SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Do poludnia otestovali takmer 830-tisíc ľudí. Nakazených je jedno percento

Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil premiér. Návrh prezidentky označil za nemiestny.

Premiér Igor Matovič. Premiér Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Z celkového počtu 4 950 odberových miest bolo k 14. hodine aktívnych už 99,2 %.

Aktuálne je súčasťou odberových tímov už takmer 15 000 zdravotníkov, vďaka čomu sú takmer všetky miesta personálne naplnené na 100 %.

Vzhľadom na to, že do 12. hodiny sa prišlo testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7 947 osôb, počet pretestovaných obyvateľov sa v súčasnosti už odhaduje na výrazne viac ako jeden milión.

Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40 000 osôb vrátane zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o viac ako 6 000 vojakov, približne 5000 policajtov a spolu s nimi je súčasťou operácie aj 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4 000 dobrovoľníkov, takmer 10 000 administratívnych pracovníkov, 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

O priebehu testovania dnes počas návštevy odberového miesta v Hrubej Borši informovali predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister vnútra SR Roman Mikulec.

Premiér vyzdvihol, že ide o najväčšiu logistickú operáciu v histórii Slovenskej republiky, ktorú sa navyše podarilo zorganizovať za pár dní. Poďakoval všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľajú.

„Robíme obrovskú vec pre Slovensko a myslím si, že ten výsledok bude hovoriť sám za seba,“ zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň vyzval všetkých obyvateľov k zodpovednému správaniu podľa na výsledky testov, ktoré dostali.

Minister obrany SR Jaroslav Naď vzdal hold všetkým zložkám, ktoré sa podieľali na organizácii tejto obrovskej logistickej operácie.

„Keď sa všetci spojili a začali sme ťahať za jeden povraz, tak sa zdá, že sme to zvládli,“ ocenil.

Zároveň doplnil, že okrem odberových miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtku testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti.

Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600 000 testov, pričom výsledky testovania budú vyhodnotené v nedeľu.

Takmer dvetisíc vozidiel

Šéf rezortu obrany tiež informoval, že Ozbrojené sily SR majú aktuálne v prospech operácie nasadených 1 856 vozidiel, ktoré neustále cirkulujú po Slovensku - dopĺňajú materiál alebo presúvajú personál tam, kde je to potrebné.

Skryť Vypnúť reklamu

Len od včera pritom najazdili príslušníci ozbrojených síl viac ako 500 000 kilometrov, prepravili materiál na 4 100 kusoch paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4 300 ton.

Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5 000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

Priebeh testovania ocenil aj minister vnútra SR Roman Mikulec.

„Nedá mi, aby som nezopakoval poďakovanie všetkým občanom SR, ktorí prišli a ktorí stále prichádzajú na odberové miesta. Patrí im vďaka za to, že to berú veľmi disciplinovane a sú zodpovední,“ priblížil s tým, že až na dva prípady nezaznamenali žiadne bezpečnostné incidenty.

„Participácia a spolupráca jednotlivých zložiek je jednoducho úžasná,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz vychádzania nezrušia

V žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec.

Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

Zrušením zákazu vychádzania by sa podľa Matoviča zrušil akýkoľvek zmysel projektu celoplošného testovania. Dodal, že z postoja prezidentky bol veľmi sklamaný.

"Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame," skonštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér pripustil, že v niektorých regiónoch by sa budúci víkend nemuselo konať ďalšie pretestovanie.

"Musíme sa pozrieť na výsledky. Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by teoreticky nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami," vysvetlil Matovič.

Premiér si myslí, že účet za prvé a druhé kolo testovania bude približne toľko ako jeden deň tvrdého lockdownu. Pripomenul, že všetko nie je o peniazoch, prvoradé je podľa neho zdravie ľudí.

Prezidentka v piatok (30. 10.) žiadala premiéra prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Míľnik pre Notre-Dame - požiarom poškodené lešenie odstránili

To teraz umožní vykonať rozhodujúce ochranné a stabilizačné práce.

Horiaca katedrála.
Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.