SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Dopoludnia zdravotníci vykonali vyše 553-tisíc antigénových testov

Testy zatiaľ potvrdili 3 677 pozitívnych ľudí, čo je 0,66 percenta z celkového počtu.„Sme súčasťou veľkého kroku pre Slovensko a veľkého kroku aj pre celú Európu,“ vyzdvihol Matovič.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: foto: archív obce)

BRATISLAVA - Dnes do 12:00 vykonali zdravotníci na odberných miestach 553 377 testov na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Antigénové testy potvrdili pozitívny výsledok celkovo 3 677 občanom.

Pozitívnych tak bolo 0,66 percenta z celkového počtu testovaných.

Na všetkých 2 736 odberových miestach je aktuálne zabezpečený všetok potrebný materiál a úlohy operácie Spoločná zodpovednosť sú plnené podľa plánu.

Situácia je v súčasnosti pokojná a testovanie prebieha na väčšine odberových miest plynulo.

Skryť Vypnúť reklamu

Informovali o tom predseda vlády SR Igor Matovič a minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý dnes navštívil viaceré odberové miesta v Topoľčanoch, Trenčíne a Skalici.

Predseda vlády SR Igor Matovič označil plošné testovanie obyvateľov za efektívny nástroj boja proti COVID-19.

Predbežné výsledky totiž opäť potvrdzujú skúsenosť z testovania na Orave a v Bardejove, že vďaka testovaniu je možné znížiť počet pozitívnych prípadov až o viac ako 50 %.

„Slovensko má odteraz efektívnu zbraň na boj voči COVID-19 do ťažkej zimy, do ktorej vstupujeme, ako celá Európa,“ povedal na margo rastu pozitívnych prípadov v nielen susedných krajinách.

Ako príklad uviedol Rakúsko, Švajčiarsko či Nemecko, kde posledné dva týždne evidujú viac ako 100 % nárast pozitívnych prípadov.

Slovensko podľa neho pilotným testovaním pred dvoma týždňami začalo vlastnú cestu a za to isté obdobie dramaticky spomalilo rast pozitívnych prípadov až na úroveň 20 %, pričom za posledné dni sa tieto hodnoty dostávajú voči predošlému týždňu dokonca do mínusu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Sme súčasťou veľkého kroku pre Slovensko a veľkého kroku aj pre celú Európu, pretože každému sa zíde odpoveď na otázku, či existuje aj niečo iné ako lockdown,“ vyzdvihol. Pri tejto príležitosti opäť vyjadril „obrovské ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa zapájajú do tohto malého-veľkého slovenského zázraku.“

Minister obrany SR Jaroslav Naď tiež poďakoval za obetavé nasadenie všetkým, ktorí sa zapájajú do plošného testovania, pričom osobitne vyzdvihol pomoc a podporu zo strany samospráv. Na operácii Spoločná zodpovednosť sa dnes podieľa celkovo 20 996 osôb, z toho 3 562 príslušníkov Ozbrojených síl SR, 2 674 príslušníkov Policajného zboru SR, 106 príslušníkov finančnej správy, 88 hasičov, 45 horských záchranárov, 8 869 zdravotníkov, 4 773 administratívnych pracovníkov a 879 dobrovoľníkov.

Na Slovensku je aktuálne otvorených 100 % plánovaných odberových miest. V tejto súvislosti minister ocenil tiež prístup ľudí, ktorí prichádzajú na odberové miesta postupne. Zároveň vyzval ďalších, ktorí sa chcú prísť dať testovať do „zelených“ okresov, aby v prípade, že sa tam tvoria dlhé rady, navštívili za účelom testovania radšej odberové miesta v „červených“ okresoch.

Šéf rezortu obrany podal tiež informácie k situácii z odberového miesta v Rimavskej Sobote, kde bolo dychovou skúškou zo strany Policajného zboru SR na podnet veliteľa odberového miesta – profesionálneho vojaka jednému zo zdravotníkov v tíme preukázané 1,88 promile alkoholu v krvi. Upresnil, že v tomto prípade išlo o dobrovoľne vytvorené odberové miesto z iniciatívy samosprávy, čo znamená, že samospráva zodpovedá aj za personálne obsadenie odberových tímov mimo príslušníka ozbrojených síl a polície. Doplnil, že lekár bol po tomto zistení okamžite stiahnutý z odberového miesta a do 35 minút nahradený iným zdravotníkom. Pri tejto príležitosti ocenil prácu vojaka a policajta z tohto odberového tímu, ktorí konali okamžite a situáciu vyriešili veľmi rýchlo.

Minister obrany informoval tiež o tragickom úmrtí 68-ročného muža v Prešove, ktorý pravdepodobne dostal infarkt. V tejto súvislosti vyjadril v mene vlády SR úprimnú sústrasť všetkým jeho blízkym a pozostalým.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 13 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 14 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 16 h