SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

"Alláhu Akbar." Desiatky Turkov zaútočili na kostol vo Viedni

"Všetci kresťania musia mať možnosť slobodne a bezpečne praktizovať svoju vieru! Budeme rozhodne pokračovať v boji proti politickému islamu a neprejavím tu žiadnu falošnú toleranciu," napísal Kurz.

Kostol vo Viedni, ktorí napadli výtržníci.Kostol vo Viedni, ktorí napadli výtržníci. (Zdroj: FB Sebastian Kurz)

VIEDEŇ - Asi päťdesiat mladíkov tureckého pôvodu vtrhlo vo štvrtok večer do kostola sv. Antonína Paduánskeho vo Viedni, píšu rakúske médiá.

Útočníci údajne kričali "Alláhu Akbar" ( "Boh je veľký") a mlátili do kostolných lavíc a spovedníc.

Útok Turkov na kostol odsúdili ako minister vnútra Karl Nehammer, tak kancelár Sebastian Kurz, píše server echo24.cz.

"Budeme rozhodne pokračovať v boji proti politickému islamu," reagoval na udalosť Kurz.

Pri incidente nebol nikto zranený a škody boli údajne minimálne.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom, čo farár kostola zavolal políciu, sa dav rozpŕchol. Zachytili ho však bezpečnostné kamery. Záznam preveruje polícia.

Nikto nebol zadržaný, polícia však v mestskej časti Favoriten, kde k výtržníctvu došlo, posilnila hliadky.


Rovnaká skupina sa pravdepodobne zišla toho dňa popoludní na neďalekom námestí Reumannplatz, odkiaľ sa za kriku a odpaľovania pyrotechniky vydala na nákupnú triedu Victor Adler Markt.

Polícia dav rozpustila. O dve hodiny neskôr však došlo práve k výtržníctvu v kostole.

Minister vnútra Karl Nehammer vidí spojitosť medzi štvrtkovým incidentom a nedávnymi útokmi kvôli karikatúre proroka Mohammeda vo Francúzsku.

Pri inštitúciách majúcich spojitosť s Francúzskom má byť posilnená bezpečnosť, rovnako ako na miestach, kde sa mladíci schádzali.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nikdy si nenecháme zničiť právo uplatňovať náboženskú slobodu a zo všetkých síl budeme chrániť našu kresťanskú komunitu," vyhlásil.

V podobnom duchu sa vyjadril aj rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz.

"Všetci kresťania musia mať možnosť slobodne a bezpečne praktizovať svoju vieru v Rakúsku! Budeme rozhodne pokračovať v boji proti politickému islamu a neprejavím tu žiadnu falošnú toleranciu," napísal na Twitteri a Facebooku s tým, že poďakoval ministrovi vnútra Nehammerovi a Susanne Raábovej, ministerke pre ženy a integráciu, za rýchlu reakciu a tiež zasahujúcim policajtom.


Viedenská arcidiecéza v piatok útok na farský kostol vo Viedni-Favoriten odsúdila a očakáva rýchle objasnenie a vyvodenie dôsledkov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Celá vec je vážna: Veriaci majú právo nerušene vyznávať svoje náboženstvo. Toto právo je jedným z pilierov mierového spolužitia a musí byť chránené - najmä vo Viedni, kde je náboženský mier príkladný, "povedal v piatok večer hovorca viedenskej diecézy Michael Prüller katolíckej tlačovej agentúre Kathpress.

Podľa neho už dochádzalo okolo kostola sv. Antona v minulých dvoch týždňoch k obťažovaniu ľudí zo strany mládežníckeho gangu.

Nejde však len o kostol, ale aj ďalšie inštitúcie v okolí majú vraj zlé skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 13 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h