SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

(Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA - Na Slovensku bolo v rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 v sobotu k 10.00 h funkčných viac ako 98 percent odberných miest.

Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že z celkového počtu 4961 plánovaných odberných miest pre sobotu bolo otvorených 4900.

Minister to označil za malý zázrak a úžasný výsledok.

Verí, že počas dňa sa podarí sfunkčniť všetky odberné miesta na Slovensku.

"Aktuálny priebeh testovania v súčasnosti prekonal očakávania z posledných dní. Ukazuje aj tým, čo to spochybňovali, že sme sa zomkli," skonštatoval minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdravotníci, ktorých bol nedostatok, sa podľa Naďa hlásili vo veľkých počtoch v noci i ráno.

"Aj teraz chodia na niektoré odberné miesta a buď sa zapoja priamo do práce, alebo sa pýtajú, kde treba pomôcť," podotkol šéf rezortu obrany.

Do celoplošného testovania by malo byť aktuálne zapojených viac ako 15 000 zdravotníkov. Naď hovorí zatiaľ o úspechu.

"K 10.00 h len 61 konkrétnych tímov nebolo funkčných. Je to zázrak, že nám prišlo toľko lekárov či medikov," oznámil Naď.

K ranným problémom, kde viaceré odberné miesta boli otvorené neskôr, vysvetlil, že nie všetky plánované odberné tímy boli funkčné. Niekde chýbal zdravotnícky personál a niekde materiál. V Bratislave podľa ministra chýbali najmä hárky.

"Dôvodom je, že dve plne naložené autá ostali v kolóne, ktorá sa vytvorila pre 'drive through odberové miesta'. Museli ich s pomocou polície odtiaľ dostať," spresnil Naď.

Skryť Vypnúť reklamu

Na možnosť zápch regióny upozorňovali

Potvrdil, že v Bratislave miestami kolabuje doprava najmä pre drive through miesta, kde sa tvoria rozsiahle zápchy. Ako podotkol, samosprávam preto odporúčali, aby drive through z tohto dôvodu nezriaďovali.

"Upozorňovali sme ich na to. Niektorí to akceptovali, iní nie. Nie je to však kritika, ale fakt," uviedol minister.

Minister obrany a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa zároveň prišli do bratislavskej Petržalky poďakovať 22 rakúskym vojenským špecialistom, ktorí pomáhajú pri celoplošnom testovaní.

Vďaku okrem rakúskej vlády smerovali aj do Maďarska, odkiaľ prišlo na južné Slovensko pri testovaní pomáhať 200 špecialistov.

Korčok: Prítomnosť vojakov je v súlade s Ústavou

Korčok zároveň deklaroval, že ich prítomnosť na Slovensku je v rámci humanitárnej operácie a v súlade s právnym poriadkom SR a Ústavou SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister Naď taktiež oznámil, že celoplošné testovanie na Slovensku prišli sledovať aj poradcovia britského premiéra, keďže vo Veľkej Británii plánujú taktiež podobné testovanie.

Aká je situácia v regiónoch?

Zdravotníkov, ktorí budú vykonávať odbery na testovacích miestach, akútne potrebujú vo viacerých obciach okresu Revúca, píše denník SME.

Informuje o tom podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý pomáha pri testovaní v obci Muránska Dlhá Lúka.

"Ak viete o voľných zdravotníkoch, potrebujeme ich v okrese Revúca, stále máme neotvorené miesta v spádových obciach. Snažím sa aj ja hľadať touto cestou," uviedol v statuse, v ktorom sa zároveň poďakoval ľuďom trpezlivo a pokojne čakajúcim v rade.

V Trnave preťažené

Všetky odberové miesta na testovanie na ochorenie COVID-19 v Trnave sú od rána preťažené.

Pred niektorými, napríklad pred Obchodnou akadémiou na Kukučínovej ulici, čakajú v rade na testovanie stovky ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor Peter Bročka vyzýva Trnavčanov, aby sa nesnažili ísť na testovanie hneď ráno.

