SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vatikán prostredníctvom nóty vysvetľuje výroky pripisované pápežovi

Štátny sekretariát zdôraznil, že pápež v žiadnom prípade nespochybnil cirkevnú dogmu, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou. V dokumentárnom filme, ktorý vzbudil progresívne nadšenie, zostrihali slová pápeža v inom poradí.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Vatikán sa snaží ukončiť polemiku, ktorú vyvolal výrok pripisovaný pápežovi Františkovi a týkajúci sa podpory registrovaných zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

V internej nóte, zaslanej vatikánskym nunciom po celom svete, vatikánsky Štátny sekretariát spresnil a zdôraznil, že pápež v žiadnom prípade nespochybnil cirkevnú dogmu, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou.

"Je zrejmé, že pápež František odkazoval na určité ustanovenia štátov, určite nie na učenie cirkvi," uvádza sa v nóte, ktorú okrem iných zverejnil aj nuncius v Mexiku, arcibiskup Franco Coppola.

Skryť Vypnúť reklamu

Talianske katolícke noviny Avvenire informovali, že list bol určený na šírenie biskupom po celom svete.

Polemiku vyvolávajúci výrok zaznel v dokumentárnom filme, ktorý mal v októbri premiéru na filmovom festivale v Ríme.

Pápež v ňom hovorí, že "homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval".

Citáty z filmu dokumentaristu ruského pôvodu Jevgenija Afinejevského (Evgeny Afineevsky) boli pôvodne zaznamenané ako súčasť rozhovoru, ktorý František poskytol mexickej novinárke v roku 2019, nikdy však neboli zverejnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Po uvedení filmu sa objavili otázky ohľadne pôvodov citátov - či boli pápežove výroky "zmanipulované" - buď prostredníctvom strihu videozáznamu alebo nesprávnym prekladom -, či sú nové alebo sú iba opakovaním toho, čo hovoril predtým, a či toto vyhlásenie znamená zmenu učenia cirkvi.

Portál Catholic News Agency krátko po zverejnení kontroverzných výrokov priniesol správu, že citované výroky v skutočnosti pochádzajú z minuloročného interview pápeža pre mexickú televíziu Televisa, pričom v dokumentárnom filme sú po vystrihnutí z rôznych miest "zlepené" do súvislého vyjadrenia v inom slede.

Tri vety: "Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine"; "Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu"; "Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný", pápež povedal v rámci jednej odpovede, ale v inom poradí, pričom pomedzi to povedal ešte niečo iné.

Skryť Vypnúť reklamu

Z rozhovoru pre novinárku Valentinu Alazrakiovú z mexickej Televisy je zjavné, že František nehovorí o právach "novej" rodiny, ale že rodičia majú prijať homosexualitu svojho dieťaťa, a nie ho vypudiť.

V dokumente však vyvolávajú pápežove vyjadrenia zdanie, že súhlasí s tým, že homosexuáli majú právo založiť si rodinu, prípadne si aj adoptovať deti.

Vatikán vo svojej nóte pre nunciov priznal, že tvorcovia dokumentárneho filmu mohli "spôsobiť zmätok" úpravou otázok, ktoré František dostal.

V spomínanom dokumente sa pápež vyjadruje k výzvam dnešného sveta, krízovým situáciám, na ktoré treba odpovedať, k misii cirkvi, osudom chudobných, migrantov a obetí nespravodlivosti.

Dokument zároveň dáva priestor rodinným príslušníkom pápeža Františka - jeho synovcovi Josému Ignaciovi Bergogliovi, či ľuďom, ktorí sú mu blízki: filipínskemu kardinálovi Luisovi Antoniovi Taglemu, maltskému arcibiskupovi Charlesovi Sciclunovi, americkej rehoľníčke Norme Pimentelovej, či dlhoročnému priateľovi, argentínskemu rabínovi Abrahamovi Skorkovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 4 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


4 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 5 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 6 h