SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.Donald Trump, Joe Biden. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Donald Trump a Joe Biden v závere kampane upriamili všetky svoje sily na štáty, kde sa novembrové prezidentské voľby budú rozhodovať, píše server idnes.cz.

Čo napovedá pohľad do histórie a posledné prieskumy o ich šanciach na Floride, v Pensylvánii či Georgii?

1. Florida

Počet voliteľov: 29

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Remíza

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +2,3

Výsledok 2016: Trump +1,2

Dvadsaťdvamilionová Florida je bezpochyby najväčším a najdôležitejším zo swing states. Čo do počtu voliteľov je tretia po Kalifornii a Texase.

Skryť Vypnúť reklamu

Od roku 1964 platí, že kto získal "slnečný štát", zvíťazil aj v celkovom zápolení (výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je rok 1992. Vtedy tam vyhral George H. W. Bush, ktorý prehral s Billom Clintonom).

Florida je nepostrádateľná a nevypočítateľná zároveň. Republikáni aj demokrati si to dobre uvedomujú a masívne tam investujú do televíznej reklamy: podľa portálu NPR za ňu dohromady minuli 257 miliónov dolárov.

Trumpa môže tešiť, že si v prieskumoch slušne vedie u Hispáncov, ktorí predstavujú štvrtinu miestnej populácie. Predovšetkým Kubáncom, najpočetnejšej hispánskej komunite na Floride, lahodí jeho tvrdý postoj voči socialistickým režimom v Havane a Caracase.

Druhou dôležitou skupinou sú dôchodcovia, ktorí sa sem na starobu sťahujú za slnkom. Tiež u nich podľa prieskumov o osem percentuálnych bodov vedie Trump.

Skryť Vypnúť reklamu

Biden si však u seniorov vedie lepšie ako Hillary Clintonová, ktorá v roku 2016 v tejto voličskej skupine prehrala o 17 percentuálnych bodov.

2. Pensylvánia

Počet voliteľov: 20

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Biden +3,8 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +6,4

Výsledok 2016: Trump +0,7

Zo slnečného juhu preskočíme na sever do takzvaného Rust Beltu - priemyselných štátov okolo Veľkých jazier, ktoré v posledných desaťročiach prechádzajú úpadkom.

Pred štyrmi rokmi Trump dokázal zúročiť frustráciu miestnych robotníkov a Pensylvánia sa stala klenotom v jeho korune.

Pre demokratov to bol šok. Veď od roku 1988 tu vždy vyhrávali oni a Clintonová si v prieskumoch udržiavala spoľahlivý náskok.

Demokrati veria, že tento rok sa nočná mora opakovať nebude a Biden vo svojom rodnom štáte nezíska len veľké mestá ako je Filadelfia, ale pretiahne aj časť Trumpových voličov na vidieku.

Skryť Vypnúť reklamu

Republikáni vsádzajú na to, že dokážu dostať k voľbám v rekordných počtoch voliča v menších priemyselných a baníckych mestách. Nechcú presviedčať nerozhodných, ale vyťažiť do posedného zvyšku okrsky, kde Trump minule vyhral.

Dobrým príkladom je okres Butler severne od Pittsburghu. Kedysi sa tam vyrábali vojenské džípy, dnes ekonomiku ťahá frakovanie plynu z bridlíc.

Na jedného registrovaného demokrata tú pripadajú dvaja republikáni, medzi ktorými minule bola volebná účasť úctyhodných 80 percent.

Republikáni robia všetko pre to, aby to tento rok bolo 90 percent. Taká mobilizácia nie je vo vyhrotenej atmosfére vylúčená.

"Nachádzame sa v bode, kde bola Venezuela pred nástupom socialistov. To je naša voľba. To som si nevymyslel, to nám hovorí história," zveril sa agentúre AP so svojimi obavami z demokratov 76-ročný Bill Adams.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Ohio

Počet voliteľov: 18

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Trump +0,6 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +0,1

Výsledok 2016: Trump +8,1

Siedmy najľudnatejší štát USA je jedným z mála štátov, kde si Donald Trump v prieskumoch vedie lepšie ako pred štyrmi rokmi.

Ako poznamenáva portál FiveThirtyEight, Ohio sa v posledných rokoch posunulo výrazne doprava. Väčšinu elektorátu tam tvoria belosi bez vyššieho vzdelania, ktorých Trump dokázal osloviť.

Súčasný prezident však vie, že víťazstvo v Ohiu zďaleka nemá isté. Prieskum televízie Fox ukázal, že na predmestiach veľkých miest na Bidena stráca až desať percentuálnych bodov.

Demokrati tiež veria, že sa im tento rok podarí dostať k voľbám viac černošských voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj preto Trump nespúšťa Ohio zo zreteľa.

"Posledné štyri roky ste sledovali, ako za vás bojujem. Dnes na vás spolieham, že zaistíte ďalšie historické víťazstvo pre našu krajinu. Rozhodne sa v Ohiu," agitoval v sobotu na mítingu v Circleville.

4. Wisconsin

Počet voliteľov: 10

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Biden + 7,8 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +6,7

Výsledok 2016: Trump +0,8

Podobný prípad ako Pensylvánia. Bezmála šesťmiliónový štát na brehu Michiganského jazera mal byť pred štyrmi rokmi spoľahlivou tehlou v takzvanej "modrej stene": v minulosti tam sedemkrát za sebou vyhral demokratický kandidát.