Drive-in odberné miesta v Nitre kolabujú. Jedno zrušili, dve sú preplnené, autá stoja v kolónach.

Niektorí policajti vodičom radia, aby sa išli otestovať na dedinu. Mesto odporúča využiť testovacie miesta pre peších.

V Bratislave neotvorili všade

V Bratislava sa testuje na väčšine odberových miest. Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to pre nedostupnosť evidenčných hárkov, certifikátov či pre jazykovú bariéru v prípadoch, kde majú testovať zdravotníci z Rakúska.

Túto situáciu hlásia v Ružinove, Starom Meste, Rači, Petržalke na dostihovej dráhe či v Podunajských Biskupiciach.

V okresných mestách Bratislavského kraja momentálne fungujú všetky odberné miesta, samosprávy však neodporúčajú v týchto chvíľach vychádzať na testovanie, dôvodom sú dlhé rady a nápory záujemcov na testovanie pri odberných miestach.

Skryť Vypnúť reklamu

V Košiciach odkláňajú autá od drive in miesta na letisku

Mesto nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili. Uviedol to hovorca mesta Vladimír Fabian.

Čakacia doba na drive-in na letisku je približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť.

V Prešove sa ráno podarilo otvoriť všetkých 66 odberných miest. Vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9, napriek tomu bolo spustené testovanie v riadnom čase.

Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov. Záujem o testovanie je veľký.

V Žiline nápor postupne opadáva

Pred každým zo 71 odberných miest v Žiline sa pred spustením celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zhromaždilo približne 200 ľudí. Nápor postupne opadáva, ľudia zdieľajú informácie o aktuálnej situácii prostredníctvom sociálnych sietí. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Skryť Vypnúť reklamu

V Žilinskom kraji boli pred nástupom do služby štyria policajti pozitívne testovaní na koronavírus.

Slúžiť však môžu len v prípade negatívneho testu, preto ich nahradili.

Vo Zvolene chýbali obleky

Napriek tomu, že okres Zvolen mal v piatok ako jeden z prvých okresov naplnené odberové tímy, otvorenie odberových miest sa dostalo do časového sklzu.

Príčinou je nedostatok ochranných pomôcok a oblekov.

„V okrese sa miesta otvorili načas, sklz nastal na niektorých miestach iba v meste Zvolen, keďže sa zásobovalo ako posledné vzhľadom na to, že je najbližšie k veliteľstvu vzdušných síl, ktoré v kraji situáciu koordinuje,“ priblížila prednostka Okresného úradu vo Zvolene Martina Mészáros Bariaková.

Krízový štáb mesta mesta Banská Bystrica je od rána v teréne a postupne kontroluje jednotlivé odberné miesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, niekde to klape ako hodinky a testuje sa, ale na niektorých školách nastalo zdržanie, lebo vojakom nedošiel potrebný materiál a niekde sa otvorenie posunulo až na 8:00, ako napríklad na Hurbanovej ulici, kde neprišiel zdravotník.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí, zdravotníctva, investícií a financií apelovali na občanov, aby pre šíriaci sa delta variant koronavírusu obmedzili cestovanie.


SITA 3 h
Maďarský premiér Viktor Orbán

"My sme silnými odporcami migrácie, pričom katolícka cirkev má svoj vlastný postoj. Z týchto skutočností je ľahké vyvodiť príbeh, podľa ktorého si Svätý Otec nerozumie s maďarskou vládou," vysvetlil Orbán fámu, že sa s ním pápež nechce stretnúť.


TASR 7 h
Návrh nového cestovatelského semaforu

Krčméry hovorí o možnom zavedení povinnej karantény pri niektorých krajinách


TASR 11 h
Český exprezident Václav Klaus.

O hudobné spestrenie sa postarajú napríklad prezidentov spolužiak z Vysokej školy ekonomickej Ivan Mládek, či Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes.


TASR 13 h