SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

V Rakúsku sa konali razie proti stúpencom Moslimského bratstva a Hamasu

Počas akcie, ktorá sa konala v štyroch spolkových krajinách, prehľadali 60 bytov, pričom obvinených je viac ako 70 ľudí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

VIEDEŇ - V Rakúsku vykonali v pondelok v skorých ranných hodinách veľké razie zamerané na združenia a spoločnosti podozrivé z príslušnosti k islamistickému hnutiu Moslimské bratstvo a palestínskemu militantnému hnutiu Hamas.

Počas akcie, ktorá sa konala v štyroch spolkových krajinách, prehľadali 60 bytov, pričom obvinených je viac ako 70 ľudí.

Informovali o tom denník Kurier a portál OE24 s odvolaním sa na vyhlásenie štátnej prokuratúry.

Zásahové jednotky podnikli razie v bytoch, domoch, ako aj obchodných priestoroch a priestoroch patriacich k podozrivým združeniam. Na výsluch bolo predvedených 30 osôb.

Skryť Vypnúť reklamu

"Voči týmto zločineckým, extrémistickým a neľudským organizáciám zasahujeme s najväčšou tvrdosťou a so všetkými možnosťami právneho štátu," povedal rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, ktorý bol krátko po skončení rozsiahlej akcie prítomný vo veliacom stredisku operácie.

Za vynikajúci výkon sa poďakoval všetkým zúčastneným príslušníkom polície.

"Vďaka intenzívnej práci policajtiek a policajtov sa nám podarilo udeliť úder proti živnej pôde extrémizmu. Cieľom akcie boli osoby, ktoré boli podozrivé z členstva v teroristickom združení, financovania terorizmu, väzieb nepriateľských voči štátu, členstva v zločineckej organizácii a prania špinavých peňazí," povedal Nehammer.

Operácii s názvom Ramses predchádzalo "rozsiahle a intenzívne, viac než rok trvajúce vyšetrovanie zo strany štajerského a viedenského krajinského úradu na ochranu ústavy a boja proti terorizmu (LVT).

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalej sa na príprave akcie podieľali aj Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) a LVT v Korutánsku a Dolnom Rakúsku.

Štátna prokuratúra zdôraznila, že vykonané razie "nijako nesúvisia s teroristickým útokom vo Viedni z 2. novembra".

Útok v centre Viedne a na ďalších piatich miestach si vyžiadal štyri obete na životoch a 22 zranených.

Páchateľom bol 20-ročný mladík, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. Útočníka polícia krátko po útoku zastrelila.

K útoku sa neskôr prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spadnutá omietka v škôlke.

Jedno z detí bolo posádkou hasičskej záchrannej služby prevezené do nemocnice.

4m

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h