SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Minister spravodlivosti USA vydal pokyn na preverenie podozrení z podvodov

Trump viní firmu Pfizer, že naschvál oznámila novú účinnú vakcínu až po voľbách a nie pred nimi.

Donald Trump.Donald Trump. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Generálny prokurátor USA Bill Barr, ktorý vo vláde patrí k najvernejším spojencom prezidenta Donalda Trumpa, odobril začatie prešetrovaní týkajúcich sa údajných podvodov počas nedávnych prezidentských volieb.

Informovala o tom agentúra DPA.

DPA dodala, že toto oprávnenie bolo síce Barrom - generálnym prokurátorom, ktorý je v USA aj ministrom spravodlivosti - zaslané federálnym prokurátorom po celej krajine, ale nenaznačuje, že by rezort spravodlivosti mal dôkazy o existencii volebných podvodov, ako to stále tvrdí Trump a jeho tím.

Skryť Vypnúť reklamu

Barr svojím listom poveril federálnych prokurátorov, aby "v istých prípadoch vyšetrili opodstatnené obvinenia z nezrovnalostí pri hlasovaní alebo sčítaní hlasov".

Chce, aby sa tak stalo pred osvedčením volieb v danej jurisdikcii.

Zdôvodnil, že "takéto vyšetrovania je možné vykonať, ak existujú jasné a potenciálne dôveryhodné podozrenia z nezrovnalostí, ktoré by v prípade dokázania mohli mať dôsledky pre výsledok federálnych volieb v štáte".

Podľa DPA vyšetrovanie podozrení z volebných podvodov je obvykle zodpovednosťou každého štátu, ktorý si ustanovuje a monitoruje svoje volebné pravidlá.

Americké ministerstvo spravodlivosti do takejto situácie zvyčajne nezasahuje, kým nie je potvrdený počet hlasov a nie je dokončené prepočítavania hlasov, čo v závislosti od miestnych zákonov môže trvať dni až týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra.

Po tom, ako Barrov úrad oznámil začatia prešetrovania podozrení z údajných volebných podvodov, oznámil Richard Pilger svoj odchod z funkcie šéfa oddelenia pre prešetrovanie volebných podvodov.

Trumpov tím vedie právne bitky v niekoľkých štátoch, kde prezidentské voľby vyhral demokrat Joe Biden - v prvom rade ide o Pensylvániu a Nevadu. V

eľmi aktívne sa v tom angažujú najmä synovia odchádzajúceho prezidenta, ktorí bez podporných dôkazov šíria obvinenia z podvodov a volebných nezrovnalostí.

Mnohí miestni predstavitelia žiadajú Trumpov volebný štáb, aby poskytol dôkazy o svojich obvineniach z podvodov.

Zobrali mi vakcínové víťazstvo, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump v utorok obvinil firmu Pfizer, že schválne zverejnila výsledky rozsiahlej klinickej štúdie svoje vakcíny proti covidu-19 až po amerických prezidentských voľbách.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho nemala farmaceutická spoločnosť "odvahu" informovať o pokroku vo vývoji vakcíny pred hlasovaním, píše server idnes.cz.

Trump v sérii tweetov kritizoval nielen americkú firmu Pfizer, ktorá vakcínu vyvíja v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech, ale aj Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ktorý je zodpovedný za schválenie vakcíny v USA.

"FDA a demokrati nechceli, aby som dosiahol vakcínovým víťazstvo pred voľbami, a preto to prišlo o päť dní neskôr - ako som celý čas hovoril," uviedol prezident na Twitteri.

V čele FDA stojí Stephen Hahn, ktorého do funkcie vymenoval prezident Trump, upozornila agentúra DPA.

Pfizer a BioNTech v pondelok ako prví doložili úspešná dáta z rozsiahlej klinickej štúdie vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2.

Skryť Vypnúť reklamu

Na základe predbežnej analýzy oznámili, že ich vakcína má viac ako 90-percentnú účinnosť, a je tak veľká šanca na jej schválenie v USA aj prvé aplikovanie do konca roka.

Pfizer plánuje požiadať o schválenie vakcíny k núdzovému použitiu v USA už tento mesiac.

"Keby bol Joe Biden prezidentom, nemali by ste vakcínu ďalšie štyri roky, FDA by to tak rýchlo neschválila. Byrokracia by zničila milióny životov!" nadviazal ďalším tvítom Trump.

Republikán Trump v prezidentskej kampani opakovane sľuboval, že bude vakcína čoskoro k dispozícii a informácie o nej zverejní ešte pred voľbami.

Podľa analytikov sa tým snažil zvýšiť svoje šance vo voľbách, v ktorých usiloval o druhý mandát. Podľa popredných amerických médií ho ale porazil demokrat Joe Biden, ktorý bude 46. prezidentom USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Uznávaný epidemiológ Anthony Fauci dnes informácie o pokroku vo vývoji vakcíny proti covidu-19 privítal.

Uviedol, že by mohli mať Spojené štáty prvé dávky očkovacej látky k dispozícii ešte pred koncom tohto roka. Na konci októbra tvrdil, že to bude najskôr v januári.

V Spojených štátoch sa podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa koronavírusom nakazilo už viac ako 10,1 milióna ľudí.

S covidom-19 v krajine, ktorá má 330 miliónov obyvateľov, zomrelo vyše 238 000 nakazených.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h