SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Odhalili sme 38 359 nakazených z 3,6 milióna testovaných, povedal premiér

"Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie - veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí," povedal.

Igor Matovič.Igor Matovič. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Počas víkendového plošného testovania odhalili 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí.

To je 1,06 percenta.

Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) po pondelkovom rokovaní vlády.

Premiér skonštatoval, že bežne sme schopní identifikovať 2500 ľudí denne. Počas víkendu sa však podľa jeho slov podarilo výrazne rýchlejšie odhaliť najviac ľudí s najväčšou vírusovou náložou.

Ak by neboli v karanténe, nakaziť by mohli ďalších zhruba 50 000 ľudí.

"Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie - veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) uviedol, že vo výslednom čísle sú započítaní aj ľudia z nemocníc či domovov sociálnych služieb.

V sobotu sa podľa neho na testovaní zúčastnilo 2,65 milióna ľudí a v nedeľu zhruba 970-tisíc ľudí.

Potenciál zúčastniť sa na celoplošnom testovaní malo podľa údajov ministra 3,75 až 3,8 milióna ľudí.

Z výsledku celoplošného testovania podľa premiéra vyplýva, že každý 40-ty až 50-ty človek môže byť na Slovensku infikovaný.

Naj v okresoch

Najnižší podiel pozitívnych testov mal okres Revúca, a to 0,27 %. Nasledoval okres Banská Štiavnica s 0,28 % a Rožňava s 0,29 %.

Najvyšší podiel pozitívne testovaných mal okres Čadca, a to 3,22 %, nasledoval okres Stará Ľubovňa s 2,8 % a okres Púchov s 2,65 %.

"V Čadci na počet obyvateľov je približne o 1 100 % viac pozitívnych ľudí zachytených antigénovými testami ako v Revúcej," uviedol premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Porovnanie pilotného testovania

Predseda vlády tiež predstavil porovnanie pilotného testovania na Orave a v okrese Bardejov s celoplošným.

Okres Námestovo mal pri pilotnom testovaní podiel pozitívnych testov na úrovni 4,77 %, po celoplošnom testovaní toto číslo kleslo na 1,8 %.

"To je odpoveď všetkým kuvikom, ktorí hovorili, že používať antigénové testy na identifikovanie ľudí a na boj s COVID-19 jednoducho nie je správna zbraň," podotkol s tým, že takýto efekt sa očakáva na celom Slovensku.

Okres Tvrdošín zaznamenal pokles zo 4,85 % na 1,99%, okres Dolný Kubín z 3,12 % na 1,42 % a okres Bardejov z 3,25 % na 1,67 %.

"Keď to presne zrátame na počet ľudí, ktorí boli testovaní a identifikovaní ako pozitívni na COVID-19 cez antigénové testy, tak z týždňa na týždeň tam tento počet ľudí klesol o 56 percent," uzavrel Igor Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Alternatíva lockdownu

Hovorí o zodpovedaní si otázky, či môže byť plošné testovanie alternatívou voči tvrdému lockdownu.

"Verme, že toto riešenie na Slovensku zaberie. Samozrejme, za podmienky, že tí, ktorí dostali papier, že sú negatívni, sa naďalej budú správať veľmi zodpovedne a budú dodržiavať opatrenia," dodal.

Zdôraznil tiež, že pozitívne testovaní majú dodržať karanténu a tiež informovať svojich blízkych, ktorých mohli nakaziť.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) si myslí, že v rámci tohto kola celoplošného testovania rezort obrany zvládol úlohu od vlády s úspechom.

Zdôraznil, že celú operáciu zvládli dobre aj ostatné zložky vrátane samospráv.

"Čísla potvrdzujú, že projekt má zmysel. Je jednoduchý? Nie je. Ani logisticky, ani vzhľadom na personál, ani na ďalšie investície, ale má zmysel," podotkol.

Skryť Vypnúť reklamu

Mikulec verí, že zrazili krivku

Plošné testovanie malo zmysel aj podľa šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Verí, že sa podarilo zraziť krivku nakazených novým koronavírusom.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) upozornil, že pandémia zasahuje nielen ľudí chorých na COVID-19, ale "všetkých ľudí, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť".

Ministri a premiér vyzdvihli úlohu všetkých zapojených zložiek v celoplošnom testovaní.

Poďakovali sa Ozbrojeným silám (OS) SR, hasičom, polícii, dobrovoľníkom, ale najmä samosprávam a zdravotníkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spadnutá omietka v škôlke.

Jedno z detí bolo posádkou hasičskej záchrannej služby prevezené do nemocnice.

35m

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

7 h