SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Terorista z Viedne v júli usporiadal zraz džihádistov

Dorazili na neho radikáli zo zahraničia. Stretnutie monitorovala rakúska tajná služba.

Vence na mieste útoku.Vence na mieste útoku. (Zdroj: SITA/AP)

VIEDEŇ - Dvadsaťročný zradikalizovaný islamista Kujtim Fejzulai, ktorý vykonal teroristický útok vo Viedni, usporiadal v júli stretnutia.

Trvdia to švajčiarske médiá, ktoré cituje rakúska verejnoprávna televízia ORF.

Na stretnutie dorazili extrémisti z Nemecka a Švajčiarska, píše server echo24.cz.

Schôdzka sa mala odohrať tesne predtým, než sa terorista vypravil zháňať na Slovensko muníciu do svojho kalašnikova, ktorým vraždil.

Podľa informácií z Nemecka sa schôdzka odohrala pod dozorom rakúskych tajných služieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Schôdzka islamistov sa podľa švajčiarskych médií vo Viedni odohrala medzi 16. a 20. júlom. Obaja Švajčiari prišli do rakúskej metropoly z zürišského kantónu. Prítomní mali byť tiež radikáli z Nemecka.

Kujtim Fejzulai mohol podľa švajčiarskeho tlače tiež cestovať do Švajčiarska, to však nebolo potvrdené.

Teroristické stretnutie sa malo odohrať tesne predtým, než sa dvadsaťročný útočník vypravil zháňať muníciu na Slovensko. Tam však neuspel a vrátil sa s prázdnymi rukami.

Schôdzku, počas ktorej sa radikáli stretli, podľa médií monitorovala rakúska tajná služba BVT. Tá sa k nej ale nevyjadrila.

O tom, že sa do Viedne vydali aj islamisti z Nemecka, informovali oficiálne tiež nemecké úrady. Kriminalisti v piatok oznámili, že prehľadali byty štyroch mužov z Dolného Saska, Hessenska a Šlezvicka-Holštajnska.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa úradov nie sú dotknuté osoby podozrivé z kooperácie na viedenskom teroristickom útoku, sú však spájané práve s dvadsaťročným útočníkom.

Dvaja z týchto štyroch ľudí sa potom s vrahom mali stretnúť v lete vo Viedni, zvyšní boli s ním údajne v kontakte prostredníctvom internetu.

Útok v centre Viedne spáchal dvadsaťročný rodený Rakúšan Kujtim Fejzulai, ktorý mal korene v albánskej menšine v Severnom Macedónsku.

Zabil štyroch ľudí a vyše 20 ich zranil, potom ho zastrelili zasahujúci policajti.

Fejzulai bol v roku 2019 odsúdený kvôli teroristickému spolčeniu po tom, čo sa v roku 2018 pokúsil neúspešne dostať do Sýrie, z väzenia vyšiel po podmienečnom prepustení v decembri 2019.

Policajti pri následných raziách zadržali v Rakúsku 15 osôb, ďalšie policajné akcie sa uskutočnili už v spomínaných štátoch Švajčiarsko a Nemecko.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zvláštne schôdzi rakúskeho parlamentu sa vo štvrtok debatovalo, či k atentátu vôbec muselo dôjsť, keď rakúske úrady mali zo Slovenska od 23. júla informáciu o tom, že sa v Bratislave dvaja ľudia, vrátane budúceho útočníka z Viedne, pokúšali nakúpiť muníciu. Prišli automobilom s rakúskou poznávacou značkou.

Spolkové ministerstvo vnútra pripustilo, že do 16. októbra, teda dva týždne pred útokom, úrady jedného z nich identifikovali ako pravdepodobne Fejzulaia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.