SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Zvíťazím, povedal Biden, ale za víťaza sa ešte nevyhlásil

V príhovore Biden sľúbil, že sa od "prvého dňa" v prezidentskej funkcii bude venovať boju s pandémiou choroby covid-19, obnove ekonomiky, postihnutej koronavírusovou krízou, klimatickým zmenám či systémovému rasizmu.

Joe Biden s Kamalou Harris.Joe Biden s Kamalou Harris. (Zdroj: SITA/AP)

WILMINGTON - Hoci ešte nie je oficiálne známy víťaz amerických prezidentských volieb, čísla hovoria, že je to jasné; chystáme sa ich vyhrať, vyhlásil v piatkovom prejave kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden.

Demokratický kandidát vystúpil s prejavom v meste Wilmington v štáte Delaware. Prítomná bola aj kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová.

"Vyhráme tento zápas. Stačí sa pozrieť na to, čo sa stalo od včera. Pred dvadsiatimi štyrmi hodinami sme boli pozadu v Georgii, teraz sme vpredu a v tomto štáte vyhráme. Pred dvadsiatimi štyrmi hodinami sme boli pozadu v Pensylvánii a teraz sa chystáme v Pensylvánii zvíťaziť...

Skryť Vypnúť reklamu

Vyhrávame v Arizone, vyhrávame v Nevade - a v skutočnosti sa náš náskok v Nevade zdvojnásobil. Sme na ceste získať viac ako 300 hlasov voliteľov... Tento zápas vyhráme s jasnou väčšinou, s národom za nami," vyhlásil Biden.

V príhovore Biden sľúbil, že sa od "prvého dňa" v prezidentskej funkcii bude venovať boju s pandémiou choroby covid-19, píše server echo24.cz.

Situácia je v tomto ohľade v Spojených štátoch podľa neho znepokojujúca. USA majú najviac nakazených koronavírusom aj najviac úmrtí pacientov s covidom na svete.

Okrem pandémie sa chce Biden venovať aj obnove ekonomiky, ťažko postihnuté Koronavirové krízou, klimatickým zmenám či systémovému rasizmu.

V príhovore Biden vyhlásil, že Američania "si vybrali zmenu" a že je na dobrej ceste získať 300 hlasov voliteľov. Zároveň požiadal občanov o trpezlivosť pri sčítaní hlasov a vyzval ich, aby odložili hnev. "Politické strany sú možno súperi, ale nie nepriatelia," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa stanice CNN má Biden aktuálne celkovo 253 voliteľských hlasov, zatiaľ čo jeho súper - šéf Bieleho domu Donald Trump - 213.

Na zvolenie je potrebných minimálne 270 hlasov voliteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spadnutá omietka v škôlke.

Jedno z detí bolo posádkou hasičskej záchrannej služby prevezené do nemocnice.

14m

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

7 h