SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Kováčika vyšetrovateľ obvinil okrem zločinu prijímania úplatku aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Dušan Kováčik.Dušan Kováčik. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Informoval o tom Denník N s odvolaním sa na zdroj blízky polícii, píše denník SME.

Dosiaľ nebolo známe, že by ho polícia aktuálne pre niečo preverovala.

Kováčika vyšetrovateľ obvinil okrem zločinu prijímania úplatku aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri štvrtkovom zásahu v Bratislave zadržala aj Norberta Pakšiho, vysokopostaveného policajného funkcionára zo špeciálneho útvaru, ktorý má v polícii na starosti odpočúvanie.

Toho vyšetrovateľ obvinil zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Slivka dodal, že NAKA naďalej pokračuje na viacerých miestach v rozsiahlych procesných úkonoch, preto podľa policajného hovorcu nie je možné poskytnúť bližšie informácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešili ho vlani pre vklad 200-tisíc na účet

Naposledy Kováčika riešila vlani, a to v súvislosti s tým, že si ešte v roku 2017 vložil na účet v banke 204-tisíc eur v hotovosti.

Neskôr to vysvetľoval tak, že ide o pôžičku od brata. Podľa colného úradu však išlo o neoprávnenú platbu.

Operáciu banka nahlásila polícii, ktorá to v tom čase nevyšetrila. Minulý rok po medializácii prípadu sa k vkladu vrátila opäť, no konštatovala, že "nie je dôvod na začatie trestného stíhania".

Za vklad hotovosti, čo je u prokurátorov obmedzené, napokon Kováčik dostal len pokutu. Uložili mu ju colníci, jej výšku nezverejnili. Najviac to mohlo byť desaťtisíc eur.

Kvôli rovnakej veci začal začiatkom roka Národný bezpečnostný úrad znovu posudzovať Kováčikovu bezpečnostnú previerku. Podnet podala SaS. Ak by o ňu prišiel, nemohol by viac zastávať funkciu prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Kováčik je vo funkcii oficiálne do mája budúceho roka. Opakovane sľuboval, že z funkcie odíde skôr. Na otázky, kedy sa tak stane, dlhodobo neodpovedá.

Koaličné strany už dlhšie očakávajú, že kvôli problému s previerkou skončí Kováčik už čoskoro. Aj kvôli tomu nedávno menili pravidlá výberu špeciálneho prokurátora, ktoré "prilepili" k novele, ktorá upravovala voľbu generálneho prokurátora.

Kritike čeli Kováčik už dlhodobo. Na jeho zásahy sa sťažovali vyšetrovatelia Gorily a zvláštny je aj pomer nepodaných a podaných žalôb prípadoch, ktoré Kováčik dozoruje. Donedávna bol na úrovni 61:0. Nedávno podal po rokoch prvú obžalobu, a to v kauze Carlton.

Vo funkcii špeciálneho prokurátora je Kováčik od roku 2004.

Koalícia víta zadržanie Kováčika, Šeliga ho vyzval k odstúpeniu z funkcie

Zadržanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je kľúčový okamih pre boj za spravodlivé Slovensko. Kováčik by mal okamžite odstúpiť z funkcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Podobne to vnímajú aj ďalší koaliční politici.

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) podotkol, že spravodlivosť konečne dostihla aj Kováčika.

Skonštatoval, že v takýchto prípadoch sa zadržaní prepúšťajú najmä pre procesné chyby, verí preto, že polícia svoju prácu urobila poriadne. Hovorí, že dôkazy sú evidentné.

"Tento pán zamietol pod koberec 63 prípadov," zdôraznil Šeliga s tým, že za svoje funkčné obdobie podal len jednu žalobu.

Pripomenul viaceré kauzy z minulosti ako Gorila či financovanie Smeru-SD. Aj tie podľa neho odsúval nabok.

Dodal, že jeho zadržanie preto považuje za pozitívnu správu.

Podotkol, že Kováčik má právo na prezumpciu neviny, spravodlivý proces a nechce nič dopredu prejudikovať. Tvrdí však, že by mal okamžite odstúpiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že jeho zadržanie Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) pre podozrenie, že zrejme nerozhodoval nezávisle, poškodzuje meno Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Očakáva preto, že prvá námestníčka Generálnej prokuratúry (GP) SR začne voči nemu disciplinárne konanie.

Dodal, že keby mal dnes parlament možnosť podať návrh na jeho odvolanie, tak by to urobil.

"Videli sme, že je tam niekoho podozrení. Konečne sa veci rozhýbali," poznamenal Krúpa s tým, že už si nemôžu byť istí ani ľudia vo vysokých pozíciách, ak konali nezákonne. Verí, že Kováčika neprepustia pre procesné chyby.

"Ak polícia vykonala dokonalú prácu, takú, ako by sme od nej očakávali, tak by ho nemali pustiť. Dôkazy sú celkom evidentné," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš považuje zadržanie Kováčika za dôkaz, že polícia koná a má konečne rozviazané ruky. Myslí si, že Kováčik už dávno nemal byť na tejto pozícii.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) to vidí rovnako. Myslí si, že aj pre iné pochybenie mal dávno stratiť previerku a nemal byť vo funkcii. Vďaka podľa neho platí policajtom, ktorí si robia svoju prácu.

Dúfa tiež, že nasledovať budú aj zatýkania ďalších ľudí, ktorí zastávali významné funkcie a pri ktorých existujú podobné podozrenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h