SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Terorista z Viedne v júli usporiadal zraz džihádistov

Dorazili na neho radikáli zo zahraničia. Stretnutie monitorovala rakúska tajná služba.

Vence na mieste útoku.Vence na mieste útoku. (Zdroj: SITA/AP)

VIEDEŇ - Dvadsaťročný zradikalizovaný islamista Kujtim Fejzulai, ktorý vykonal teroristický útok vo Viedni, usporiadal v júli stretnutia.

Trvdia to švajčiarske médiá, ktoré cituje rakúska verejnoprávna televízia ORF.

Na stretnutie dorazili extrémisti z Nemecka a Švajčiarska, píše server echo24.cz.

Schôdzka sa mala odohrať tesne predtým, než sa terorista vypravil zháňať na Slovensko muníciu do svojho kalašnikova, ktorým vraždil.

Podľa informácií z Nemecka sa schôdzka odohrala pod dozorom rakúskych tajných služieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Schôdzka islamistov sa podľa švajčiarskych médií vo Viedni odohrala medzi 16. a 20. júlom. Obaja Švajčiari prišli do rakúskej metropoly z zürišského kantónu. Prítomní mali byť tiež radikáli z Nemecka.

Kujtim Fejzulai mohol podľa švajčiarskeho tlače tiež cestovať do Švajčiarska, to však nebolo potvrdené.

Teroristické stretnutie sa malo odohrať tesne predtým, než sa dvadsaťročný útočník vypravil zháňať muníciu na Slovensko. Tam však neuspel a vrátil sa s prázdnymi rukami.

Schôdzku, počas ktorej sa radikáli stretli, podľa médií monitorovala rakúska tajná služba BVT. Tá sa k nej ale nevyjadrila.

O tom, že sa do Viedne vydali aj islamisti z Nemecka, informovali oficiálne tiež nemecké úrady. Kriminalisti v piatok oznámili, že prehľadali byty štyroch mužov z Dolného Saska, Hessenska a Šlezvicka-Holštajnska.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa úradov nie sú dotknuté osoby podozrivé z kooperácie na viedenskom teroristickom útoku, sú však spájané práve s dvadsaťročným útočníkom.

Dvaja z týchto štyroch ľudí sa potom s vrahom mali stretnúť v lete vo Viedni, zvyšní boli s ním údajne v kontakte prostredníctvom internetu.

Útok v centre Viedne spáchal dvadsaťročný rodený Rakúšan Kujtim Fejzulai, ktorý mal korene v albánskej menšine v Severnom Macedónsku.

Zabil štyroch ľudí a vyše 20 ich zranil, potom ho zastrelili zasahujúci policajti.

Fejzulai bol v roku 2019 odsúdený kvôli teroristickému spolčeniu po tom, čo sa v roku 2018 pokúsil neúspešne dostať do Sýrie, z väzenia vyšiel po podmienečnom prepustení v decembri 2019.

Policajti pri následných raziách zadržali v Rakúsku 15 osôb, ďalšie policajné akcie sa uskutočnili už v spomínaných štátoch Švajčiarsko a Nemecko.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zvláštne schôdzi rakúskeho parlamentu sa vo štvrtok debatovalo, či k atentátu vôbec muselo dôjsť, keď rakúske úrady mali zo Slovenska od 23. júla informáciu o tom, že sa v Bratislave dvaja ľudia, vrátane budúceho útočníka z Viedne, pokúšali nakúpiť muníciu. Prišli automobilom s rakúskou poznávacou značkou.

Spolkové ministerstvo vnútra pripustilo, že do 16. októbra, teda dva týždne pred útokom, úrady jedného z nich identifikovali ako pravdepodobne Fejzulaia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 13 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h