SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Kmoníček: Biela Amerika končí. Nastáva éra hispánskeho "Johna Rodrigueza"

Český veľvyslanec v USA si myslí, že s nástupom Bidena k zásadnej zmene nedôjde, iba sa zmení rétorika. Obe strany však budú musieť zareagovať na demografické zmeny v krajine.

Hynek Kmoníček v roku 2015.Hynek Kmoníček v roku 2015. (Zdroj: Facebook Hynek Kmoníček)

WASHINGTON - Ameriku čakajú súdne procesy o prezidentský mandát, ale k občianskej vojne nedôjde.

V relácii Rozstrel v iDNES.tv v rozhovore s moderátorom Vladimírom Vokálom to povedal český veľvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Podľa neho však voľby potvrdili, že sa Spojené štáty prudko menia.

Po roku 2032 budú prvýkrát bieli Američania v menšine, čomu sa budú musieť prispôsobiť tiež politické strany: republikáni i demokrati.

Podľa Kmoníčka budú musieť Američania ešte nejakú dobu vydržať v neistote.

Hynek Kmoníček predpokladá, že výsledky hlasovania sa pokúsi Donald Trump spochybniť.

Skryť Vypnúť reklamu

"Existujúci prezident možnú porážku neuzná a pokúsi sa ju zvrátiť veľkým množstvom súdnych sporov. Amerika má 13-tisíc volebných okrskov a v desiatkach z nich k týmto sporom určite dôjde."

Dlhšie obdobie neistoty

Donald Trump obvinil vo svojom poslednom prejave niektoré volebné komisie z machinácií a podvodov. K tým síce podľa Kmoníčka v USA občas skutočne dôjde, ale rozhodne nikdy nejde o masívne javy.

"Samozrejme aj mne chodia správy, ktoré medzi sebou zdieľajú republikáni, že došlo k machináciám okolo korešpondenčných hlasov. Ale to nedokážem overiť. Ak k tomu niekde naozaj došlo, tak sa na to čoskoro príde a hlasy sa jednoducho prepočítajú."

Dlhšie obdobie neistoty však môže vo svete poškodiť povesť západného štýlu demokracie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Napriek tomu je však vidieť, že ten (americký) domček nespadol, a to ani pri takomto obrovskom trumpovskom zemetrasení. Aj naďalej budú pravidelné tornáda a pravidelné prírodné hrôzy, ale domček je postavený tak, že vydrží. To je to, čo ponúkame krajinám, ktoré uvažujú o západnom štýle demokracie."

Podľa Hynka Kmoníčka sa nakoniec nebude o výsledku prezidentských volieb rozhodovať na americkom najvyššom súde.

"Mám pochybnosti o tom, že by legálnym spôsobom Trumpov tím mohol nájsť ten, case ', prípad, ktorý by tak jednoznačne prešiel celým americkým právnym systémom a mohol skončiť až na najvyššom súde."

Aký bude Biden?

Joseph Biden je podľa Kmoníčka štandardným politikom, ktorý sa už dlhý čas pohybuje v najvyšších poschodiach americkej politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to jednoducho decentný starší biely muž. Upokojí vzťahy s EÚ, rozhodne sa zmení rétorika Bieleho domu. Ale zásadná zmena? To nie. Amerika bude v zahraničnej politike hrať stále hru od rovnakého autora, aj keď s inými hercami. Len namiesto Shakespearovho Hamleta uvedie na scénu Shakespearove Veselé panie windsorské. Takže neočakávajme veľké posuny, ale len pokojnejšiu rétoriku."

Kmoníček neočakáva ani zmeny vo vzťahoch medzi USA a strednou Európou, ale česká diplomacia musí byť ostražitá.

"Vo vzťahu USA k ČR sa budeme snažiť, aby sme sa nedostali do podobných malých otrasov, ako to bolo v závere obamovskej administratívy, keď Spojené štáty uvoľňovali náš priestor a mali sme s nimi veľa otvorených otázok."

Skryť Vypnúť reklamu

"Samozrejme Joe Biden si to pamätá, pretože v tej dobe bol viceprezidentom," upozorňuje veľvyslanec.

"Takže sa obe strany pokúsia, aby k podobným malým otrasom nedošlo a aby sme zanechali túto reláciu v rovnako dobrom stave, ako je to za obdobie prezidenta Trumpa, keď sa Američania vrátili do strednej Európy. Pochopili, že kde nie sú, príde tam niekto iný. A to nie je v ich záujme."

Každý budúci prezident sa však podľa Kmoníčka bude oveľa viac obzerať smerom do pacifického a nie do atlantického priestoru.

"A na toto obdobie si musíme nielen zvyknúť, ale musíme na neho byť pripravení."

Občianska vojna v USA nebude

Hynek Kmoníček si nemyslí, že by v USA hrozila občianska vojna.

"Občianska vojna je vždy obrovská investícia. V podstate riskujete všetko, celý svoj život, rodiny. A to sa robí iba v prípade, keď nemáte inú možnosť. Len keď sa dostanete do situácie, že váš život rovnako skončí. A v takej situácie ani jedna z dvoch strán v USA nie je. "

Skryť Vypnúť reklamu

"Čo teraz v USA zažívame, to je ideový spor," myslí si ambasádor.

