SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
HISTÓRIA

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.

BRATISLAVA - Národný výbor československý v Prahe prevzal moc, vydal prvý zákon o zriadení samostatného štátu československého a zverejnil v Lidových novinách známe zvolanie "Lide československý!".

To boli hlavné udalosti 28. októbra 1918, ktoré položili základy Československej republiky (ČSR).

Dnes uplynulo 102 rokov od vzniku ČSR.

Spoločným písomným dokumentom, ktorý podpísali zástupcovia Čechov a Slovákov, bola Clevelandská dohoda z 22. októbra 1915.

Pre budúci štát oboch národov získavali politickú podporu vo svete Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik či Edvard Beneš.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1916 vznikla v Paríži Československá národná rada.

Súčasne sa v priebehu prvej svetovej vojny formovali československé légie, ktoré tvorili českí a slovenskí krajania, ale aj bývalí vojaci rakúsko-uhorskej armády.

Išlo o ozbrojené zložky budúceho československého štátu, ktoré podliehali Československej národnej rade.

Do konca prvej svetovej vojny pôsobilo v Rusku, Taliansku, Srbsku a vo Francúzsku asi 100 000 legionárov.

Légie si získali rešpekt a pre zahraničných partnerov boli argumentom pri rokovaniach o vzniku ČSR.

Americký historik Kevin McNamara, ktorý o nich napísal knihu Sny veľkého malého národa (Dreams of a Great Small Nation), sa v rozhovore pre Českú televíziu vyjadril:

"Keď sa potom hovorilo o vzniku Československa, bol tu jasný dôkaz: Česi a Slováci s vami bojujú a umierajú. Ako by ste im potom teda mohli odoprieť štát?".

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavitelia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a predseda Československej národnej rady Tomáš Garrigue Masaryk podpísali 30. mája 1918 známu Pittsburskú dohodu.

Dočasná československá vláda vznikla 14. októbra 1918 v Paríži.

Vo Washingtone bola 18. októbra 1918 zverejnená deklarácia československej samostatnosti, ktorú vypracoval Tomáš G. Masaryk.

V závere Washingtonskej deklarácie sa píše:

"Veríme v demokraciu - veríme v slobodu - a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu."

Prezident USA Woodrow Wilson tlmočil rakúsko-uhorskému cisárovi Karolovi I. stanovisko, že mier bude možný len za podmienky uznania samostatnosti Čechoslovákov a Juhoslovanov.

Cisár Karol I. prisľúbil podpredsedovi Národného výboru československého Václavovi Klofáčovi, že sa odovzdanie moci novovznikajúcemu štátu odohrá bez krviprelievania a rakúska armáda nezasiahne, pokiaľ ani z československej strany nedôjde k násilnostiam.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď 28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Podpísali ho Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný.

Týmto aktom 28. októbra oficiálne vznikla Československá republika.

"Jednoznačne to nebola revolúcia, bolo to odovzdanie moci ako 17. novembra 1989," uviedol o udalostiach z 28. októbra 1918 český historik Jan Rychlík.

Už o dva dni neskôr, 30. októbra 1918, na zasadnutí v Turčianskom sv. Martine vznikla Slovenská národná rada, ktorá prijala Deklaráciu slovenského národa (tzv. Martinská deklarácia) a prihlásila sa k spoločnej vlasti Čechov a Slovákov.

Dočasné Národné zhromaždenie potom 14. novembra 1918 zvolilo Tomáša G. Masaryka za prezidenta republiky, zároveň vznikla československá vláda, ktorej predsedom sa stal Karel Kramář.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri príležitosti vlaňajšieho 101. výročia vzniku ČSR prezidentka SR Zuzana Čaputová uviedla, že by 28. október mal byť štátnym sviatkom.

Grendel: Prínos ČSR pre Slovensko je nespochybniteľný

Napriek mnohým problémom, ktorým republika čelila, je prínos prvej Československej republiky (ČSR) pre Slovensko nespochybniteľný.

Pri príležitosti 102. výročia vzniku ČSR to povedal podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO).

Pripomenul, že vznik Československa umožnil rozkvet vzdelania, kultúry i hospodárstva aj na území dnešného Slovenska.

Hnutie OĽANO pripomína, že vďaka vzniku ČSR bol slovenský národ prvý raz v dejinách štátotvorným národom, prvýkrát bolo vymedzené jeho územie a bol položený základ moderného, demokratického, ekonomického, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO vyzdvihol kultúrny rozmach Slovenska.

"Za rakúsko-uhorskej monarchie bolo vydávanie diel v slovenčine potláčané. V novom štáte sa doslova roztrhlo vrece so slovenskou literatúrou, vzniklo množstvo časopisov, novín a ďalších periodík. Rovnako nastala obroda výtvarného umenia, vzniklo množstvo kultúrnych spolkov," skonštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.


TASR 2 h
Ilustračné foto.

Najbizarnejší z nich hovorí o nigérijskom kozmonautovi, ktorý uviazol v roku 1991 vo vesmíre a teraz potrebuje peniaze na stavbu rakety, ktorá by ho doviezla späť...


TASR 8 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Minister vnútra má dôveru hnutia OĽANO aj strany Za ľudí, podporu mu vyjadrila aj SaS. Naopak, výhrady má Sme rodina, chce to riešiť na koaličnej rade.


TASR 11 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 0,5 percenta.


12 h