SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: archív)

Napadlo vás niekedy, ako obrovská paralela je medzi naším prístupom ku covidu a k ekonomike?

Nie? Tak vedzte, že to nie je paralela čisto náhodná, píše Markéta Šichtařová v článku uverejnenom na jej blogu na serveri idnes.cz.

Je to dôsledok nášho - mienené civilizačného - prístupu k prírodným či "evolučným" javom.

Keď bola jar a pýtali sa ma, čo si myslím o českom "úspechu" s nízkym počtom nakazených covidom, odpovedala som:

"Nie je prečo sa radovať. Krajiny, ktoré prijímajú najdrakonickejšie regulácie, majú tiež najnižší počet nakazených, teda najmenší stupeň imunizácie. A ako je známe, pandémia chodí vo vlnách. Príde teda vlna druhá. A až príde, tie krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú. Čo je presne prípad Česka."

Skryť Vypnúť reklamu

Alebo masovú nákazu je možno nejaký čas odkladať, ale nakoniec nás rovnako doženie, pretože chodí v prirodzených vlnách.

A čím viac ju odkladáme, tým prudší potom bude jej náraz a súčasne psychicky nižšia odolnosť ľudí.

Keď sa ma v uplynulých rokoch pýtali, čo si myslím o európsko-americkom "úspechu" s dlhým hospodárskym rastom a minimom hospodárskych prepadov, odpovedala som:

"Nie je prečo sa radovať. Je v našom záujme si prejsť recesiou čo najskôr. Krajiny, ktoré trpia nejhysterickejším strachom z recesie, kde vlády najviac ekonomiky zachraňujú, majú tiež najnižší počet padlých firiem, teda najmenší stupeň narovnania nerovnováh. A ako je známe, recesia chodí vo vlnách. Príde teda recesia ďalšie. A až príde, tie krajiny, ktoré nechali v minulosti zbankrotovať najmenej firiem, dovolili najmenší nárast nezamestnanosti, majú vždy oveľa hlbšiu recesiu budúcu."

Skryť Vypnúť reklamu

Alebo hospodársky pokles je možno nejaký čas odkladať, ale nakoniec nás rovnako doženie, pretože chodí v prirodzených cykloch.

A čím viac ho odkladáme, tým prudší potom je náraz ďalšej recesie a súčasne psychicky nižšia odolnosť ľudí.

Na jar mi namietali: Zvládame to teraz, zvládneme to pri prípadnej druhej vlne zase.

Odpovedala som: "Ľudia sú schopní vydržať nepohodu len chvíľu. Potom politický kapitál rapídne klesá. Krajiny, ktoré uvalia najsilnejšie reštrikcie na jar, sa pri vlne druhej dočkajú najväčšej rebélie občanov."

Prejdite sa mestom. Pozrite sa na sociálne siete. Pozrite sa na ministra zdravotníctva. Koľko ľudí vrátane tých, ktorí reštrikcie vyrubujú, ich stále dodržiava?

Smiali sa: Už sme prišli na to, ako recesiu odvrátiť, vraj že recesia, chacha!

Skryť Vypnúť reklamu

Mýlili sa. Ľudia sú schopní vydržať nikam nevedúcu agóniu len chvíľu. Potom politický kapitál rapídne klesá.

Krajiny, ktoré sa najusilovnejšie vyhýbajú recesii, sa pri recesii budúcej dočkajú najväčšieho volanie po ľavicovom, zelenom a neomarxistickom obrate.

Čo je presne prípad EÚ.

A čo je presne ten spôsob, ako akúkoľvek prosperitu dokonale zabiť.

Vo Švédsku náraz pandémie neodsúvali. A dnes ich život nie je paralyzovaný strachom a umierajú menej.

V USA náraz ekonomickej recesie odsúvali v porovnaní s Európou omnoho menej v roku 2008, aj na jar 2020.

A dnes ich život nie je paralyzovaný strachom z kolapsu ich podnikania, zo straty práce, a ich ekonomika už nie je v poklese.

Je to vlastne úplne jednoduché. Neberieme si poučenie z histórie. Keď sa ľudstvu tisíckrát nepodarilo oklamať prírodné zákony, skúšame po tisíciprvýkrát v domnení, že teraz už vieme ako na to. Že sme múdrejší ako evolúcia. Že vieme evolúciu a slobodný trh poprieť, vyregulovať život, a tým ho zlepšiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevieme. Nikdy to nebudeme vedieť. Ani za ďalších sto rokov nie. Vždy znovu sa spálime.

Tak je to totiž v ekonomike vždy: Keď chladný ekonomický kalkul založený na túžbe byť efektívny a dosahovať zisk nahradíme akoukoľvek ideológiou, vždy to z logiky veci vedie k zhoršeniu prosperity. A presne to sa v EÚ stalo.

Dnes už sa nemôže nikto, kto chce ochrániť svoje peniaze, spoliehať na štát. Buď by sa musel spoľahnúť na domácu politiku, kde by sa dočkal predovšetkým spŕšky populizmu. A cieľom každého populizmu je vždy vziať tým, ktorí vedia zarobiť, a dať tým, ktorí vedia len minúť.

Populizmus je teda nepriateľom akýchkoľvek úspor.

Alebo by sa musel spoľahnúť na vyššiu inštanciu, teda politiku celej EÚ, a v tom prípade by sa zase dočkal vlny ideológie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ideológia má však tiež úplne iné ciele, než ochranu súkromných peňazí. Ideológia berie tým, ktorí ideológiu nepodporujú, a dáva tým, ktorí ju podporujú.

Tento text cituje pasáže z knihy Šichtařová & Pikora: Ako neprísť o peniaze (2020)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Učiteľ prestížnej Eton College kritizoval radikálny feminizmus. Prednášku nestiahol, tak ho vyhodili

Študenti sa za profesora postavili. Jeho prepustenie vnímajú ako narušenie slobodného myslenia na akademickej pôde. Nebol by to však prvý profesor, ktorého akademickom svete západu prepustia pre iný názor.

Eton College.
Európska únia

Morawiecki a Orbán sa opäť stretli, aby pred samitom pripravili spoločnú stratégiu ohľadne rozpočtu

Varšava a Budapešť hrozia EÚ, že budú vetovať budúci sedemročný rozpočet únie, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu. Merkelová vie, že dohoda sa bude rodiť ťažko.

Poľský aj maďarský premiér očakávajú od Únie ústupky.
Slovensko

Gröhling poslal členom krízového štábu plán na návrat žiakov do škôl

Ústredný krízový štáb však zrušili, zasadať bude zajtra. Každým dňom odkladu sa znižuje šanca na návrat detí do škôl do Vianoc, uviedol minister.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Zahraničie

Irán tvrdí, že jeho vedca zabil Izrael na diaľku pomocou elektronického zariadenia

Zabitý expert bol považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní, ktorý bol zastavený v roku 2003.

Miesto atentátu na jadrového vedca.