SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Do poludnia otestovali takmer 830-tisíc ľudí. Nakazených je jedno percento

Nebudeme zvažovať zrušenie zákazu vychádzania, vyhlásil premiér. Návrh prezidentky označil za nemiestny.

Premiér Igor Matovič. Premiér Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Z celkového počtu 4 950 odberových miest bolo k 14. hodine aktívnych už 99,2 %.

Aktuálne je súčasťou odberových tímov už takmer 15 000 zdravotníkov, vďaka čomu sú takmer všetky miesta personálne naplnené na 100 %.

Vzhľadom na to, že do 12. hodiny sa prišlo testovať celkovo 828 518 ľudí, z ktorých pozitívny test malo 7 947 osôb, počet pretestovaných obyvateľov sa v súčasnosti už odhaduje na výrazne viac ako jeden milión.

Celoplošné testovanie na Slovensku aktuálne zabezpečuje viac ako 40 000 osôb vrátane zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o viac ako 6 000 vojakov, približne 5000 policajtov a spolu s nimi je súčasťou operácie aj 250 príslušníkov finančnej správy, 113 hasičov, 50 horských záchranárov, takmer 4 000 dobrovoľníkov, takmer 10 000 administratívnych pracovníkov, 33 príslušníkov rakúskych ozbrojených síl a 200 zdravotníkov z Maďarska.

O priebehu testovania dnes počas návštevy odberového miesta v Hrubej Borši informovali predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister vnútra SR Roman Mikulec.

Premiér vyzdvihol, že ide o najväčšiu logistickú operáciu v histórii Slovenskej republiky, ktorú sa navyše podarilo zorganizovať za pár dní. Poďakoval všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľajú.

„Robíme obrovskú vec pre Slovensko a myslím si, že ten výsledok bude hovoriť sám za seba,“ zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň vyzval všetkých obyvateľov k zodpovednému správaniu podľa na výsledky testov, ktoré dostali.

Minister obrany SR Jaroslav Naď vzdal hold všetkým zložkám, ktoré sa podieľali na organizácii tejto obrovskej logistickej operácie.

„Keď sa všetci spojili a začali sme ťahať za jeden povraz, tak sa zdá, že sme to zvládli,“ ocenil.

Zároveň doplnil, že okrem odberových miest v gescii rezortu obrany prebieha už od štvrtku testovanie aj v rámci nemocníc, firiem, domovov sociálnych služieb, podnikov krízovej infraštruktúry a rezortu spravodlivosti.

Na tento účel bolo vyčlenených viac ako 600 000 testov, pričom výsledky testovania budú vyhodnotené v nedeľu.

Takmer dvetisíc vozidiel

Šéf rezortu obrany tiež informoval, že Ozbrojené sily SR majú aktuálne v prospech operácie nasadených 1 856 vozidiel, ktoré neustále cirkulujú po Slovensku - dopĺňajú materiál alebo presúvajú personál tam, kde je to potrebné.

Skryť Vypnúť reklamu

Len od včera pritom najazdili príslušníci ozbrojených síl viac ako 500 000 kilometrov, prepravili materiál na 4 100 kusoch paliet a vyskladnili materiál, ktorý vážil 4 300 ton.

Okrem toho v prospech zabezpečenia operačného spojenia vytvorili 5 000 komunikačných liniek pre odberné miesta a systém ich okamžitého vyrozumenia z veliteľstva.

Priebeh testovania ocenil aj minister vnútra SR Roman Mikulec.

„Nedá mi, aby som nezopakoval poďakovanie všetkým občanom SR, ktorí prišli a ktorí stále prichádzajú na odberové miesta. Patrí im vďaka za to, že to berú veľmi disciplinovane a sú zodpovední,“ priblížil s tým, že až na dva prípady nezaznamenali žiadne bezpečnostné incidenty.

„Participácia a spolupráca jednotlivých zložiek je jednoducho úžasná,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákaz vychádzania nezrušia

V žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec.

Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

Zrušením zákazu vychádzania by sa podľa Matoviča zrušil akýkoľvek zmysel projektu celoplošného testovania. Dodal, že z postoja prezidentky bol veľmi sklamaný.

"Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame," skonštatoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér pripustil, že v niektorých regiónoch by sa budúci víkend nemuselo konať ďalšie pretestovanie.

"Musíme sa pozrieť na výsledky. Môže sa stať, že v niektorých okresoch bude pozitivita taká nízka, že by teoreticky nemuselo mať zmysel druhé pretestovanie, ale zatiaľ to berme tak, že všade druhé kolo bude a teoreticky z toho vypadne niekoľko okresov s extrémne dobrými číslami," vysvetlil Matovič.

Premiér si myslí, že účet za prvé a druhé kolo testovania bude približne toľko ako jeden deň tvrdého lockdownu. Pripomenul, že všetko nie je o peniazoch, prvoradé je podľa neho zdravie ľudí.

Prezidentka v piatok (30. 10.) žiadala premiéra prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť.

Skryť Vypnúť reklamu

Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

7 h