Clintonová si tým bola tak istá, že sem počas posledného pol roka kampane ani nezavítala. Zvyšok je história.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento rok mnohé napovedá tomu, že Bidenov náskok z prieskumov je natoľko veľký, že by si ho mohol udržať.

Po prvé: pred štyrmi rokmi sa asi pätina voličov rozhodla až na poslednú chvíľu a väčšina z nich to hodila Trumpovi. Tento rok je nerozhodnutých len asi deväť percent.

Po druhé: Clintonovej časť hlasov zobrala kandidátka za zelených, ktorá tento rok nekandiduje.

Po tretie: Biden by mohol pretiahnuť časť Trumpových voličov. Podľa prieskumu Siena College a The New York Times zo začiatku októbra by ho volilo 44 percent belochov bez vyššieho vzdelania. Trumpa 50 percent - čo je oveľa menší rozdiel než pred štyrmi rokmi.

Po štvrté: Wisconsin sa v posledných týždňoch stal epicentrom šírenia koronavírusu. Analytici sa zhodujú, že ak sa voľby stanú referendom o tom, ako Spojené štáty zvládli pandémiu, Donald Trump prehrá.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Michigan

Počet voliteľov: 16

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Biden + 7,8 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +6,6

Výsledok 2016: Trump +0,2

Zo všetkých štátov Rust Beltu, ktoré Trump pred štyrmi rokmi tesne dostal na svoju stranu, to pre neho v Michigane vyzerá najhoršie.

Podľa portálu Politico za to môže predovšetkým jedna demografická skupina: biele ženy, ktoré sa v posledných rokoch politicky aktivizovali a stali sa úctyhodnou politickou silou.

Gazdinky z veľkých miest, ako je Detroit, nasmerovali Michigan späť k demokratom.

Ich hlasy pred dvoma rokmi dostali do funkcie guvernérky Gretchen Whitmerovú, do Snemovne reprezentantov poslali Ellis Slotkinovú.

Niekdajšia analytička CIA zvíťazila v okrsku, ktorý po dvadsať rokov držali republikáni.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde len o Michigan. Prieskumy ukazujú, že Trumpove niekdajší voličky sú jeho vystupovaním znechutené a Biden medzi nimi v kľúčových štátoch vedie o 23 percentuálnych bodov.

"Dámy, mohli by ste ma prosím mať rady? Prosím. Prosím," apeloval minulý týždeň v Pensylvánii na svoje stratené voličky šéf Bieleho domu.

6. Arizona

Počet voliteľov: 11

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Biden +2,4 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +0,2

Výsledok 2016: Trump +3,5

Arizona nebývala nerozhodným štátom. Z demokratických kandidátov na prezidenta ju naposledy získal Bill Clinton v roku 1994, potom tu už vždy víťazili republikáni.

Posledné roky však ukazujú, že sedemmiliónový štát už nemožno považovať za červenú istotu: napríklad pred dvoma rokmi tam bola do Senátu zvolená demokratka a hrdá bisexuálka Kyrsten Sinemaová.

Skryť Vypnúť reklamu

Postupné modranie Arizony sa často vysvetľuje rastúcou komunitou Hispáncov.

Skutočný dôvod však tkvie v niečom inom. Viac ako polovica obyvateľov Arizony býva vo Phoenixe a jeho okolí, ktorého sociálno-ekonomické zloženie sa rýchlo mení.

Pribúda bohatých ľudí s vysokou školou, ktorí inklinujú k demokratom.

Kým pred šestnástimi rokmi George W. Bush vyhral v Phoenixe o 15 percentuálnych bodov, Trump tam zvíťazil len o tri.

Je to trend, ktorý by tento rok mohol celý "Grand Canyon state" prihrať Bidenovi.

7. Severná Karolína

Počet voliteľov: 15

Priemer prieskumov podľa RealClearPolitics: Biden +0,7 percentuálneho bodu

Posledné odhady pred voľbami 2016: Clintonová +2,1

Výsledok 2016: Trump +3,6

Desaťmiliónový štát na pobreží Atlantiku hlasuje od roku 1978 pomerne spoľahlivo pre republikánov. Červenú dominanciu dokázal zlomiť len Barack Obama v roku 2008, ktorý tu porazil Johna McCaina iba o štrnásťtisíc hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné prieskumy ukazujú, že súboj medzi Trumpom a Bidenom je tam extrémne vyrovnaný.

Prezidenta môže tešiť, že obyvatelia Severnej Karolíny jeho počínanie v úrade hodnotia mierne priaznivejšie ako zvyšok krajiny.

V kampani sa snažia zmobilizovať priaznivcov z vidieckych oblastí na východe štátu.

Biden sa pokúša zopakovať Obamovo dvanásť rokov staré kúzlo a dostať k voľbám v čo najväčších zástupoch černochov z veľkých miest, ako je Charlotte.

To by mohlo byť kľúčové. Prieskumy napovedajú, že v tejto demografickej skupine poráža Trumpa v pomere 85:15.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

25m
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

2 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

3 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

15 h