilo, dôkazy by nepotrebovali a o vine by bolo hneď rozhodnuté.

U Bidena to prebieha inak: médiá to nevidia, dôkazy nepotrebujú a hneď je rozhodnuté o nevine.

Problém je v tom, že Biden kandiduje ako Antitrump, pán Dobrý, ktorý opraví Ameriku, navráti jej dôveru a transparentnosť.

Tá však vyzerá úplne inak.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 9 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 13 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h