SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Hra so štatistikami, ktorá nikdy neskončí

Je banálne hovoriť, že liečenie nesmie byť svojimi dôsledkami horšie ako sama choroba. Vždy ide o niečo za niečo. Nesprávajme sa tak, ako by to bolo buď - alebo.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA)

Zatvrdilí podporovatelia testovania, trasovania, rúškovania a zakazovania všetkého možného i nemožného dnes a denne šermujú štatistikami a omračujú nás vždy tým číslom, ktoré v danom okamihu vyzerá čo nejhrôzostrašnejšie.

Keď sa náhodou objaví štatistika, ktorá nevyzerá hrôzostrašne, je uvádzaná len okrajovo a je na ňu hneď zabudnuté, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri e15.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Všeobecne je vždy väčšia premenlivosť prírastkových než stavových veličín. Tie síce užitočne odhaľujú rodiace sa zmeny trendov, ale zakrývajú celkový obraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčastejšie je uvádzaný ukazovateľ tzv. počtu nakazených, hoci bolo mnohokrát presvedčivo argumentované, že nakazení (resp. pozitívne testovaní značne nespoľahlivým testom a úplne náhodne - niekým, či sami sebou - na tieto testy vybraní) nie sú chorí.

Táto námietka sa stále zabúda. Aj oficiálnymi orgánmi (vrátane ministerstva zdravotníctva) sú pozitívne testovaní označovaní za chorých.

Že je počet týchto nakazených priamo úmerný počtu testovaných, je viac než zrejmé (čo ukazuje aj postreh J. Weigl o rozdiele medzi podielom nakazených vo vyspelých a rozvojových krajinách).

Veľké podivnosti sú aj vo vývoji tzv. vyliečených či uzdravených, čo sú po opakovanom testovaní držitelia oznámení (často prostredníctvom SMS) o negatívnom teste.

Málo sa hovorí o úmrtnosti, pretože to je veľmi nízke číslo - úmrtia s covidom sú u nás v Česku na celkovom počte obyvateľov rádovo v stotinách percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto číslo nevzbudzuje hrôzu, preto nie je politicky aj mediálne zaujímavé.

Aj tak je užitočné porovnávať ho so svetom. Denník E15 v článku Pavly Palaščákovej (21. októbra 2020) pripomenul - na základe dát Worldometers - že v Českej republike na jeden milión obyvateľov zomrelo na "koronavírus" v súčte, od začiatku epidémie, 141 ľudí - oproti napr. 900 v Belgicku, 727 v Španielsku a 679 v USA.

V článku bolo tiež pripomenuté, že sme v počte doterajších obetí na túto chorobu - a teraz abstrahujme od toho, že často len "s ňou" - na svete na 63. mieste.

Vedia to naši spoluobčania? Zaslúžia si v tejto situácii dnešné prymulovské zaobchádzanie?

Musíme sa pred celým svetom sebabičujúco "chváliť" dátami, v ktorých vyzeráme čo najhoršie?

Skryť Vypnúť reklamu

Ale ono nejde len o pocity ľudí, aj keď aj tie sú dôležité.

Zaslúžime si taký rozvrat ekonomiky? Takýto rozvrat verejných financií? Takýto rozvrat školstva? A ako dôsledok toho všetkého také poškodenie nášho zdravotníctva?

Je banálne hovoriť, že liečenie nesmie byť svojimi dôsledkami horšie ako sama choroba. Vždy ide o niečo za niečo.

Nesprávajme sa tak, ako by to bolo buď - alebo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.
Zahraničie

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Slovensko

Hlas-SD povedie Pellegrini

Podpredsedami strany sú Saková, Tomáš a Raši.

Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.