SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vatikán prostredníctvom nóty vysvetľuje výroky pripisované pápežovi

Štátny sekretariát zdôraznil, že pápež v žiadnom prípade nespochybnil cirkevnú dogmu, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou. V dokumentárnom filme, ktorý vzbudil progresívne nadšenie, zostrihali slová pápeža v inom poradí.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: SITA/AP)

VATIKÁN - Vatikán sa snaží ukončiť polemiku, ktorú vyvolal výrok pripisovaný pápežovi Františkovi a týkajúci sa podpory registrovaných zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

V internej nóte, zaslanej vatikánskym nunciom po celom svete, vatikánsky Štátny sekretariát spresnil a zdôraznil, že pápež v žiadnom prípade nespochybnil cirkevnú dogmu, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou.

"Je zrejmé, že pápež František odkazoval na určité ustanovenia štátov, určite nie na učenie cirkvi," uvádza sa v nóte, ktorú okrem iných zverejnil aj nuncius v Mexiku, arcibiskup Franco Coppola.

Skryť Vypnúť reklamu

Talianske katolícke noviny Avvenire informovali, že list bol určený na šírenie biskupom po celom svete.

Polemiku vyvolávajúci výrok zaznel v dokumentárnom filme, ktorý mal v októbri premiéru na filmovom festivale v Ríme.

Pápež v ňom hovorí, že "homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval".

Citáty z filmu dokumentaristu ruského pôvodu Jevgenija Afinejevského (Evgeny Afineevsky) boli pôvodne zaznamenané ako súčasť rozhovoru, ktorý František poskytol mexickej novinárke v roku 2019, nikdy však neboli zverejnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Po uvedení filmu sa objavili otázky ohľadne pôvodov citátov - či boli pápežove výroky "zmanipulované" - buď prostredníctvom strihu videozáznamu alebo nesprávnym prekladom -, či sú nové alebo sú iba opakovaním toho, čo hovoril predtým, a či toto vyhlásenie znamená zmenu učenia cirkvi.

Portál Catholic News Agency krátko po zverejnení kontroverzných výrokov priniesol správu, že citované výroky v skutočnosti pochádzajú z minuloročného interview pápeža pre mexickú televíziu Televisa, pričom v dokumentárnom filme sú po vystrihnutí z rôznych miest "zlepené" do súvislého vyjadrenia v inom slede.

Tri vety: "Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine"; "Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu"; "Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný", pápež povedal v rámci jednej odpovede, ale v inom poradí, pričom pomedzi to povedal ešte niečo iné.

Skryť Vypnúť reklamu

Z rozhovoru pre novinárku Valentinu Alazrakiovú z mexickej Televisy je zjavné, že František nehovorí o právach "novej" rodiny, ale že rodičia majú prijať homosexualitu svojho dieťaťa, a nie ho vypudiť.

V dokumente však vyvolávajú pápežove vyjadrenia zdanie, že súhlasí s tým, že homosexuáli majú právo založiť si rodinu, prípadne si aj adoptovať deti.

Vatikán vo svojej nóte pre nunciov priznal, že tvorcovia dokumentárneho filmu mohli "spôsobiť zmätok" úpravou otázok, ktoré František dostal.

V spomínanom dokumente sa pápež vyjadruje k výzvam dnešného sveta, krízovým situáciám, na ktoré treba odpovedať, k misii cirkvi, osudom chudobných, migrantov a obetí nespravodlivosti.

Dokument zároveň dáva priestor rodinným príslušníkom pápeža Františka - jeho synovcovi Josému Ignaciovi Bergogliovi, či ľuďom, ktorí sú mu blízki: filipínskemu kardinálovi Luisovi Antoniovi Taglemu, maltskému arcibiskupovi Charlesovi Sciclunovi, americkej rehoľníčke Norme Pimentelovej, či dlhoročnému priateľovi, argentínskemu rabínovi Abrahamovi Skorkovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

5 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

8 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

9 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

11 h