SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Do obeda evidujú tri milióny testovaných ľudí

Podiel infekčných ľudí je niečo viac ako jedno percento. Plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť, priznala prezidentka Zuzana Čaputová

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Dnes do obeda prekročil počet testovaných 3 milióny ľudí.

Potvrdil to pre televíziu JOJ v relácii Noviny špeciál minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Podiel infekčných ľudí podľa jeho slov je niečo viac ako jedno percento a celkové číslo pozitívne testovaných prekročil 30-tisíc.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tiež potvrdil, že druhé kolo testovania bude mať zásadný zmysel a bolo to už vidieť z prvých čísel, ktoré zverejnili v sobotu 31. októbra.

„Keď sa teraz testovali tie štyri okresy z pilotného projektu, čiže Orava a Bardejov, bol tam pokles pozitívnych približne o 60 percent,“ vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

Uviedol však, že si môžeme povedať nerobiť druhé testovanie, ale o to budú musieť byť opatrenia proti šíreniu koronavírusu tvrdšie.

O forme druhého testovania ľudí "musí" rozhodnúť v pondelok 2. novembra Ústredný krízový štáb.

Predseda vlády považuje postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej z piatka 30. októbra za zásadnú chybu, ale na druhej strane jej kvituje, že dnes uznala, že sa celoplošné testovanie podarilo.

„Každý má právo na chyby. My sme v tej kritickej situácii deň pred spustením operácie očakávali, že na tej tlačovke príde a vyzve zdravotníkov, že poďte pomôcť a dokážeme to spoločne a bol to pravý opak,“ povedal Matovič v televízii JOJ.

Čaputová je rada, že otestovali každého, kto chcel

Plošné testovanie sa nepochybne podarilo dobre zvládnuť. Uviedla to prezidenta SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Hlava štátu je rada, že sa nenaplnili jej obavy, a že vo výsledku každý, kto sa otestovať chcel, sa na test dostal. „Uznanie patrí všetkým, ktorí sa na tom podieľali, predovšetkým vláde, armáde, polícii, hasičskému zboru, zdravotníkom, zdravotníčkam a všetkým ľuďom, ktorí dobrovoľnícky pomáhali,“ dodala.

Zuzana Čaputová vyjadrila svoj rešpekt aj samosprávam. „Hoci nie vždy dostávali spoľahlivé informácie a svoje obavy dávali aj najavo, venovali obrovské úsilie tomu, aby testovacie miesta pripravili čo najlepšie. Ich rola je nezastupiteľná. Videli sme, že práve komunity na miestnej a mestskej úrovni dokážu urobiť veľmi veľa a podržať aj taký veľký projekt, akým je celoštátne plošné testovanie,“ napísala. Prezidentka zároveň poprosila všetkých s pozitívnym testom o prísne dodržiavanie karantény a všetkých ostatných o dodržiavanie známych a účinných opatrení. „Ani negatívny výsledok testu nám totiž nedáva istotu, že nie sme šíriteľmi vírusu,“ pokračovala.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

2 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

3 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

4 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

16 h