SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Muž kladie na parapetu kvety vo svojom zničenom byte po ostreľovaní azerbajdžanskými jednotkami počas bojov v samozvanom regióne Náhorný Karabach 29. októbra 2020 v meste Šuši.Muž kladie na parapetu kvety vo svojom zničenom byte po ostreľovaní azerbajdžanskými jednotkami počas bojov v samozvanom regióne Náhorný Karabach 29. októbra 2020 v meste Šuši. (Zdroj: TASR/AP)

BAKU / JEREVAN / ŽENEVA - Predstavitelia Arménska a Azerbajdžanu sa v piatok dohodli, že jednotky na oboch stranách nebudú v konflikte o Náhorný Karabach zámerne útočiť na civilné obyvateľstvo.

Rozhovory nepriniesli nové prímerie, ktoré by bolo už štvrtým od prepuknutia aktuálnych bojov.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan oficiálne požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc so zaistením bezpečnosti Arménska, píše server lidovky.cz.

Vo Švajčiarsku v piatok rokovali ministri zahraničných vecí Arménska a Azerbajdžanu, a to pod záštitou takzvanej Minskej skupiny, ktorej spoločne vedú Rusko, Francúzsko a Spojené štáty.

Skryť Vypnúť reklamu

Boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými jednotkami medzitým neustávajú ani po tom, čo v pondelok vstúpilo do platnosti tretie dojednané prímerie.

Nový pokoj zbraní zatiaľ oznámený nebol, dve strany sa však dohodli, že "nebudú zámerne zacieliť na civilné obyvateľstvo a nevojenské objekty", citovala z vyhlásenia agentúra AP.

Azerbajdžanské ministerstvo obrany predtým Arménsko obvinilo, že ostreľovalo aj civilné ciele pozdĺž frontovej línie.

Náhorný Karabach tento týždeň evidoval už bezmála 40 zabitých civilistov.

Komuniké lídrov Minskej skupiny ďalej uvádza, že dve strany chcú postupovať s výmenou tiel zabitých vojakov a že chcú vypracovať zoznamy zajatcov a nakročiť tak k ich prípadnej výmene.

Už vo štvrtok arménskej ministerstvo obrany oznámilo, že Jerevan je pripravený vydať ostatky azerbajdžanských vojakov potom, čo Azerbajdžan odovzdal 30 tiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Arménsky premiér žiada Putina o pomoc

Rusko poskytne Arménsku "potrebnú pomoc", ak sa boje medzi arménskymi a azerbajdžanskými silami v regióne Náhorného Karabachu rozšíria na arménske územie, oznámilo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo zahraničia.

Ministerstvo svojím sobotňajším vyhlásením reaguje na prosbu arménskeho premiéra Nikola Pašinjana, ktorý kvôli postupujúcim bojom požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc so zaistením bezpečnosti krajiny.

"Premiér Arménska požiadal ruského prezidenta o neodkladné začatie konzultácií, ktorých cieľom bude určiť povahu a rozsah pomoci, ktorú môže Ruská federácia poskytnúť Arménsku pre zaistenie jej bezpečnosti," citovala agentúra AFP komuniké arménskeho ministerstva.

Skryť Vypnúť reklamu

V liste adresovanom Putinovi arménsky premiér uviedol, že boje sa približujú k arménskej hranici, a obvinil Turecko z podpory Azerbajdžánu.

Rusko, ktoré má v Arménsku vojenskú základňu, uviedlo, že prípadnú pomoc poskytne na základe skoršej dohody o spolupráci.

Ako upresňuje agentúra AFP, Moskva už predtým naznačila, že dohoda o bezpečnostnej spolupráci sa nevzťahuje na separatistickú oblasť Náhorného Karabachu.

Jerevan v sobotu okrem toho obvinil Baku z použitia zbraní s bielym fosforom, ktorý je medzinárodne zakázaný, informuje agentúra TASS.

"Nepriateľ použil zbrane obsahujúce chemikálie (biely fosfor), zakázané Ženevskými dohovormi," oznámila Arménska s odkazom na armádu Náhorného Karabachu (Arcach).

Ženevské dohovory upravujú ochranu obetí ozbrojených konfliktov aj spôsobmi a prostriedkami vedenia vojny.

Skryť Vypnúť reklamu

Azerbajdžanské ministerstvo obrany však obvinenia označilo za nepodložené a uviedlo, že azerbajdžanská armáda nepoužíva zbrane a prostriedky, ktorých použitie je v rozpore s medzinárodným právom.

Súčasné boje o Náhorný Karabach začali pred viac ako mesiacom a sú najkrvavejším v danej oblasti za viac ako 25 rokov. Mŕtvych je podľa AFP najmenej 1250.

Ozbrojený konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom pôvodne vypukol v roku 1988 a Náhorný Karabach sa s podporou Arménska odtrhol od Azerbajdžanu vo vojne, ktorá si vyžiadala na 30 000 mŕtvych. Jej dôsledkom sú státisíce utečencov.

Teraz sa enkláva s prevažne arménskym obyvateľstvom a priľahlé územia nachádzajú pod vojenskou kontrolou Arménska, zatiaľ čo Azerbajdžan považuje tieto územia za okupované.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 15 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h