SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Spojené arabské emiráty uvoľnili islamské zákony týkajúce sa osobnej slobody

Vláda kriminalizovala tzv. vraždy zo cti či povolila nemanželským párom bývať v spoločnej domácnosti, uvoľnili obmedzenia spojené s nákupom a konzumáciou alkoholu pre osoby staršie ako 21 rokov.

Dubaj.Dubaj. (Zdroj: Canva.com)

ABÚ ZABÍ - Spojené arabské emiráty (SAE) oznámili v sobotu zmenu viacerých islamských zákonov, ktoré sa týkajú osobných slobôd.

Tamojšia vláda tak najnovšie kriminalizovala tzv. vraždy zo cti či povolila nemanželským párom bývať v spoločnej domácnosti, píše agentúra AP s odvolaním sa na štátnu tlačovú agentúru WAM.

Spolužitie nemanželských párov bolo v SAE dlhodobo trestným činom. Napriek tomu ho úrady najmä v Dubaji, ktorý láka mnohých bohatých zahraničných investorov, len zriedkavo trestali.

Reforma týchto zákonov má byť zameraná najmä na cudzincov, ktorí v počte obyvateľov výrazne prevyšujú občanov SAE, približuje AP.

Skryť Vypnúť reklamu

K tzv. vraždám zo cti prichádza vtedy, ak muž napadne či zabije ženu alebo dievča zo svojej rodiny pre to, že svojou "promiskuitou či neusposlúchutím náboženských a kultúrnych" islamských noriem zahanbila až zneuctila celú jeho rodinu.

Pred reformou muži za takéto činy zvyčajne neboli potrestaní, najnovšie však zákon zabezpečuje, že sa na tieto prípady súdy budú pozerať ako na akýkoľvek iný prípad napadnutia alebo zabitia.

SAE tiež uvoľnili obmedzenia spojené s nákupom a konzumáciou alkoholu pre osoby staršie ako 21 rokov.

Napriek tomu, že alkoholické nápoje sú dlhodobo dostupné v prímorských mestách, kde sa nachádzajú luxusné rezorty, obyvatelia pred zavedením nového zákona potrebovali špeciálne povolenie na nákup, prepravu, ako aj možnosť skladovať alkoholické nápoje u seba doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h