"Republikáni sa pokúšajú vrátiť Ameriku do stavu, v akom bola pred krízou v 60. rokoch, do obdobia, keď tu bolo 89,5 percenta bieleho obyvateľstva a ich centrálnym psychologickým problémom bolo to, ako zmieriť Ježiša s Elvisom. Táto Amerika však už neexistuje a demograficky už nikdy existovať nebude. V roku 2007 sa totiž v Amerike začala rodiť nová generácia. Generácia, ktorej hovoria Z +. "

"V nej nielen že biele deti nie sú väčšinou," hovorí Kmoníček, "vo veku do roka, do dvoch, troch, štyroch alebo piatich rokov, v žiadnom z nich ich nie je viac ako 35 percent. Amerika sa teda stáva krajinou, kde najneskôr v roku 2032 budú prvýkrát v jej histórii exeurópski bieli obyvatelia menšinou. To úplne zmení volebnú mapu, čo sme videli už teraz."

Skryť Vypnúť reklamu

Amerika, ktorá sa každé dve generácie mení, sa podľa Kmoníčka pomaly stáva Amerikou, kde budúci prezident bude poznať názov každého kmeňa v Ekvádore, ale v živote nebol v Írsku.

"My Európania sme s Amerikou rovnaká civilizácia. Ale nožnice sa roztvárajú a tieto voľby sú toho klasickou ukážkou."

Typický Američan? Hispánec John Rodriguez

"A samozrejme sú to nielen zmeny demografické," uvádza veľvyslanec.

"Pretože etnikum určuje aj úroveň bohatstva. Aj to sa musí meniť. V tejto chvíli 86 percent amerického bohatstva je v držbe 60 percent starších bielych mužov, kde 72 percent z nich je starších ako 55 rokov a 28 percent z nich je starších ako 70 rokov. To sú tie staré peniaze."

"Ale primárnym voličom bude čoskoro španielsky hovoriaci Hispánec menom John Rodriguez. A tu bude musieť dôjsť k budúcemu, dealu 'Ameriky, keď hnacia sila, tá mašina, sa bude musieť prepojiť s týmito peniazmi. Takže ja prorokujem budúcu Ameriku primárne hispánsku, ktorá sa začne, a to bude zaujímavé, veľmi miešať s kaukazskou, teda európskou bielou Amerikou, a dôjde k vytvoreniu nejaké novej Ameriky."

Skryť Vypnúť reklamu

To však podľa Kmoníčka nemusí znamenať koniec pomyselnej nadvlády "bieleho heterosexuálneho muža" v USA.

S nástupom kresťansky orientovanej hispánskej komunity sa totiž môže meniť aj hodnotová orientácia väčšinových Američanov voči sexuálnym minoritám.

Amerika tak nebude biela, ale hodnotovo môže byť oveľa pravicovějšia a republikánsky konzervatívnejšia.

"Nezabúdajme, že Trumpova vízia republikánstva bola úspešná v hispánskej komunite," upozorňuje ambasádor.

"Veľké množstvo hispánskej komunity má väzbu na Kubu a Venezuelu a títo ľudia chcú republikánsky brutálneho prezidenta, ktorý pôjde tvrdo po režimoch, z ktorých ušli. Takže oni smerujú k republikánstvu. Okrem tých, ktorí sú takí demokrati, aby si pamätali, že sú vlastne imigranti, ktorých v USA republikáni nechcú."

Skryť Vypnúť reklamu

Mladí Američania a nové šialenstvo

Rovnaký hodnotový a ideologický súboj sa však podľa Kmoníčka odohrá aj v Demokratickej strane.

"Tá je dnes vlastne rozdelená na dve strany. Prvá z nich je strana mladých, to je napríklad Alexandria Ocasio-Cortézová alebo Ilhan Omarová, kongresmanky, ktoré sa ideovo pohybujú niekde medzi Che Guevarom a Michailom Bakuninom (ruský ideológ anarchizmu v 19. storočí, pozn. red.). "

"Ich teoretickým vodcom je Bernie Sanders, ktorý je dostatočne stredový na to, aby pre nich bol ešte reprezentatívny, a dostatočne starý, aby nemal takú úroveň šialenosti, keď to povieme nadrsno."

Na druhej strane je tu podľa Kmoníčka Joe Biden, ktorý je predstaviteľom klasického demokratického prúdu, ktorý sa od republikánov príliš nelíši.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale tým pádom nie je dostatočne atraktívny pre svojich vlastných mladých voličov, ktorí by najradšej New York Pride chceli vyhlásiť za štátny sviatok."

Demokrati tak rovnako ako republikáni budú musieť podľa veľvyslanca zviesť obtiažny súboj o budúceho hispánskeho konzervatívne a kresťansky orientovaného voliča, ktorých bude stále viac a ktorým agenda sexuálnych menšín nepríde dostatočne dôležitá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 3 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


4 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 5 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 5 h