SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump zatiaľ víťazí v kľúčových štátoch

Súčasný prezident USA si v prezidentských voľbách vedie lepšie ako hovorila väčšina prieskumov. Sčítavanie korešpondenčných hlasov výsledky volieb oddiali.

Donald Trump. Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Ostro sledované a vyhrotené americké prezidentské voľby zatiaľ miesto jednoznačného výsledku priniesli neistotu.

Súboj demokrata Joea Bidena a republikánskeho obhajcu úradu Donalda Trumpa je nečakane tesný a súčasný prezident si rovnako ako pred štyrmi rokmi vedie lepšie, než predpokladala úplná väčšina predvolebných prieskumov.

Hoci je zatiaľ konečný výsledok nejasný a bude sa na neho zrejme nezvyčajne dlho čakať, hovoril Trump na twitteri o veľkom víťazstve a obvinil demokratov, že sa voľby snažia ukradnúť, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Isté už je, že si demokrati uchovajú kontrolu nad Snemovňou reprezentantov. Súboj o Senát zatiaľ tak jasný výsledok nemá.

"Obrovsky sa nám darí, ale oni sa nám snažia ukradnúť voľby. Nikdy im to nedovolíme. Nemožno hlasovať potom, ako sa uzatvoria volebné miestnosti," napísal Trump.

Sociálna sieť vzápätí k jeho tweetu pripojila poznámku, že jeho časť alebo celý príspevok môže uvádzať zavádzajúce informácie o volebnom procese.

"Chcel by som poďakovať veľkej americkej rodine, sme pripravení na veľkú oslavu. Ľudia volili v rekordnom počte, je to bezprecedentné. V Ohiu, v Texase, tam to bolo s veľkým preskokom. V Pensylvánii je nemožné nás dohnať, "tvrdí americký prezident.

Trump tiež uviedol, že chce vyhrať a že podľa neho už má víťazstvo isté.

Skryť Vypnúť reklamu

Donald Trump už získal väčší počet hlasov, ako v roku 2016, uvádza twitterový účet US Politics Polls.

Počítanie hlasov však naďalej prebieha. Podľa SkyNews však momentálne vedie v počte voliteľov Joe Biden 225: 213.

Biden naopak pred svojimi priaznivcami zdôraznil, že je potrebné spočítať každý odovzdaný hlas.

"Nebude koniec, kým všetko nebude spočítané," uviedol.

Neznámou tak zostáva osud niektorých korešpondenčných hlasov, ktoré síce pošta prijala, ale zatiaľ nedoručila.

Federálny sudca nariadil, aby sa tak bezodkladne stalo. Spory o hlasy môžu skomplikovať a predĺžiť ich sčítanie, podľa ľudskoprávnych aktivistov tiež hrozí, že niektoré nebudú započítané.

Republikáni na čele s prezidentom Trumpom pritom už pred voľbami vyjadrovali obavy z podvodov prostredníctvom týchto hlasov, podľa expertov sú však neopodstatnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom k terajšej volebnej situácii možno očakávať, že sa okolo tejto i ďalších otázok rozhoria medzi oboma tábormi právne spory, ktoré by v krajnom prípade mohli prehovoriť aj do konečného vyznenia volieb.

Napriek vyhláseniam prezidenta nie je o výsledkoch zatiaľ jasno. Americké médiá upozorňujú, že projekcie v mnohých štátoch sú tento rok zložitejšie kvôli bezprecedentnému počtu korešpondenčných hlasov, u ktorých nie je jasné, ako s výsledkom zamiešajú.

Predpokladá sa však, že by medzi nimi malo byť viac lístkov pre Bidena.

S výsledkom prezidentských volieb sa tak bude čakať na vyrovnané štáty, v ktorých ani Trump ani Biden nemali dopredu jasnú podporu a o ktoré podľa doterajších čísel zvádzajú urputné bitky.

Išlo napríklad o Floridu, Texas alebo Ohio, kde už podľa médií zvíťazil terajší šéf Bieleho domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej potom o Severnú Karolínu, kde je podľa prognózy denníka The New York Times tiež bližšie k úspechu súčasný prezident.

V Georgii, ktorá je pre Trumpa kľúčová, je to stále nejasné.

Bidenovi sa podľa stanice Fox News naopak podarilo uspieť na inom "bojisku", a to v Arizone, ktorá v minulých voľbách patrila Trumpovi.

Pozornosť demokratov sa teraz zameriava na sever krajiny, do takzvaného "hrdzavého pásu", oblasti postihnutej úpadkom tradičného oceliarskeho a ťažkého priemyslu.

Práve štáty ako Wisconsin, Michigan či Pensylvánia zohrávali kľúčovú úlohu v minulých prezidentských voľbách a podobnú úlohu zrejme zohrajú aj v tých súčasných.

Vo všetkých zatiaľ tesne vedie Trump.

Z prieskumov medzi voličmi vyplýva, že pri ich rozhodovaní zohrala dôležitú úlohu práve ekonomika, ale aj epidémia koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Jasno je tak zatiaľ len v Snemovni reprezentantov, ktorá zostane v rukách demokratov.

Za republikánov sa tam dostala kontroverzná podnikateľka Marjorie Taylorová Greeneová, ktorá kandidovala v konzervatívnom vidieckom okrsku štátu Georgia a v minulosti niekoľkokrát podporila internetové konšpiračné teórie QAnon.

V Senáte obhájil svoje miesto terajší šéf republikánskej väčšiny Mitch McConnel. Či si funkciu udrží aj po voľbách, zatiaľ nie je jasné.

Podľa denníka The New York Times sú už známe mená 89 senátorov, zostáva ich tak ešte určiť jedenásť.

Vo väčšine prípadov ide o republikánov, ktorí obhajujú svoje kreslo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

4 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

2 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

5 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

6 h