SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Spojené arabské emiráty uvoľnili islamské zákony týkajúce sa osobnej slobody

Vláda kriminalizovala tzv. vraždy zo cti či povolila nemanželským párom bývať v spoločnej domácnosti, uvoľnili obmedzenia spojené s nákupom a konzumáciou alkoholu pre osoby staršie ako 21 rokov.

Dubaj.Dubaj. (Zdroj: Canva.com)

ABÚ ZABÍ - Spojené arabské emiráty (SAE) oznámili v sobotu zmenu viacerých islamských zákonov, ktoré sa týkajú osobných slobôd.

Tamojšia vláda tak najnovšie kriminalizovala tzv. vraždy zo cti či povolila nemanželským párom bývať v spoločnej domácnosti, píše agentúra AP s odvolaním sa na štátnu tlačovú agentúru WAM.

Spolužitie nemanželských párov bolo v SAE dlhodobo trestným činom. Napriek tomu ho úrady najmä v Dubaji, ktorý láka mnohých bohatých zahraničných investorov, len zriedkavo trestali.

Reforma týchto zákonov má byť zameraná najmä na cudzincov, ktorí v počte obyvateľov výrazne prevyšujú občanov SAE, približuje AP.

Skryť Vypnúť reklamu

K tzv. vraždám zo cti prichádza vtedy, ak muž napadne či zabije ženu alebo dievča zo svojej rodiny pre to, že svojou "promiskuitou či neusposlúchutím náboženských a kultúrnych" islamských noriem zahanbila až zneuctila celú jeho rodinu.

Pred reformou muži za takéto činy zvyčajne neboli potrestaní, najnovšie však zákon zabezpečuje, že sa na tieto prípady súdy budú pozerať ako na akýkoľvek iný prípad napadnutia alebo zabitia.

SAE tiež uvoľnili obmedzenia spojené s nákupom a konzumáciou alkoholu pre osoby staršie ako 21 rokov.

Napriek tomu, že alkoholické nápoje sú dlhodobo dostupné v prímorských mestách, kde sa nachádzajú luxusné rezorty, obyvatelia pred zavedením nového zákona potrebovali špeciálne povolenie na nákup, prepravu, ako aj možnosť skladovať alkoholické nápoje u seba doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.