SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Americký fotograf zachytil v prírode málovídanú udalosť

Ako Votrelec. Z tela volavky sa za letu prerezala prehltnutá ryba podobná úhorovi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV RVPS MT)


MARYLAND - O tom, ako môže byť príroda niekedy krutá aj veľmi fascinujúcim spôsobom, sa v uplynulých dňoch presvedčil americký fotograf Sam Davies v marylandskej prírodnej rezervácii v Spojených štátoch.

Zaujala ho ranená volavka, ku ktorej sa sťahovali dravci.

Keď si ju neskôr prezrel bližšie, zistil, že jej z krku visí úhor hadovitý, ktorého predtým prehltla, píše server novinky.cz.

Ryba podobná úhorovi sa stihla prerezať z tela volavky von.

Fotografie letiacej volavky, z ktorej bezvládne visí telo ryby, obletela v posledných hodinách svet.

Skryť Vypnúť reklamu

Výjav pripomína scénu z hororovej série o votrelcoch, ktorých mláďatá vyliezajú na svet z tiel nebohých hostiteľov.

Autor snímky, päťdesiatosemročný fotograf Davies, bol v marylandskej divočine fotografovať orly a líšky. Narazil na dravcov, ktorých prilákala volavka v ťažkostiach.

Až keď si Davies neskôr prezeral fotografie, s úžasom zistil, že príčinou bola ryba, ktorú volavka našla na morskom dne.

Lenže hadovité úhory sú obtiažna korisť. Ak majú šťastie, dokážu sa ešte chvostom prerezať z vnútorností živočíchov, ktoré ich prehltli.

A to sa práve stalo nešťastnej volavke, ktorej sa táto ryba podobná úhorovi zvládla prerezať krkom.

"Videl som na fotkách, ako sa dostal von, podľa očí bol ešte nažive," uviedol Davies na svojom Instagrame, kde fotku zdieľal.

Skryť Vypnúť reklamu

Celý príbeh pravdepodobne dopadol pre oboch protagonistov tragicky. Ranenú volavku nespustili dravci po celý čas z očí a je pravdepodobné, že sa aj ona stala korisťou.

Nie je jasné, či sa rybe podarilo z volavky dostať. Nie je to príliš pravdepodobné, a tak sa zrejme aj ona stala korisťou líšky či orlov alebo zdochla ďaleko od svojho prirodzeného prostredia.

Práve tento rok vedci publikovali štúdiu, ktorá dokazuje extrémnu schopnosť tejto ryby prežiť aj po zjedení iným živočíchom.

Vďačí za to mimoriadne tvrdej a ostrej špičke chvosta, ktorú využíva na zavrtávanie sa do piesku na plytčinách, kde žije.

Napriek tomu sa ich pokusy o útek končia často smrťou. V snahe dostať sa z živočícha preč sa často zaseknú a von sa nedostanú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h